moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Polska flaga w Ghazni opuszczona

Po siedmiu latach polscy żołnierze wyjeżdżają z prowincji Ghazni i tamtejszej bazy wojskowej. Dziś na znak zakończenia służby w tym rejonie opuścili biało-czerwoną flagę. Polacy, kończąc w tym roku misję w Afganistanie, przenoszą się do bazy lotniczej w Bagram. Będą tam przygotowywać transport do kraju pozostałego jeszcze na misji sprzętu.

– Zakończenie naszej misji w Ghazni oznacza, że Afganistan sam daje sobie radę w kwestiach bezpieczeństwa – podkreślał dowódca operacyjny rodzajów sił zbrojnych gen. broni Marek Tomaszycki podczas uroczystości symbolicznego opuszczenia polskiej flagi. Ceremonia odbyła się przed siedzibą gubernatora w mieście Ghazni.

Żołnierze kończą misję operacyjną i szkoleniową i opuszczają bazę w Ghazni oraz całą prowincję, w której stacjonowali od marca 2007 roku. Polacy przenoszą się do oddalonej o około 200 km na północ bazy lotniczej w Bagram. To stąd wylatują do kraju samoloty ze sprzętem i żołnierzami.

Film: st. chor. Waldemar Młynarczyk/ Combat Camera DORSZ

Bagram będzie teraz jedynym miejscem stacjonowania naszych wojskowych. Polski kontyngent wchodzący w skład Międzynarodowych Sił Wsparcia Bezpieczeństwa ISAF zakończy misję w Afganistanie, podobnie jak reszta sojuszników, z końcem 2014 roku.

– Musimy teraz sami zapewnić bezpieczeństwo naszemu krajowi – mówił w czasie uroczystości Musa Chan Akbar, gubernator prowincji Ghazni. Natomiast dowódca kończącej misję XIV zmiany gen. bryg. Cezary Podlasiński zaznaczył, że lata naszego pobytu w Ghazni były czasem walki o samodzielność i lepszą przyszłość dla Afganistanu. – Naszym celem było i jest ustabilizowanie sytuacji wewnętrznej, poprawa bezpieczeństwa i budowa struktur tego państwa – mówił generał. Podkreślał, że Polacy opuszczają Ghazni w poczuciu dobrze spełnionego obowiązku.

XIV zmiana PKW liczyła do 1000 żołnierzy i pracowników. Zastępująca ją ostatnia, XV zmiana będzie o połowę mniejsza. – Wasze zadanie to przede wszystkim zapewnienie sprawnego wycofania polskiego kontyngentu do końca roku – mówił trzy dni temu minister obrony Tomasz Siemoniak podczas pożegnania żołnierzy XV zmiany.

Dlatego główną siłą ostatniej zmiany będą wojskowi z 10 Brygady Logistycznej z Opola. Będą przygotowywać transport do kraju sprzętu, który jeszcze jest w Afganistanie.

Przerzut do Polski wyposażenia rozpoczął się już w lipcu 2012 roku wraz ze zmniejszającą się liczbą polskich żołnierzy na misji. Do Polski wróciło dotychczas 60 proc. wyposażenia, 20 proc. jest w drodze. Część sprzętu została przekazana organizacjom humanitarnym, a wyeksploatowane wyposażenie, którego nie opłaca się remontować, jest utylizowane na miejscu.

*****

Położona na wschodzie kraju Ghazni jest jedną z 34 afgańskich prowincji. Bazę wojskową sił koalicji zlokalizowano w jej stolicy – mieście Ghazni. Pierwsi polscy żołnierze z kompanii zmotoryzowanej 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej przybyli do bazy w marcu 2007 roku. W 2008 roku po przejęciu przez nas odpowiedzialności za prowincję Ghazni ulokowano tutaj dowództwo polskiego kontyngentu i Ghazni na sześć lat stała się naszą główną bazą.

AD

autor zdjęć: st. chor. sztab. Adam Roik/ Combat Camera DORSZ

dodaj komentarz

komentarze

~ja
1398632460
Czas najwyższy ten dziki kraj opuścić. Kiedy już islamiści zjadą na dobre do Polski to odpłacą nam się za to co tam zrobiliśmy (okupacja bo tak to jest przez nich postrzegane). Wojować kałachem potrafią, oj potrafią!
EC-90-4F-56

Na straży nieba
 
Jak zwiększyć bezpieczeństwo cywilów?
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Premier odwiedził WZZ Podlasie
Krwawa noc pośród puszczy
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Dzień zwycięstwa. Na wolność Polska musiała czekać
Układ nerwowy Mieczników
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ameryka daje wsparcie
Zapraszamy na Festiwal
Mięśnie czy głowa, czyli jak przejść selekcję
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Rajd ku czci saperów
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Abramsy w pętli
Test współpracy dla bezpieczeństwa
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Po przeprawie ruszyli do walki
Polki pobiegły po srebro!
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Armia Andersa w operacji „Honker”
MON o bezpieczeństwie szkoleń na poligonach
Flota Bayraktarów w komplecie
Pytania o europejską tarczę
Uwaga, transformacja!
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wojskowe Oscary przyznane!
Polsko-australijskie rozmowy o bezpieczeństwie
Gry wojenne w szkoleniu
Wioślarze i triatlonistka na podium
Więcej hełmów dla żołnierzy
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Wyszkolenie sprawdzą w boju
Zmiany w dodatkach stażowych
Bohater odtrącony
Polska wiktoria na Monte Cassino
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
W obronie wschodniej flanki NATO
Pływacy i maratończycy na medal
Szef MON-u: nie można oswajać się z wojną
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Pamiętamy o bohaterach z Piedimonte
Pierwsi na oceanie
„Pierwsza Drużyna” na start
Wojna w świętym mieście, epilog
Mobilne dowodzenie
NATO on Northern Track
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Serwis K9 w Polsce

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO