moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Porwani obserwatorzy czują się dobrze

Wszyscy eksperci wojskowi OBWE uprowadzeni przez prorosyjskich separatystów w Słowiańsku czują się dobrze i nie są źle traktowani - zapewnił niemiecki pułkownik Axel Schneider, jeden z porwanych. Wśród ośmiu członków misji jest polski oficer. Delegacja mediatorów z OBWE prowadzi negocjacje z porywaczami. Późnym wieczorem uwolnili oni obserwatora ze Szwecji.

Wojskowi obserwatorzy zabrali głos po dwóch dniach od uprowadzenia. Pojawili się na konferencji prasowej, zorganizowanej przez separatystów. Wcześniej z porwanymi nie było kontaktu. Członkowie wojskowej misji OBWE zostali uprowadzeni 25 kwietnia. Prorosyjscy aktywiści ze Słowiańska, którzy na wschodzie Ukrainy próbują doprowadzić do secesji kraju, zatrzymali autobus, w którym było siedmiu obserwatorów: trzech Niemców, Polak, Czech, Szwed, Duńczyk. Towarzyszył im niemiecki tłumacz oraz pięciu ukraińskich wojskowych.

Porwani są przetrzymywani w okupowanym przez separatystów budynku Służby Bezpieczeństwa Ukrainy w Słowiańsku. Na konferencji prasowej w imieniu porwanych wypowiadał się niemiecki pułkownik Axel Schneider. Zapewnił, że nie są źle traktowani, jednak na razie nie wiedzą, kiedy wrócą do swoich krajów. Późnym wieczorem w niedzielę separatyści wypuścili jednego z porwanych – podała agencja Reutera. Obserwator ze Szwecji został uwolniony z powodów zdrowotnych, choruje na cukrzycę.

Wcześniej SBU informowała, że obserwatorzy są przetrzymywani w złych warunkach, a separatyści mogą ich wykorzystać jako żywe tarcze. Lider separatystów i samozwańczy mer Słowiańska Wiaczesław Ponomariow zapowiedział, że obserwatorzy są zakładnikami, których będą chcieli wymienić na aktywistów zatrzymanych przez władze Ukrainy. Ponomariow twierdzi, że w Słowiańsku obowiązuje stan wojenny, więc wojskowi przebywający bez zezwolenia są jeńcami wojennymi. Zatrzymanie tłumaczy także podejrzeniami o działalność wywiadowczą.

Negocjacje w sprawie uwolnienia obserwatorów ma prowadzić wysłana przez OBWE do Słowiańska delegacja mediatorów. – Kwestia wymiany zakładników na zatrzymanych przez rząd aktywistów będzie podczas negocjacji fundamentalna – dodawał Ponomariow.

We wspólnym stanowisku polskie ministerstwo obrony oraz resort spraw zagranicznych wezwały „porywaczy do natychmiastowego i bezwarunkowego uwolnienia przetrzymywanych osób”. Porwanie ekspertów OBWE przez prorosyjskich separatystów potępiło w wydanym oświadczeniu także Biuro Bezpieczeństwa Narodowego. Szef BBN Stanisław Koziej uważa, że Rosja nie może milczeć w tej sprawie, a działanie separatystów dyskwalifikuje ich w rozmowach politycznych.

Międzynarodowa misja wojskowych obserwatorów Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie odbywała się pod kierownictwem centrum weryfikacyjnego Bundeswehry na zaproszenie ukraińskiego rządu. W piątek w Berlinie powołano sztab kryzysowy w sprawie uwolnienia obserwatorów. A szef niemieckiego MSZ Frank-Walter Steinmeier zaapelował do Rosji o interwencję na rzecz uwolnienia wojskowych obserwatorów OBWE.

Sytuacja na wschodzie Ukrainy staje się coraz bardziej napięta. Prorosyjscy separatyści ostatniej nocy zatrzymali trzech oficerów ukraińskich, którzy ich zdaniem prowadzili działalność wywiadowczą. Zatrzymani z opaskami na oczach zostali pokazani w rosyjskiej telewizji. Także w nocy separatyści próbowali przejąć dwa magazyny z bronią w okolicy Doniecka.

USA i UE zapowiedziały wprowadzenie nowych sankcji wobec rosyjskich obywateli, w tym osób z najbliższego otoczenia Władimira Putina.

DK, tvn24

autor zdjęć: Ann-Dorit Boy

dodaj komentarz

komentarze


MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
 
Pływacy i maratończycy na medal
I zdobyliśmy!
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Premier odwiedził WZZ Podlasie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Więcej hełmów dla żołnierzy
Orzeł dla bohaterów
Uwaga, transformacja!
Flota Bayraktarów w komplecie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Zanieśmy lepszą Polskę następnym pokoleniom
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Armia Andersa w operacji „Honker”
Wojskowe Oscary przyznane!
Krwawa noc pośród puszczy
Po przeprawie ruszyli do walki
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Jak zwiększyć bezpieczeństwo cywilów?
Wyszkolenie sprawdzą w boju
MON o bezpieczeństwie szkoleń na poligonach
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Test współpracy dla bezpieczeństwa
„Pierwsza Drużyna” na start
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Wojna w świętym mieście, epilog
Polska wiktoria na Monte Cassino
Układ nerwowy Mieczników
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Pierwsi na oceanie
Polki pobiegły po srebro!
Pamiętamy o bohaterach z Piedimonte
Zmiany w dodatkach stażowych
Gry wojenne w szkoleniu
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Ameryka daje wsparcie
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Serwis K9 w Polsce
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
W obronie wschodniej flanki NATO
Szef MON-u: nie można oswajać się z wojną
Dzień zwycięstwa. Na wolność Polska musiała czekać
„Ta ziemia do Polski należy…”
Bohater odtrącony
Mobilne dowodzenie
Abramsy w pętli
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
Mięśnie czy głowa, czyli jak przejść selekcję
Rajd ku czci saperów
NATO on Northern Track
Wioślarze i triatlonistka na podium
Śladami ojca
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Pytania o europejską tarczę
Na straży nieba
Polsko-australijskie rozmowy o bezpieczeństwie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO