moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Wojskowi obserwatorzy nadal przetrzymywani

Nie ma kontaktu z wojskowymi obserwatorami porwanymi przez prorosyjskich separatystów w Słowiańsku na Ukrainie. Wśród ośmiu członków misji jest polski oficer. Szef niemieckiego MSZ Frank-Walter Steinmeier wezwał Rosję do interwencji na rzecz uwolnienia uprowadzonych. Ukraińska służba bezpieczeństwa twierdzi, że separatyści zamierzają wykorzystać obserwatorów jako żywe tarcze.

Wojskowi obserwatorzy OBWE uprowadzeni zostali w piątek na wschodzie Ukrainy, gdzie trwają walki separatystycznych bojówek. Porwani to wojskowi z Niemiec (trzech plus tłumacz) oraz po jednym z Polski, Czech, Szwecji i Danii. Ukraińskie MSW podaje, że razem z pięcioma ukraińskimi żołnierzami są przetrzymywani w okupowanym przez separatystów budynku Służby Bezpieczeństwa Ukrainy w Słowiańsku. Separatyści twierdzą, że obserwatorzy to „żołnierze przebywający na ich terytorium bez pozwolenia”. Zarzucają także, że wśród nich jest „kijowski szpieg”.

Z porwanymi nie ma kontaktu i nie wiadomo do końca, w jakich warunkach są przetrzymywani. Według ukraińskiej służby bezpieczeństwa są one złe, a jeden z obserwatorów wymaga pomocy medycznej. Z informacji SBU wynika także, że separatyści planują wykorzystać obserwatorów jako żywe tarcze.

Z kolei samozwańczy burmistrz Słowiańska i przywódca separatystów Wiaczesław Ponomariow twierdzi, że warunki, w których przetrzymywani są członkowie misji, są dobre, a jeden z nich, który choruje na cukrzycę ma ze sobą leki. Zapytany jednak o porwanych, Ponomariow przyznał, że jest gotowy wymienić obserwatorów na zatrzymanych przez władze Ukrainy bojówkarzy.

W grupie porwanych wojskowych jest polski oficer. Choć resort nie ujawnił tożsamości uprowadzonego, to rosyjska telewizja LifeNews pokazała dokumenty zatrzymanych wojskowych, w tym także identyfikator z polską flagą i nazwiskiem.

Pośrednikiem w negocjacjach pomiędzy Ukraińcami a separatystami jest niemiecki rząd. W Berlinie powstał sztab kryzysowy. – Uprowadzeni nie są członkami misji obserwacyjnej OBWE, lecz bilateralnej misji, podjętej pod kierownictwem centrum weryfikacyjnego Bundeswehry na zaproszenie ukraińskiego rządu. Dlatego rokowania będą prowadzone za pośrednictwem Niemiec – wyjaśniał Claus Neukirch, wicedyrektor Centrum Zapobiegania Konfliktom OBWE w wywiadzie dla austriackiej telewizji publicznej ORF.

Po południu polski minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski napisał na Twitterze, że przeprowadzono międzynarodową telekonferencję na temat zakładników, szczegółów rozmowy nie ujawniono. Wcześniej Frank-Walter Steinmeier, szef niemieckiego MSZ, zaapelował do Rosji o interwencję na rzecz uwolnienia wojskowych obserwatorów OBWE. Z nieoficjalnych informacji wynika, że Niemcy w sobotę wysłały do Słowiańska grupę negocjatorów OBWE, którzy mają rozmawiać na temat uwolnienia uprowadzonych.

Porwanie członków misji OBWE potępiły m.in. Stany Zjednoczone. Zarówno USA, jak i UE zapowiedziały wprowadzenie nowych sankcji wobec rosyjskich obywateli, w tym osób z najbliższego otoczenia Władimira Putina. Niepokój Zachodu wzbudziły także informacje Pentagonu, który podał, że w nocy z piątku na sobotę rosyjskie myśliwce kilkakrotnie naruszyły przestrzeń powietrzną Ukrainy. Rosjanie prowadzą duże manewry przy swojej wschodniej granicy.

Organizacja Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie wysłała swoich obserwatorów na Ukrainę 5 marca. Porwani obserwatorzy działali na podstawie Dokumentu Wiedeńskiego z 1999 roku o środkach budowy zaufania i bezpieczeństwa. W ramach misji monitorowali na Ukrainie przestrzeganie prawa międzynarodowego i obrony ludności cywilnej podczas operacji antyterrorystycznej przeciw separatystom.

Wspólne oświadczenie MON i MSZ w sprawie misji OBWE porwanej w Słowiańsku

Zdecydowanie potępiamy fakt porwania i przetrzymywania przez prorosyjskich separatystów członków inspekcji wojskowej na Ukrainie wschodniej. Inspekcję zorganizowano na podstawie Dokumentu Wiedeńskiego Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie. Celem inspekcji jest rzetelna i obiektywna obserwacja sytuacji wojskowej w regionie, a głównym organizatorem inspekcji są Niemcy. Potwierdzamy, że wśród przetrzymywanych osób jest obywatel RP, zawodowy oficer Wojska Polskiego.

Wzywamy porywaczy do natychmiastowego i bezwarunkowego uwolnienia przetrzymywanych osób, a wspólnotę międzynarodową do wzmożonych wysiłków na rzecz ich oswobodzenia. Mamy nadzieję, że wszystkie strony zaangażowane w konflikt podejmą niezbędne kroki dla uwolnienia inspektorów. Naszym wspólnym celem jest jak najszybsze uwolnienie zatrzymanych i kontynuacja działań OBWE wspierających rozwiązanie kryzysu.

Dyplomacja i inne resorty podejmują wszelkie możliwe dzialania na rzecz uwolnienia polskiego obywatela w ścisłej współpracy z partnerami zagranicznymi. Nagłaśnianie tych działań w żaden sposób nie pomoże w uwolnieniu zakładników, tak samo jak wykorzystywanie tej sprawy w bieżących rozgrywkach politycznych.

Apelujemy do mediów o uszanowanie wrażliwości rodziny porwanego Polaka i niepublikowanie jego danych i wizerunku.

Jacek Sońta
Rzecznik Prasowy MON

Marcin Wojciechowski
Rzecznik Prasowy MSZ

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: OBWE

dodaj komentarz

komentarze

~scooby
1398590640
Wysłać do obserwacji MQ-1 a do odbicia Grom.
39-FF-C3-6D
~Sparks20
1398550680
GROM do akcji
EB-42-48-A2
~Taki sobie
1398550260
No to wypada by Ukraina poprosiła o akcję GSG 9. Polska pewnie tez by sobie poradziała, ale taka akcja w wykonaniu polskich jednostek niosła by ze sobą większe "ryzyko polityczne'.
E3-5B-02-5E

Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
 
Na straży nieba
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Abramsy w pętli
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Flota Bayraktarów w komplecie
Serwis K9 w Polsce
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Krwawa noc pośród puszczy
Wojna w świętym mieście, epilog
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
„Ta ziemia do Polski należy…”
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Armia Andersa w operacji „Honker”
I zdobyliśmy!
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Szef MON-u: nie można oswajać się z wojną
Śladami ojca
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Pływacy i maratończycy na medal
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Polki pobiegły po srebro!
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Test współpracy dla bezpieczeństwa
Pierwsi na oceanie
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Premier odwiedził WZZ Podlasie
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
Orzeł dla bohaterów
Po przeprawie ruszyli do walki
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Pamiętamy o bohaterach z Piedimonte
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Jak zwiększyć bezpieczeństwo cywilów?
Rajd ku czci saperów
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
W obronie wschodniej flanki NATO
Polsko-australijskie rozmowy o bezpieczeństwie
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Polska wiktoria na Monte Cassino
Zmiany w dodatkach stażowych
Zanieśmy lepszą Polskę następnym pokoleniom
Ameryka daje wsparcie
Bohater odtrącony
Dzień zwycięstwa. Na wolność Polska musiała czekać
Pytania o europejską tarczę
Mięśnie czy głowa, czyli jak przejść selekcję
Układ nerwowy Mieczników
„Pierwsza Drużyna” na start
Mobilne dowodzenie
MON o bezpieczeństwie szkoleń na poligonach
Wojskowe Oscary przyznane!
Wioślarze i triatlonistka na podium
Gry wojenne w szkoleniu
Wyszkolenie sprawdzą w boju
NATO on Northern Track
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Więcej hełmów dla żołnierzy

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO