moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Wojskowa pięcioboistka druga w Chinach

Starszy szeregowy Oktawia Nowacka zajęła drugie miejsce w pięciobojowych zawodach o Puchar Świata rozgrywanych w chińskim Chengdu. Pięcioboistka nowoczesna z zegrzyńskiego Wojskowego Zespołu Sportowego powtórzyła osiągnięcie sprzed dwóch tygodni z Kairu. Wtedy też wywalczyła srebro.


W Egipcie Polka przegrała o trzy sekundy z szer. Laurą Asadauskaite z litewskiej armii, mistrzynią olimpijską z Londynu, a o cztery wyprzedziła Chinkę Chen Qian. Tym razem 27-letnia Chinka zrewanżowała się naszej reprezentantce. Wygrała z Polką o 33 sekundy.Trzecia była także Chinka – Wanxia Liang.

Na starcie do kombinacji pierwsza pojawiła się Rosjanka Alise Fakhrutdinowa. W trzech pierwszych konkurencjach pięcioboju uzyskała najwięcej punktów – 829. O 19 mniej miała Brazylijka Yane Marques i na trasę biegu przełajowego wraz ze strzelaniem wyruszyła 19 s po liderce. St. szer. Oktawia Nowacka w trzech konkurencjach zgromadziła 796 oczek (226 w szermierce, 291 w pływaniu i 279 na parkurze). Polka na szermierczej planszy wygrała 21 pojedynków, a 14 przegrała i po pierwszej konkurencji zajmowała ósmą pozycję. Na pływalni miała dziewiąty wynik dnia, a na parkurze zajęła 19. lokatę. W jeździe konnej Polka uzbierała 21 punktów karnych i spadła z piątego miejsca, które zajmowała po pływaniu, na szóste.

W rozstrzygającej o medalach kombinacji Rosjance Fakhrutdinowej nie udało się utrzymać prowadzenia. Słabo pobiegła – uzyskała 26. czas dnia, co w klasyfikacji łącznej dało jej zaledwie 17. pozycję. Za to najszybciej pokonała trasę reprezentantka Kazachstanu Arina Jienbalanowa – w 12 min 44 s. Po trzech konkurencjach nie zajmowała ona jednak wysokiego miejsca i nie mogła zagrozić zawodniczkom, które po szermierce, pływaniu i jeździe konnej zajmowały czołowe lokaty. Jienbalanowa zakończyła ostatecznie rywalizację na 14. pozycji. Natomiast Chinka Chen Qian biegła 13 min 10 s i wpadła na metę jako pierwsza. Sześć sekund wolniej pobiegła od niej Nowacka, która finiszowała na drugiej pozycji w klasyfikacji łącznej. Reprezentantka zegrzyńskiego WZS wyprzedziła o 14 s Chinkę Wanxię Liang. Druga z Polek, która zakwalifikowała się do finału – Aleksandra Skarzyńska – zakończyła rywalizację na 21. miejscu.

St. szer. Oktawia Nowacka wystartowała również w Chengdu w konkurencji sztafet mieszanych. Jej partnerem był Szymon Staśkiewicz. Polski duet wywalczył czwartą lokatę. Triumfowali Koreańczycy przed reprezentantami Białorusi i Chin. Soo Jin Yang i Woojin Hwang z Korei Południowej objęli prowadzenie po pierwszej konkurencji. Wygrali 31 z 44 walk. Białorusiński duet Tatsiana Jelizarowa i Stanislaw Zhurauliou zwycięsko zakończył 29 pojedynków,  a po 27 zwycięstw odnieśli Polacy oraz Chińczycy Xiaonan Zhang i Haihang Su. Na pływalni najlepsi byli Koreańczycy. Duet Soo Jin Yang – Woojin Hwang wyprzedził o 0,05 s parę chińską, a trzecie miejsce zajęli Polacy. Tę samą lokatę biało-czerwoni wywalczyli na parkurze. Po trzech konkurencjach prowadzili Koreańczycy, którzy mieli 24 pkt. więcej od Białorusinów i 25 od Polaków. Po biegu połączonym ze strzelaniem Soo Jin Yang – Woojin Hwang utrzymali pierwszą pozycję. 9 sekund za kończącym bieg Koreańczykiem finiszował Stanislaw Zhurauliou. Biało-czerwonym nie udało się obronić miejsca na podium. Szymon Staśkiewicz finiszował jako czwarty, tracąc do Chińczyka Su 6 s.

Do zakończenia rywalizacji o Puchar Świata pięcioboistom zostały jeszcze tylko dwa starty: w Budapeszcie (30 kwietnia – 4 maja) i w amerykańskiej Sarasocie (6-8 czerwca). St. szer. Oktawia Nowacka ma bardzo duże szanse zająć wysoką pozycję w klasyfikacji generalnej PŚ, do której liczyć się będą trzy najlepsze wyniki z zawodów w Kairze, Chengdu, Budapeszcie i Sarasocie.

szus

autor zdjęć: arch. st. szer. Oktawii Nowackiej

dodaj komentarz

komentarze


Śladami ojca
 
Pierwsi na oceanie
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
W obronie wschodniej flanki NATO
„Ta ziemia do Polski należy…”
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Ameryka daje wsparcie
Armia Andersa w operacji „Honker”
Po przeprawie ruszyli do walki
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
I zdobyliśmy!
Zanieśmy lepszą Polskę następnym pokoleniom
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
NATO on Northern Track
Polska wiktoria na Monte Cassino
Mobilne dowodzenie
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Więcej hełmów dla żołnierzy
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Abramsy w pętli
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Wojna w świętym mieście, epilog
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Zmiany w dodatkach stażowych
Na straży nieba
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Premier odwiedził WZZ Podlasie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Pytania o europejską tarczę
Układ nerwowy Mieczników
Polki pobiegły po srebro!
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
Krwawa noc pośród puszczy
Wioślarze i triatlonistka na podium
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
„Pierwsza Drużyna” na start
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Gry wojenne w szkoleniu
Pływacy i maratończycy na medal
Polsko-australijskie rozmowy o bezpieczeństwie
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Orzeł dla bohaterów
Pamiętamy o bohaterach z Piedimonte
Broń Hitlera w rękach AK
Serwis K9 w Polsce
Jak zwiększyć bezpieczeństwo cywilów?
Flota Bayraktarów w komplecie
They Will Check The Training Results in Combat
Bohater odtrącony

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO