moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

St. szer. Henryk Szost mistrzem Polski

Najlepszym polskim maratończykiem został starszy szeregowy Henryk Szost. Natomiast st. szer. Błażej Brzeziński zdobył brązowy medal. Mistrzostwa Polski odbyły się w ramach Orlen Warsaw Marathon, którego najlepszym zawodnikiem okazał się Etiopczyk Tadese Tola. Na mecie zameldował się z czasem 2:06:55 – najlepszym w historii wynikiem uzyskanym w Polsce.


Orlen Warsaw Marathon to jedna z większych imprez biegowych w kraju. W tym roku na starcie stawiło się około 8 tysięcy zawodników. W ramach tego wydarzenia odbyły się trzy biegi – charytatywny Marszobieg, bieg na 10 km oraz właściwy maraton, czyli bieg na dystansie 42,195 km. Dodatkowo podczas Orlen Warsaw Marathon sportowcy (tylko panowie) walczyli o medale mistrzostw kraju. Najlepszy w tej rywalizacji okazał się st. szer. Henryk Szost. Najlepszy Europejczyk w maratonie na londyńskich igrzyskach na czoło wysunął się dopiero na 30. kilometrze. Na tym etapie rywalizacji zawodnik z poznańskiego Wojskowego Zespołu Sportowego i Wojskowego Klubu Sportowego Grunwald Poznań był piąty. Na ostatnich kilometrach Polak wyprzedził jeszcze dwóch rywali i jako trzeci wpadł na metę przy Stadionie Narodowym w Warszawie.

Przed nowym mistrzem Polski finiszowali jedynie Etiopczyk Tadese Tola, brązowy medalista zeszłorocznych mistrzostw świata w Moskwie, i Kenijczyk Levy Matebo Omari. Tola zameldował się na mecie w Warszawie z czasem 2:06:55. To najlepszy wynik jaki został uzyskany podczas rozgrywanych w Polsce maratonów. Natomiast najlepszy wynik zdobyty przez polskiego maratończyka to 2 godz. 7 min 39 s. Rekord ten należy do Henryka Szosta.

Etiopczyk Tadese Tola samotnie biegł na pierwszej pozycji przez ostatnie 14 kilometrów. Na półmetku u jego boku trzymało się jeszcze siedmiu rywali, wśród których nie było żadnego Europejczyka. Po 25 km na czele stawki znajdowało się już tylko sześciu maratończyków. Decydujący atak Tadese Tola przeprowadził na 26 km trasy w okolicach wilanowskiego pałacu. Na mecie wyprzedził o minutę i 14 s Kenijczyka. Szost przegrał z Etiopczykiem o równe dwie minuty.


Czwarte miejsce zajął Kenijczyk Charl Cheruiyot (przegrał z Henrykiem Szostem o 10 s), a piąte Etiopczyk Bacha Megeyso (40 s). Drugim po Szoście najlepszym z Europejczyków był Ukrainiec Dmitrij Baranowskij, który z czasem 2 godz. 12 min 40 s finiszował na dziewiątej pozycji. W rywalizacji o medale mistrzostw Polski Henryk Szost wyprzedził Emila Dobrowolskiego z klubu Prefbet Śniadowo Łomża, a brązowy medal wywalczył st. szer. Błażej Brzeziński, który przed rokiem stanął na drugim stopniu podium. Szost po raz drugi w swojej karierze wywalczył tytuł mistrza kraju. Po raz pierwszy triumfował w 2008 roku w Dębnie. Rok wcześniej w Dębnie debiutował na trasie maratonu i wywalczył srebro.

W rywalizacji pań w II Orlen Warsaw Marathon triumfowała reprezentantka Etiopii Bizuayehu Ehile. Zwyciężczyni trasę maratonu przebiegła w 2 godz. 30 min 30 s. Drugie miejsce zajęła szer. Iwona Lewandowska. Zawodniczka z poznańskiego WZS przegrała z Etiopką o 2 min 12 s. Trzecie miejsce, z wynikiem 2 godz. 33 min 56 s, zajęła Białorusinka Maryna Damaszewicz. Czwarta była Etiopka Radija Adlo (2:33:59), a piąta szer. Katarzyna Kowalska (2:34:57). Panie, w przeciwieństwie do panów nie rywalizowały podczas Orlen Warsaw Marathon o medale mistrzostw kraju.

Trójka najlepszych zawodników i zawodniczek II Orlen Warsaw Marathon otrzymała na podium czeki o wartości 70 tysięcy zł (za I miejsce), 35 tysięcy (II) i 25 tysięcy (III). Natomiast medaliści mistrzostw Polski mężczyzn zostali nagrodzeni 10 tysiącami zł (złoty medalista), 7 tysiącami (srebrny) i 5 tysiącami (brązowy).


W ramach drugiej edycji Orlen Warsaw Marathon około dwanaście tysięcy zawodników rywalizowało też na trasie o dystansie 10 km. Bieg mężczyzn wygrał ubiegłoroczny zwycięzca Półmaratonu Warszawskiego Kenijczyk Martin Mukule. W nagrodę otrzymał puchar ufundowany przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego i czek na 6 tysięcy zł. Drugie miejsce zajął Kenijczyk David Metto Kiprono, a trzecie Edwin Chebii Kimurer z Bahrajnu. W rywalizacji pań triumfowała Białorusinka Swietłana Kudelicz przed Etiopką Haylay Letebran Gebrselassie i Kenijką Arebą Damaris. Na trasie maratonu rywalizowali również wózkarze. Triumfował Arkadiusz Skrzypiński, który 42 km 195 m pokonał w 1 godz. 8 min 54 s.

Przed rokiem bieg kobiet na dystansie 10 km wygrała triatlonistka z poznańskiego WZS st. szer. Agnieszka Jerzyk. Tym razem nie startowała w Warszawie, gdyż walczyła na trasie w portugalskiej Quarteirze w zawodach o Puchar Europy. Polka zajęła pierwsze miejsce z czasem 2 godz. 2 min 39 s. zawodniczka z WZS Poznań wyprzedziła o 24 s Francuzkę Emmie Charayon i o 41 s Belgijkę Katrien Verstuyft. Osiemnasta była druga z triatlonistek z poznańskiego WZS st. szer. Ewa Komander.

szus

autor zdjęć: B. Zborowski, D. Kramski / materiały organizatora
 

dodaj komentarz

komentarze


Rajd ku czci saperów
 
Test współpracy dla bezpieczeństwa
Wojskowe Oscary przyznane!
Wioślarze i triatlonistka na podium
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Więcej hełmów dla żołnierzy
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Szef MON-u: nie można oswajać się z wojną
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Zmiany w dodatkach stażowych
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
MON o bezpieczeństwie szkoleń na poligonach
Flota Bayraktarów w komplecie
Polska wiktoria na Monte Cassino
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Dzień zwycięstwa. Na wolność Polska musiała czekać
Polki pobiegły po srebro!
Mobilne dowodzenie
Bohater odtrącony
Pytania o europejską tarczę
Układ nerwowy Mieczników
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Ameryka daje wsparcie
„Ta ziemia do Polski należy…”
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Polsko-australijskie rozmowy o bezpieczeństwie
NATO on Northern Track
I zdobyliśmy!
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Po przeprawie ruszyli do walki
Na straży nieba
Jak zwiększyć bezpieczeństwo cywilów?
Mięśnie czy głowa, czyli jak przejść selekcję
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wyszkolenie sprawdzą w boju
Śladami ojca
Abramsy w pętli
Pierwsi na oceanie
Wojna w świętym mieście, epilog
Gry wojenne w szkoleniu
Premier odwiedził WZZ Podlasie
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Pamiętamy o bohaterach z Piedimonte
„Pierwsza Drużyna” na start
Zanieśmy lepszą Polskę następnym pokoleniom
W obronie wschodniej flanki NATO
Pływacy i maratończycy na medal
Krwawa noc pośród puszczy
Orzeł dla bohaterów
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
Armia Andersa w operacji „Honker”
Serwis K9 w Polsce

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO