moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Pięcioro żołnierzy w składzie na Soczi

Za dziesięć dni rozpoczną się XXII Zimowe Igrzyska Olimpijskie w Soczi. Polskę będzie reprezentować 59 sportowców, w tym pięcioro żołnierzy. W składzie polskiej reprezentacji olimpijskiej znaleźli się biatloniści z wrocławskiego Wojskowego Zespołu Sportowego: kapral Krystyna Pałka i starsi szeregowi – Magdalena Gwizdoń, Paulina Bobak, Krzysztof Pływaczyk i Łukasz Szczurek.

Żołnierze, którzy reprezentować będą Polskę na XXII Zimowych Igrzyskach Olimpijskich w Soczi, od lewej: st. szer. Łukasz Szczurek, st. szer. Paulina Bobak, kpr. Krystyna Pałka, st. szer. Magdalena Gwizdoń i st. szer. Krzysztof Pływaczyk.

Na poprzednich igrzyskach w Vancouver w 2010 roku było troje żołnierzy (Gwizdoń, Pałka, Szczurek). Cztery lata wcześniej w Turynie jedynym żołnierzem w składzie polskiej reprezentacji olimpijskiej był biatlonista st. sierż. Wiesław Ziemianin. We Włoszech startowali wprawdzie Magdalena Gwizdoń, Krystyna Pałka i Krzysztof Pływaczyk, ale wtedy nie byli jeszcze żołnierzami. Przełożony piątki olimpijczyków na Soczi mjr Leszek Korszun, szef wrocławskiego Wojskowego Zespołu Sportowego, trzyma kciuki za swoich podwładnych i wierzy w ich dobre starty. – W biegach indywidualnych nasze zawodniczki stać na bardzo wiele. Ostatnio w zawodach o Puchar Świata nie wiodło im się najlepiej, ale mam nadzieję, że szczyt formy osiągną w Soczi – mówi major. – Sympatycy biatlonu liczą również, że wszystko dobrze się ułoży Polkom w biegu sztafetowym. Jestem optymistą i będę czekał na pomyślne wieści z Soczi – dodaje szef wrocławskiego WZS.

Z żołnierzy, którzy znaleźli się w składzie reprezentacji olimpijskiej na Soczi, tylko st. szer. Paulina Bobak będzie debiutować w igrzyskach olimpijskich. Największy sukces w dotychczasowych startach odniosła kpr. Krystyna Pałka, która w Turynie w biegu indywidualnym zajęła piąte miejsce. Ponadto w siedmiu indywidualnych startach nie była dalej niż na 37. pozycji (na tym miejscu zakończyła bieg pościgowy w Turynie). W Vancouver zajmowała lokaty: 15. – w biegu indywidualnym, 20. – w biegu masowym, 21. – w sprincie i 24. – w biegu pościgowym.

St. szer. Magdalena Gwizdoń w siedmiu indywidualnych startach na igrzyskach najlepiej wypadła w 2006 roku w sprincie – była 20. i w biegu pościgowym – 21. Ponadto w Turynie zajęła 29. miejsce w biegu ze startu wspólnego i 33. w biegu indywidualnym. Natomiast w Vancouver była 31. w biegu pościgowym, 35. w sprincie i 59. w biegu indywidualnym. Z kolei st. szer. Krzysztof Pływaczyk w biegu indywidualnym na 20 km w Turynie uplasował się na 75. pozycji, a w sztafecie 4x7,5 km na 13. St. szer. Łukasz Szczurek w Vancouver w sprincie zajął 85. miejsce, a w biegu indywidualnym na 20 km – 59.  We Włoszech polska sztafeta (w składzie: Pałka, Gwizdoń, Katarzyna Ponikwia, Magdalena Grzywa) wywalczyła siódmą lokatę. Cztery lata później w Kanadzie Polki (Pałka, Gwizdoń, Weronika Nowakowska-Ziemniak, Agnieszka Cyl) były dwunaste.

Na zeszłorocznych mistrzostwach świata, które odbyły się w Czechach (w Nové Mêsto), największe sukcesy odniosły Krystyna Pałka i debiutująca w imprezie czterolecia Monika Hojnisz. Kpr. Pałka wywalczyła srebrny medal w biegu na dochodzenie, a Hojnisz była trzecia w biegu ze startu wspólnego. W zawodach zaliczanych do Pucharu Świata w minionym i obecnym sezonie najbardziej wartościowe rezultaty odnotowały natomiast st. szer. Magdalena Gwizdoń i kpr. Krystyna Pałka. Ta pierwsza 9 marca 2013 roku wygrała sprint w Soczi, a kpr. Pałka była druga w biegu pościgowym na Morawach (10.02. 2013 r.) i trzecia w biegu pościgowym w Hochfilzen (8.12.2013 r.).

Oprócz żołnierzy w składzie biatlonowej reprezentacji Polski na XXII Zimowe Igrzyska Olimpijskie w Soczi znaleźli się: Monika Hojnisz (UKS Lider Katowice), Weronika Nowakowska-Ziemniak (KS AZS AWF Katowice), Grzegorz Guzik (BLKS Żywiec), Rafał Lepel (KS AZS AWF Katowice) i Łukasz Słonina (KS AZS AWF Wrocław). Krystyna Pałka i Paulina Bobak są zawodniczkami KS AZS AWF Katowice, Magdalena Gwizdoń reprezentuje barwy BLKS Żywiec, a Łukasz Szczurek i Krzysztof Pływaczyk trenują w Biathlonowym Klubie Sportowym Wojsko Polskie Kościelisko. Klub ten powstał po rozpadzie sekcji biatlonowej w Wojskowym Klubie Sportowym Zakopane, o którym ostatnio jest głośno dzięki znakomitym występom skoczków narciarskich: Kamila Stocha i Jana Ziobry. Obaj ci zawodnicy znaleźli się w składzie reprezentacji olimpijskiej. Oprócz nich trener Łukasz Kruczek powołał Piotra Żyłę, Dawida Kubackiego i Macieja Kota.

O medale w 98 konkurencjach XXII Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Soczi będzie walczyć około 2500 sportowców z 88 państw (tyle zadeklarowało swój udział). Barw Polski będzie bronić 59 zawodników (24 kobiety i 35 mężczyzn). Poza biatlonem i skokami narciarskimi Polacy będą startować w biegach narciarskich, bobslejach, kombinacji norweskiej, narciarstwie alpejskim, narciarstwie dowolnym, saneczkarstwie, short tracku, snowboardzie i łyżwiarstwie szybkim. Chorążym polskiej reprezentacji podczas ceremonii otwarcia igrzysk, która odbędzie się 7 lutego, będzie Dawid Kupczyk. 36-letni bobsleista wystąpi w Soczi po raz piąty na igrzyskach.

Program startów biatlonistów na IO w Soczi

8 lutego – sprint mężczyzn
9 lutego – sprint kobiet
10 lutego – bieg na dochodzenie mężczyzn
11 lutego – bieg na dochodzenie kobiet
13 lutego – bieg indywidualny mężczyzn
14 lutego – bieg indywidualny kobiet
16 lutego – bieg ze startu wspólnego mężczyzn
17 lutego – bieg ze startu wspólnego kobiet
19 lutego – sztafeta mieszana
21 lutego – sztafeta kobiet
22 lutego – sztafeta mężczyzn
szus

autor zdjęć: Jacek Szustakowski

dodaj komentarz

komentarze

~dgsz
1390981200
Przywiozą medal i kapral w 2 tygodnie...
16-32-A2-47

Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
 
Przysięga w Limanowej
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
Wojna w świętym mieście, epilog
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
They Will Check The Training Results in Combat
Podróż po AWACS-ie
Dwie dekady ulepszania Sojuszu
By Polska była bezpieczna
Zawsze gotowi do pomocy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
WAM wraca po latach
Nowe zadania szefa SKW
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Hełmy – nowoczesne i na miarę
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Ostatnia droga Pileckiego
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
„Sarex”, czyli jeden za wszystkich, wszyscy za jednego
Polska wiktoria na Monte Cassino
Pływacy i maratończycy na medal
WAT-owskie eksperymenty na ISS
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Najmłodsi artyści Wojska Polskiego
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Wszystkie misje AWACS-a
„Ryś” z laserem
„Grand Quadriga ‘24”
Flota Bayraktarów w komplecie
Nie szpital, a instytut
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Polki pobiegły po srebro!
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Po śladach polskich bohaterów
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Piedimonte – samobójcza misja
Szachownice nie dotarły nad Finlandię
Serwis K9 w Polsce
Cień atomowej zagłady
„Pierwsza Drużyna” na start
NATO on Northern Track
Broń Hitlera w rękach AK
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Ameryka daje wsparcie
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Mobilne dowodzenie
Tarcza Wschód – odstraszanie i obrona
Układ nerwowy Mieczników
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
Pokazali bojowego ducha

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO