moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Chciał zatrzymać Holokaust

Był najsłynniejszym kurierem Polskiego Państwa Podziemnego. Jako pierwszy w czasie II wojny przekazał przywódcom Zachodu informacje o zagładzie Żydów. O dokonaniach Jana Karskiego przypomni dziś w Parlamencie Europejskim wystawa i konferencja naukowa. Rozpoczynają one obchodzony w Polsce Rok Jana Karskiego.

Wystawa poświęcona Janowi Karskiemu była już pokazywna w wielu miejscach, m.in. w siedzibie Organizacji Narodów Zjednoczonych.

– Jan Karski ma swoje miejsce na pierwszych stronach współczesnej historii Polski. Reprezentuje wszystko, co było najbardziej godne i bohaterskie w czasach drugiej wojny światowej – mówił prof. Zbigniew Brzeziński, doradca ds. bezpieczeństwa prezydenta USA Jimmy’ego Cartera.

Rok 2014, w którym przypada setna rocznica urodzin legendarnego emisariusza, Sejm ogłosił Rokiem Jana Karskiego. „Świadectwo życia, misji i osiągnięć uczyniło Karskiego wybitną postacią w wymiarze międzynarodowym” – napisali posłowie w uchwale.

Obchody rozpocznie otwierana dziś w Parlamencie Europejskim w Brukseli wystawa „Jan Karski. Człowiek wolności”. – To jeden z najwybitniejszych Polaków XX wieku, często określany jako „człowiek, który chciał zatrzymać Holokaust”. Na 22 planszach pokażemy życiorys emisariusza i jego dokonania wojenne – mówi Ewa Wierzyńska z Muzeum Historii Polski, kuratorka wystawy.

Muzeum, które jest głównym organizatorem wystawy, od czterech lat prowadzi program „Jan Karski. Niedokończona misja”. Stworzyło stronę internetową: www.jankarski.org, wydało na DVD pakiet edukacyjny dla szkół poświęcony słynnemu emisariuszowi, o Janie Karskim powstała też interaktywna wystawa dla Google Cultural Institute.

Poza ekspozycją w Brukseli zorganizowano też konferencję naukową „Odpowiedzialność za Ochronę – Spuścizna Jana Karskiego”. Historycy i politycy, m.in. Adam Rotfeld, były minister spraw zagranicznych oraz prof. Brzeziński, będą dyskutować o dokonaniach Jana Karskiego.

W ciągu następnych miesięcy w Waszyngtonie i Warszawie odbędą się kolejne konferencje poświęcone działalności legendarnego kuriera. Organizowane będą też konkursy, gry miejskie, wystawy, pokazy filmów, a Narodowy Bank Polski wyda specjalną monetę. Główne uroczystości zaplanowano na 24 kwietnia, w dniu setnych urodzin Jana Karskiego, w Łodzi, jego rodzinnym mieście.

Jan Kozielewski, który do historii przeszedł pod konspiracyjnym pseudonimem „Karski”, przed wojną chciał zostać dyplomatą. Na uniwersytecie we Lwowie ukończył wydział prawa i studiów dyplomacji. Jednocześnie skończył też Szkołę Podchorążych Artylerii Konnej we Włodzimierzu Wołyńskim. We wrześniu 1939 roku walczył w obronie kraju. Po ataku ZSRR na Polskę trafił do niewoli sowieckiej, a potem niemieckiej. Z obu udało mu się uciec i rozpocząć działalność konspiracyjną. – Znajomość języków obcych i dyplomatyczne kwalifikacje sprawiły, że powierzono mu rolę emisariusza władz Polskiego Państwa Podziemnego do rządu na uchodźstwie we Francji – mówi Ewa Wierzyńska.

W czasie jednej z misji Karski został schwytany przez Gestapo. Po brutalnych przesłuchaniach usiłował popełnić samobójstwo obawiając się, że podczas tortur może zdradzić informacje o polskim podziemiu. Uratowano go w szpitalu w Nowym Sączu, z którego odbili go członkowie podziemia.

Jesienią 1942 roku wyprawił się do Wielkiej Brytanii, gdzie jako naoczny świadek miał zdać relację o eksterminacji Żydów. Wcześniej, zbierając informacje, dwukrotnie przedostał się do warszawskiego getta oraz obozu przejściowego w Izbicy, z którego Żydzi kierowani byli do obozów zagłady. Po dotarciu do Londynu przekazał polskiemu rządowi raport o Holokauście. Poinformował też o nim m.in. szefa brytyjskiej dyplomacji Anthonego Edena i ówczesnego prezydenta USA Franklina Roosevelta. – Jego apele o pomoc dla Żydów nie przyniosły rezultatów, bo większość rozmówców nie dowierzała jego doniesieniom – opowiada Wierzyńska.

Po wojnie Karski pozostał w USA, gdzie wykładał na Wydziale Służby Zagranicznej Uniwersytetu w Waszyngtonie. Za swoje dokonania został uhonorowany tytułem „Sprawiedliwego wśród Narodów Świata” nadawanym osobom ratującym Żydów w czasie wojny. A w 1998 roku izraelski Instytut Pamięci Yad Vashem zgłosił jego kandydaturę do Pokojowej Nagrody Nobla. Zmarł 13 lipca 2000 roku w wieku 86 lat. Jest kawalerem najwyższych polskich i amerykańskich odznaczeń państwowych: Orderu Orła Białego i Prezydenckiego Medalu Wolności. Amerykański tygodnik „Newsweek” uznał go za jedną z najwybitniejszych postaci XX wieku.

AD

autor zdjęć: arch. MHP

dodaj komentarz

komentarze


Polki pobiegły po srebro!
 
Najmłodsi artyści Wojska Polskiego
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
Piedimonte – samobójcza misja
Dwie dekady ulepszania Sojuszu
Cień atomowej zagłady
Wszystkie misje AWACS-a
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
Serwis K9 w Polsce
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
Ameryka daje wsparcie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
Polska wiktoria na Monte Cassino
Mobilne dowodzenie
Szachownice nie dotarły nad Finlandię
Ostatnia droga Pileckiego
Pływacy i maratończycy na medal
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Zawsze gotowi do pomocy
Wojna w świętym mieście, epilog
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
„Pierwsza Drużyna” na start
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
„Ryś” z laserem
Tarcza Wschód – odstraszanie i obrona
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
Po śladach polskich bohaterów
Hełmy – nowoczesne i na miarę
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Przysięga w Limanowej
„Grand Quadriga ‘24”
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
NATO on Northern Track
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Nowe zadania szefa SKW
Broń Hitlera w rękach AK
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
By Polska była bezpieczna
Podróż po AWACS-ie
WAM wraca po latach
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
They Will Check The Training Results in Combat
Flota Bayraktarów w komplecie
Układ nerwowy Mieczników
„Sarex”, czyli jeden za wszystkich, wszyscy za jednego
Nie szpital, a instytut
Pokazali bojowego ducha
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO