moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Dobry rok sportowców w mundurach

W najważniejszych imprezach mistrzowskich 2013 roku sportowcy-żołnierze wywalczyli 37 medali. Z mistrzostw świata wrócili z czterema krążkami, a z czempionatów Starego Kontynentu z czternastoma. 19 medali – to dorobek reprezentantów Wojska Polskiego w Wojskowych Mistrzostwach Świata.

Kapral Krystyna Pałka została pierwszą w historii polską biatlonistką, która zdobyła medal indywidualny na mistrzostwach świata.

Medalową passę rozpoczęła w lutym kapral Krystyna Pałka. Biatlonistka z wrocławskiego Wojskowego Zespołu Sportowego wywalczyła w miejscowości Nové Mêsto na Morawach tytuł wicemistrzyni świata w biegu pościgowym. W sierpniu po srebro mistrzostw świata sięgnął również st. kpr. Piotr Małachowski. Dyskobol z WZS Wrocław tytuł wicemistrzowski wywalczył w Moskwie. Natomiast z dwoma medalami wrócił we wrześniu z Pragi kajakarz górski st. szer. Mateusz Polaczyk. Zawodnik z WZS Bydgoszcz wywalczył srebro w wyścigu drużynowym K1x3 oraz brąz w rywalizacji indywidualnej K1.

W mistrzostwach Starego Kontynentu przedstawiciele Wojska Polskiego zdobyli 14 krążków: 5 srebrnych i 9 brązowych. Najwięcej – pięć – wywalczyli strzelcy. W chorwackim Osijeku tytuły wicemistrzów Europy w konkurencji karabin 3x20, 300 m zdobyli: indywidualnie – st. szer. Karolina Kowalczyk (WZS Wrocław) i w klasyfikacji drużynowej – st. szer. Karolina Kowalczyk, kpr. Sylwia Bogacka (WZS Zegrze) i st. szer. Alicja Ziaja (5 Pułk Chemiczny, Tarnowskie Góry). Strzelcy wywalczyli jeszcze trzy medale brązowe w klasyfikacji drużynowej. Drużyna w składzie: Bogacka, Ziaja i Paula Wrońska (WZS Zegrze) zajęła trzecie miejsce w strzelaniach w postawie leżąc, Bogacka zaś, Wrońska i st. szer. Agnieszka Nagay (WZS Poznań) w strzelaniach z trzech postaw. Trzeci brąz zdobyła męska drużyna w pistolecie szybkostrzelnym 2x30, 25 m. Na podium stanęli: bosm. Radosław Podgórski, bosm. Piotr Daniluk (obaj WZS Gdynia) oraz cywil Dariusz Klimek.


Film: Jacek Szustakowski, portal polska-zbrojna.pl

Po dwa brązowe medale z mistrzostw Europy przywieźli szermierze i spadochroniarze. Na podium w Zagrzebiu stanęli szablistka st. szer. Aleksandra Socha-Szelagowski i szpadzista st. szer. Krzysztof Mikołajczak (obydwoje z WZS Zegrze). Natomiast medale mistrzostw w spadochroniarstwie wywalczyły w skokach na celność lądowania panie. Indywidualnie trzecie miejsce w rosyjskim mieście Cheboksary zajęła kpt. Monika Sadowy-Naumienia (Ośrodek Szkolenia Wysokościowo-Ratowniczego i Spadochronowego Sił Powietrznych w Poznaniu), a w drużynie wraz z nią kpr. pchor. Agnieszka Wiesner z Wyższej Szkoły Oficerskiej Sił Powietrznych z Dęblina oraz Bogna Bielecka, Ewa Wesołowska i Irena Paczek-Krawczak (wszystkie z Wojskowego Klubu Sportowego Wawel Kraków).

Po jednym medalu wywalczyli na mistrzostwach Starego kontynentu przedstawiciele zapasów, triatlonu, kajakarstwa, wioślarstwa i pięcioboju nowoczesnego. Na czempionacie w zapasach w Tbilisi srebrny medal w kategorii 63 kg zdobyła st. szer. Monika Michalik (WZS Poznań). Jej koleżanka z poznańskiego WZS st. szer. Maria Cześnik wróciła z kolei z brązem z Barcelony, gdzie o medale walczyli triatloniści na średnim dystansie. Z kolei z Portugalii, z miasta Montemor-o-Velho, brązowy krążek przywiózł st. szer. Mariusz Kujawski (WZS Bydgoszcz). Kajakarz ze Stowarzyszenia Kajakowego Cywilno-Wojskowego Związku Sportowego Zawisza Bydgoszcz wraz z Pawłem Szandrachem, klubowym partnerem, zajęli trzecie miejsce w wyścigu na 500 m. Srebro w mistrzostwach wioślarzy w Sewilli wywalczyła ósemka ze sternikiem, w której składzie płynęło pięciu żołnierzy z WZS Bydgoszcz: st. szer. Krystian Aranowski, st. szer. Rafał Hejmej, st. szer. Piotr Juszczak, szer. Michał Szpakowski i sternik st. szer. Daniel Trojanowski. Srebrny medal zdobyły również pięcioboistki nowoczesne w rywalizacji sztafet na mistrzostwach, które odbyły się w Drzonkowie. W jej składzie na drugiej zmianie znakomicie się spisała szer. Oktawia Nowacka z WZS Zegrze.

St. kpr. Piotr Małachowski w 2013 roku listę swoich sportowych dokonań powiększył o tytuł wicemistrza świata.

W 2013 roku pod patronatem Międzynarodowej Rady Sportu Wojskowego (Conseil International du Sport Militaire – CISM) odbyły się we francuskim Annecy II Wojskowe Igrzyska Sportów Zimowych oraz dziesięć wojskowych mistrzostw świata. Reprezentanci Wojska Polskiego startowali w igrzyskach we Francji oraz w dziewięciu czempionatach. Nie wysłaliśmy ekipy tylko do Belgii na 23. Wojskowe Mistrzostwa Świata w Kolarstwie. Niestety, nie miał tam nas kto reprezentować, gdyż obecnie w naszej armii nie ma żołnierzy ścigających się na rowerach na wysokim poziomie.

Z najważniejszej imprezy roku w wojskowym kalendarzu jedenaścioro reprezentantów WP, którzy startowali w biatlonie, biegu patrolowym i narciarskim biegu na orientację, wróciło bez medalu. Natomiast na mistrzostwach świata ich łupem padło krążków: po pięć złotych i srebrnych oraz dziewięć brązowych.

Najwięcej medali – sześć – wywalczyli zapaśnicy. W 28. Wojskowych Mistrzostwach Świata w Zapasach, które odbyły się w Teheranie, srebrne medale zdobyli: kpr. Damian Janikowski (WZS Wrocław), st. szer. Maciej Balawender i szer. Radosław Baran (obaj WZS Poznań). Ponadto na trzecim stopniu podium stanęli: st. szer. Łukasz Banak, szer. Michał Tracz (obaj WZS Wrocław) i st. szer. Mateusz Gucman (WZS Poznań).

Z pięcioma medalami z dwóch czempionatów wrócili lekkoatleci. W marcu walczyli o miejsca na podium w 55. WMŚ w Biegach Przełajowych w serbskim Apatin, a w listopadzie w 45. WMŚ w Maratonie w stolicy Surinamu – Paramaribo. Z Serbii przywieźli złoto i brąz. Na najwyższym stopniu podium stanęła męska drużyna w składzie: szer. Błażej Brzeziński, st. szer. Arkadiusz Gardzielewski, st. szer. Mateusz Demczyszak (wszyscy WZS Wrocław) i kpr. Hubert Prokop (WZS Poznań). Natomiast trzecie miejsce w rywalizacji indywidualnej wywalczył szer. Błażej Brzeziński. W Surinamie biało-czerwoni wypadli jeszcze lepiej. Złoto w drużynie zdobyli: szer. Błażej Brzeziński, st. szer. Arkadiusz Gardzielewski, szer. Mariusz Giżyński (WZS Poznań) i plut. Michał Kaczmarek (WZS Poznań). W rywalizacji indywidualnej Polacy wywalczyli dwa tytuły wicemistrzowskie: st. szer. Olga Kalendarova-Ochal (WZS Poznań) i szer. Błażej Brzeziński.

W nieoficjalnej wewnętrznej klasyfikacji medalowej trzecie miejsce zajęli judocy, którzy z 35. Wojskowych Mistrzostw Świata w Judo wrócili z Astany (Kazachstan) z czterema krążkami: złotym – st. szer. Kacper Larem (WZS Wrocław) oraz brązowymi – st. mar. Daria Pogorzelec (WZS Gdynia), st. szer. Janusz Wojnarowicz (WZS Wrocław) i drużyna (st. szer. Mariusz Janicki, st. szer. Sebastian Janicki, st. szer. Łukasz Błach, st. mar. Robert Krawczyk, Wojnarowicz i Larem.

Na st. szer. Aleksandrę Sochę-Szelagowski (z lewej) zawsze można liczyć. W tym roku zdobyła brązowy medal na mistrzostwach Europy w Zagrzebiu.

Trzy medale wywalczyli natomiast zawodnicy z Wojskowego Zespołu Sportowego Gdynia w 46. Wojskowych Mistrzostwach Świata w Żeglarstwie, które odbyły się w norweskim Bergen. Złoto w rywalizacji kobiet zdobyła załoga w składzie: sternik – st. mar. Katarzyna Tylińska, st. mar. Zofia Truchanowicz i bosm. pchor. Aleksandra Tułodziecka. Natomiast męska załoga wywalczyła dwa brązowe medale – w rywalizacji mężczyzn i open. Na wodach w okolicach Bergen pływali: sternik – mar. Maciej Grabowski, mar. Marcin Czajkowski i mar. Piotr Przybylski.

Z jednym medalem, ale za to tym najcenniejszym, wrócili nasi marynarze z 49. Wojskowych Mistrzostw Świata w Pięcioboju Morskim. W Rio de Janeiro na najwyższym stopniu podium stanęła drużyna w składzie: mat Jacek Śliwiński, st. mar. Mateusz Szurmiej, st. mat Karol Morek i mar. Mateusz Kierzkowski. Sportowcy z WZS Gdynia przy okazji pobili również w Brazylii rekord świata w punktacji drużynowej.

Żadnego krążka nie udało się wywalczyć reprezentantom Wojska Polskiego na: 49. WMŚ w Biegach na Orientację (Eksjo – Szwecja), 37. WMŚ w Spadochroniarstwie (Qionglai – Chiny) i 60. WMŚ w Pięcioboju Wojskowym (Rio de Janeiro). Niestety, z kalendarza tegorocznych mistrzostw wypadły 22. WMŚ w Taekwondo. Zawody, które w październiku miały się odbyć w Fort Bliss w Stanach Zjednoczonych, odwołano.

Poza mistrzowskimi imprezami w 2013 roku na uwagę zasługują również sukcesy żołnierzy w zawodach o Puchar Świata. Klasyfikację generalną rywalizacji o PŚ po raz pierwszy w historii polskiego spadochroniarstwa wygrała kpt. Monika Sadowy-Naumienia. W imprezach zaliczanych do PŚ widoczni byli szermierze: st. szer. Aleksandra Socha-Szelagowski zajęła trzecie miejsce na turniejach w Londynie, Orleanie i Gandawie, a st. szer. Radosław Zawrotniak był trzeci w Heidenheim i Buenos Aires. Wioślarska ósemka ze sternikiem zajęła drugie miejsce w Londynie, a kajakarski duet Kujawski-Szandrach wygrał wyścig K-2 na 1000 m w Poznaniu. Z kolei kajakarz górski st. szer. Mateusz Polaczyk zwyciężył w zawodach o PŚ w Bratysławie (z kolegami z drużyny) oraz zajął w nich trzecie miejsce w rywalizacji indywidualnej. W zawodach zaliczanych do PŚ sukcesy odniosły również biatlonistki. St. szer. Magdalena Gwizdoń wygrała sprint w Soczi, a kpr. Krystyna Pałka była trzecia w biegu pościgowym w Hochfilzen.

Kalendarz wojskowych mistrzostw na 2014 rok

24-29 marca: 52. Wojskowe Mistrzostwa Świata w Narciarstwie i Biatlonie (Sodankyla – Finlandia)
kwiecień: 2. Wojskowe Mistrzostwa Świata w Jeździectwie (Dubaj – Zjednoczone Emiraty Arabskie)
26 maja – 4 czerwca: 55. Wojskowe Mistrzostwa Świata w Boksie (Astana – Kazachstan)
21-30 czerwca: 1. Wojskowe Mistrzostwa Świata w Siatkówce Plażowej (Warendorf – Niemcy)
11-16 czerwca: 46. Wojskowe Mistrzostwa Świata w Pływaniu (Tenero – Szwajcaria)
21-31 lipca: 34. Wojskowe Mistrzostwa Świata w Koszykówce (Rio de Janeiro – Brazylia)
13-17 sierpnia: 56. Wojskowe Mistrzostwa Świata w Biegach Przełajowych (Bejrut – Liban)
24-30 sierpnia: 47. Wojskowe Mistrzostwa Świata w Biegach na Orientację (Gussing – Austria)
17-28 września: 38. Wojskowe Mistrzostwa Świata w Spadochroniarstwie (Solo/Java – Indonezja)
1-9 października: 29. Wojskowe Mistrzostwa Świata w Zapasach (Fort Dix – Stany Zjednoczone)
2-11 października: 61. Wojskowe Mistrzostwa Świata w Pięcioboju Wojskowym (Mungyeong – Korea Południowa)
9-14 października: 46. Wojskowe Mistrzostwa Świata w Maratonie (Eindhoven – Holandia)
13-21 listopada: 8. Wojskowe Mistrzostwa Świata w Golfie (Riffa – Bahrajn)
22-30 listopada: 47. Wojskowe Mistrzostwa Świata w Żeglarstwie (Doha – Katar)
termin do ustalenia: 22. Wojskowe Mistrzostwa Świata w Taekwondo (Teheran – Iran).
szus

autor zdjęć: Jacek Szustakowski

dodaj komentarz

komentarze


Charge of Dragon
 
Kolejne FlyEye dla wojska
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Szybki marsz, trudny odwrót
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
W Italii, za wolność waszą i naszą
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Sandhurst: końcowe odliczanie
Wojskowy bój o medale w czterech dyscyplinach
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
Wojna w świętym mieście, epilog
Wytropić zagrożenie
Na straży wschodniej flanki NATO
Gunner, nie runner
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Wojna na detale
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
NATO na północnym szlaku
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
25 lat w NATO – serwis specjalny
Zmiany w dodatkach stażowych
Kadisz za bohaterów
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
NATO on Northern Track
Ukraińscy żołnierze w ferworze nauki
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
SOR w Legionowie
Sprawa katyńska à la española
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Operacja „Synteza”, czyli bomby nad Policami
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Wypadek na szkoleniu wojsk specjalnych
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Rekordziści z WAT
Czerwone maki: Monte Cassino na dużym ekranie
Pod skrzydłami Kormoranów
Morze Czarne pod rakietowym parasolem
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Ramię w ramię z aliantami
Donald Tusk: Więcej akcji a mniej słów w sprawie bezpieczeństwa Europy
Znamy zwycięzców „EkstraKLASY Wojskowej”
Święto stołecznego garnizonu
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Szpej na miarę potrzeb
Wojna w świętym mieście, część druga
Active shooter, czyli warsztaty w WCKMed
Zachować właściwą kolejność działań
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Lekkoatleci udanie zainaugurowali sezon
Front przy biurku

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO