moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Głosujmy na żołnierzy!

Kapral Krystyna Pałka i starszy kapral Piotr Małachowski za tegoroczne osiągnięcia na sportowych arenach znaleźli się w gronie nominowanych do zwycięstwa w plebiscycie „Przeglądu Sportowego”. Ostatnim żołnierzem, który wygrał najstarszy i najbardziej prestiżowy konkurs na najlepszego sportowca w Polsce, jest starszy chorąży Andrzej Wroński. Sportowcem roku został 19 lat temu.


Wicemistrzowie świata w biatlonie i rzucie dyskiem z pewnością zasłużyli na Wasze głosy! Najwierniejszych sympatyków sportu wojskowego nie musimy specjalnie namawiać, aby w 79. Plebiscycie „Przeglądu Sportowego”, drugim z najstarszych tego typu głosowań na świecie, poparli żołnierzy. Tych niezdecydowanych, jak wypełnić kupony konkursowe zamieszczane na łamach „Przeglądu Sportowego”, zachęcamy, aby z listy nominowanych 28 sportowców (w tym jeden duet kajakarek i trójka panczenistek) do swojej dziesiątki wybierali przedstawicieli z wrocławskiego Wojskowego Zespołu Sportowego. Wasze głosy będą ważne (i wezmą udział w losowaniu nagrody głównej – Fiata Panda), jeśli dotrą do redakcji gazety do 4 stycznia. Głosować można również na stronie www.przegladsportowy.pl.

Kapral Krystyna Pałka w sezonie 2012/2013 zajęła 14. miejsce w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata – najlepsze w swojej karierze i w ogóle w historii startów Polek w tej imprezie. Jednak największy sukces odniosła w lutym na mistrzostwach świata w czeskim Novym Mescie. Polka zajęła drugie miejsce w biegu pościgowym, a przegrała tylko z Norweżką Torą Berger. Zdobywając srebrny medal, została pierwszą polską biatlonistką, która wywalczyła indywidualny medal mistrzostw świata. Krystyna Pałka w tegorocznych mistrzostwach świata również dobrze wypadła w sprincie i w biegu ze startu wspólnego – zajęła w nich siódme miejsce. Natomiast wraz z koleżankami start w sztafecie zakończyła na dziewiątej pozycji. W nowym sezonie na razie raz udało jej się stanąć na podium zawodów o Puchar Świata – była trzecia w biegu pościgowym w austriackim Hochfilzen.

Starszy kapral Piotr Małachowski w poolimpijskim sezonie zdobył tytuł wicemistrza świata w Moskwie, zajął drugie miejsce w klasyfikacji generalnej Diamentowej Ligi, wywalczył brązowy medal na I Otwartych Integracyjnych Wojskowych Mistrzostwach Europy w Lekkiej Atletyce oraz ustanowił nowy rekord życiowy – na mityngu w Hengelo posłał dysk na odległość 71,84 m. Na czempionacie w Moskwie przegrał tylko z niemieckim żołnierzem, sierżantem Robertem Hartingiem. Polakowi na pocieszenie pozostało przerwanie wspaniałej serii Niemca – triumfując w czerwcu w holenderskim Hengelo odebrał Hartingowi 36. z rzędu zwycięstwo w konkursie rzutu dyskiem. Ten rok jest również szczególny w życiu prywatnym dyskobola z wrocławskiego Wojskowego Zespołu Sportowego i Wojskowego Klubu Sportowego Śląsk. W listopadzie został ojcem (ma syna Henryka).

Na liście 28 sportowców nominowanych do tytułu sportowca 2013 roku – poza żołnierskim duetem z WZS Wrocław – mamy również jednego sportowca reprezentującego barwy Wojskowego Klubu Sportowego Zakopane. Jest nim Kamil Stoch, mistrz świata w skokach narciarskich na dużej skoczni oraz brązowy medalista w konkursie drużynowym i trzeci skoczek w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata. Skoczek WKS Zakopane jest w coraz lepszej formie i w tym sezonie. W lutym, między innymi z kapral Krystyną Pałką, na igrzyskach olimpijskich w Soczi powalczy o „przepustkę” do plebiscytowego wyścigu na sportowca 2014 roku.  

Natomiast przed rokiem w dziesiątce laureatów 78. Plebiscytu „Przeglądu Sportowego” znalazło się dwoje żołnierzy. Ósme miejsce zajęła kpr. Sylwia Bogacka, a dziewiąte kpr. Damian Janikowski. Pierwsze – po raz czwarty z rzędu – wywalczyła Justyna Kowalczyk. Przed nią tej sztuki dokonały dwie lekkoatletki: Stanisława Walasiewicz (została sportowcem roku 1930, 1932, 1933 i 1934) i Irena Szewińska (1965, 1966, 1974 i 1976) oraz skoczek narciarski Adam Małysz (2001, 2002, 2003, 2007). Warto dodać, że po st. chor. Andrzeju Wrońskim, mistrzu świata i Europy w zapasach z 1994 roku (te sukcesy zapewniły mu plebiscytowe zwycięstwo), na liście zwycięzców Plebiscytu „PS” mieliśmy jeszcze jednego przedstawiciela związanego z wojskiem – Roberta Korzeniowskiego z Wojskowego Klubu Sportowego Wawel Kraków i pracownika wojska Wojskowego Ośrodka Szkolenia Sportowego Krakowskiego Okręgu Wojskowego. Czterokrotny mistrz olimpijski i trzykrotny mistrz świata w chodzie sportowym został sportowcem roku 1998 i 2000.

szus

autor zdjęć: Jacek Szustakowski

dodaj komentarz

komentarze


Ramię w ramię z aliantami
 
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Czerwone maki: Monte Cassino na dużym ekranie
Kolejne FlyEye dla wojska
25 lat w NATO – serwis specjalny
Ukraińscy żołnierze w ferworze nauki
Wojna w świętym mieście, część druga
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Sandhurst: końcowe odliczanie
Gunner, nie runner
Zmiany w dodatkach stażowych
Lekkoatleci udanie zainaugurowali sezon
Święto stołecznego garnizonu
Sprawa katyńska à la española
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Wytropić zagrożenie
Active shooter, czyli warsztaty w WCKMed
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Pod skrzydłami Kormoranów
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Morze Czarne pod rakietowym parasolem
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Wojna w świętym mieście, epilog
Front przy biurku
Kadisz za bohaterów
Wojskowy bój o medale w czterech dyscyplinach
W Italii, za wolność waszą i naszą
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Charge of Dragon
Operacja „Synteza”, czyli bomby nad Policami
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Szybki marsz, trudny odwrót
Wojna na detale
SOR w Legionowie
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Zachować właściwą kolejność działań
Donald Tusk: Więcej akcji a mniej słów w sprawie bezpieczeństwa Europy
NATO na północnym szlaku
Szpej na miarę potrzeb
Rekordziści z WAT
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
NATO on Northern Track
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Znamy zwycięzców „EkstraKLASY Wojskowej”
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Na straży wschodniej flanki NATO
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Wypadek na szkoleniu wojsk specjalnych

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO