moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

V Batalion utrzymał się w II lidze

Wojskowa drużyna piłkarska, w której grają w większości żołnierze 5 Batalionu Dowodzenia, wygrała w barażach z ekipą Footballove.pl i utrzymała się w II lidze Krakowskiej Ligi Futsalu. W rozgrywkach z udziałem 12 zespołów wojskowi zajęli dziewiąte miejsce i aby dalej w nich uczestniczyć, musieli pokonać w dwumeczu trzecią drużynę III ligi.


Film: Jacek Szustakowski / polska-zbrojna.pl

Przed rokiem drużyna z podkrakowskiej Rząski, prowadzona przez grającego trenera mł. chor. Pawła Materę, awansowała z III ligi do II. Wojskowi trafili do wyższej klasy rozgrywkowej dzięki zwycięstwu w barażach z zespołem Feniksa, który w rozgrywkach II ligi zajął dziewiąte miejsce. Po roku doszło do powtórki, gdyż Feniks po zmianach w składzie zmienił również swoją nazwę na „Footballove.pl”. Tegoroczne mecze barażowe były jeszcze bardziej zacięte od zeszłorocznych. W 2012 roku wojskowi wygrali z Feniksem 7:4 i 2:0. Tym razem V Batalion wygrał pierwszy mecz 4:3, drugi 5:4.

W pierwszym meczu barażowym po dwie bramki dla wojskowych strzelili: Paweł Pasternak (w 2. i 6. minucie) i mł. chor. Paweł Matera (w 30. i 39. minucie). Grający trener wojskowych zwycięskiego gola zdobył tuż przed końcem spotkania po precyzyjnym i silnym strzale pod poprzeczkę. W rewanżu wojskowi do przerwy przegrywali 0:3 i oddalili się od gry w kolejnym sezonie w II lidze. Pierwszego gola stracili już po 22 sekundach gry. Rezerwowy bramkarz wojskowych st. kpr. Kamil Grabowski przepuścił do siatki silny strzał Konrada Nowaka z dużej odległości. – Byłem zdekoncentrowany – mówił po meczu bramkarz, który popisał się kilkoma udanymi interwencjami w drugiej połowie spotkania. W 15. minucie drugiego gola dla rywali strzelił Łukasz Osuch, a trzeciego tuż przed przerwą, z dobitki po rzucie karnym, Konrad Nowak.

Na szczęście dla wojskowych na drugą połowę zdążył król strzelców poprzedniego sezonu w III lidze – Piotr Pasternak. Po jego wejściu na boisko gra drużyny V Batalionu zmieniła się, jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki. W 73. sekundzie po rozpoczęciu drugiej połowy pierwszego gola dla wojskowych strzelił mł. chor. Paweł Matera. Półtorej minuty później wynik spotkania mógł być bardziej korzystny dla V Batalionu, ale Pasternak trafił przebiegającego między słupkami bramki rywala st. szer. Jana Świątko. W 24. minucie kontaktowego gola zdobył st. szer. Mirosław Chmiest. Wojskowi mieli okazję szybko wyrównać wynik spotkania, ale ekipę Footballove.pl, po silnym uderzeniu Matery, uratował słupek. Niewykorzystane okazje się mszczą i w 28. minucie gola dla gospodarzy strzelił Łukasz Rzepka.

Zawodnicy z drużyny V Batalionu, którzy grali w drugim meczu barażowym z ekipą Footballove.pl: stoją od lewej – mł. chor. Sławomir Mężydło, szer. Maciej Kański, st. szer. Mirosław Chmiest i mł. chor. Paweł Matera; w dolnym rzędzie od lewej – Piotr Pasternak, st. kpr. Kamil Grabowski i st. szer. Jan Świątko. W obu pojedynkach decydujących o utrzymaniu w II lidze grał również ppor. Ryszard Maj.

Rywale wojskowych starali się utrzymać korzystny dla nich wynik i sztuka ta udawała im się do 35 min 25 s meczu, kiedy to trzeciego gola dla V Batalionu zdobył Matera. Dwie minuty później grający trener wojskowych ponownie wpisał się na listę strzelców i wyrównał wynik spotkania. Gospodarze starali się zdobyć jeszcze jednego gola, aby doprowadzić do dogrywki. Jednak minutę przed końcowym gwizdkiem za kopnięcie rywala bez piłki sędzia ukarał czerwoną kartką Łukasza Osucha. Gospodarze postawili wszystko na jedną kartę i w miejsce bramkarza wprowadzili na boisko napastnika. Bramki nie udało im się zdobyć. Za to wojskowi strzelili zwycięskiego gola – 7 sekund przed końcem spotkania do pustej bramki trafił ppor. Ryszard Maj.

– Dwumecz wygraliśmy zasłużenie, choć w pierwszej połowie rewanżu mocno odczuliśmy nieobecność Piotra Pasternaka. Cieszymy się z pozostania w drugiej lidze – mówi mł. chor. Paweł Matera. – Cieszy się też nasz dowódca. W barażu nie mógł grać, gdyż nie rozegrał minimum sześciu spotkań, ale sercem duchem i ciałem był z nami – dodaje grający trener wojskowych. Dowódca 5 Batalionu Dowodzenia, ppłk Zbigniew Ryś, w tym sezonie rozegrał dwa spotkania w II lidze. Na więcej nie pozwoliły mu obowiązki służbowe. Przed tegorocznymi rozgrywkami wierzył, że drużyna V Batalionu utrzyma się w II lidze. Liczył nawet, że zajmie miejsce w górnej połowie tabeli. Może ta sztuka uda się podopiecznym chorążego Matery w przyszłym roku.

W tym sezonie wojskowi w 22 spotkaniach ligowych zdobyli 21 punktów. Wygrali siedem spotkań, a 15 przegrali. Strzelili 90 bramek, 115 stracili. Najlepszym strzelcem w drużynie V Batalionu był grający trener – zdobył 34 bramki. Chorąży Matera zajął trzecią lokatę w rankingu na króla strzelców II ligi. Więcej bramek strzelili tylko: Tomasz Armatys z drużyny Gaszyńscy Kraków (46 goli) i Marcin Badylak z ekipy Aktywmed (45). Król strzelców III ligi w 2012 roku Piotr Pasternak w II lidze zanotował 17 celnych trafień. Natomiast 10 razy wpisał się na listę strzelców st. szer. Krzysztof Rudkowski. Ponadto sześć goli strzelił ppor. Ryszard Maj; po cztery – mł. chor. Sławomir Mężydło, kpt. Krystian Pawłowski, st. szer. Mirosław Chmiest i Kamil Sikora; po trzy – st. szer. Maciej Kański i Jakub Nowak; dwa – st. szer. Jan Świątko oraz po jednym – Damian Walczyk i Marcel Radzewicz. Poza nimi przynajmniej jedno spotkanie w barwach V Batalionu rozegrali jeszcze: ppłk Zbigniew Ryś, st. kpr. Kamil Grabowski, st. szer. Piotr Badylak, Michał Sepioło, Jakub Nowak, Tadeusz Kapuściński i Artur Malik.

szus

autor zdjęć: Jacek Szustakowski

dodaj komentarz

komentarze


Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
 
Kolejne FlyEye dla wojska
Sprawa katyńska à la española
Lekkoatleci udanie zainaugurowali sezon
SOR w Legionowie
Rekordziści z WAT
Wojna w świętym mieście, część druga
25 lat w NATO – serwis specjalny
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Wypadek na szkoleniu wojsk specjalnych
Morze Czarne pod rakietowym parasolem
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Wojskowy bój o medale w czterech dyscyplinach
Szpej na miarę potrzeb
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
Wytropić zagrożenie
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
NATO on Northern Track
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Ukraińscy żołnierze w ferworze nauki
Zachować właściwą kolejność działań
Front przy biurku
Donald Tusk: Więcej akcji a mniej słów w sprawie bezpieczeństwa Europy
Pod skrzydłami Kormoranów
Gunner, nie runner
Znamy zwycięzców „EkstraKLASY Wojskowej”
Szybki marsz, trudny odwrót
NATO na północnym szlaku
Na straży wschodniej flanki NATO
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Sandhurst: końcowe odliczanie
Charge of Dragon
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Święto stołecznego garnizonu
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Czerwone maki: Monte Cassino na dużym ekranie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Kadisz za bohaterów
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Operacja „Synteza”, czyli bomby nad Policami
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Wojna na detale
Wojna w świętym mieście, epilog
Ramię w ramię z aliantami
W Italii, za wolność waszą i naszą
Active shooter, czyli warsztaty w WCKMed
Zmiany w dodatkach stażowych

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO