moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Polski żołnierz odbierał nagrodę dla ONZ

Gdy delegacji ONZ wręczano 25 lat temu Pokojową Nagrodę Nobla, byłem jednym z jej siedmiu uczestników. Podczas ceremonii trzymałem flagę organizacji, a ówczesny sekretarz generalny Javier Perez de Cuellar dziękował za służbę „błękitnym beretom” – wspomina st. chor. sztab. Edward Ziobro, uczestnik wielu pokojowych misji.

 

Jak to się stało, że 10 grudnia 1988 roku znalazł się Pan w delegacji ONZ, która odbierała Nobla „za działalność na rzecz zbliżenia między narodami, rozbrojenia i krzewienia idei pokojowych”?

St. chor. sztab. Edwardem Ziobro: Sekretarz generalny ONZ zdecydował, że w delegacji odbierającej nagrodę znajdzie się jeden przedstawiciel z każdej ówczesnej misji ONZ. Służyłem wtedy w Polskiej Jednostce Logistycznej w Syrii na Wzgórzach Golan. Mój ówczesny dowódca płk Wincenty Cybulski zdecydował, że to właśnie ja pojadę do Oslo. Byłem zaskoczony.

W jaki sposób dostał się Pan z Syrii do Norwegii?

Polska nie utrzymywała wówczas z Izraelem stosunków dyplomatycznych, więc Austriacy przewieźli mnie do Jerozolimy, gdzie czekał samolot, który zabrał mnie na Cypr. W Larnace spotkałem się z innymi członkami naszej delegacji. Było nas siedmiu. Polecieliśmy do Oslo. W dzień poprzedzający ceremonię wręczenia nagrody mieliśmy próbę, więc następnego dnia wiedzieliśmy, jak i gdzie mamy przemaszerować.

Podczas ceremonii miał Pan przypisaną rolę?

Byłem członkiem pocztu sztandarowego, trzymałem flagę ONZ. Czekaliśmy na dużej scenie na przybycie króla Norwegii. Gdy wszedł na salę, oddałem mu honor, pochylając lekko flagę, a król skłonił głowę. Tego gestu nie było w scenariuszu. Zanim została wręczona Pokojowa Nagroda Nobla, przemawiał przewodniczący komitetu noblowskiego oraz Javier Perez de Cuellar, sekretarz generalny ONZ, który dziękował „błękitnym beretom” za ich służbę, wspomniał też o ofiarach, jakie ponoszą żołnierze. Wysłuchaliśmy jeszcze koncertu filharmoników norweskich i wyszliśmy z sali. Niosłem flagę ONZ, za mną szedł sekretarz generalny ONZ. Następnego dnia byłem na wszystkich zdjęciach, jakie opublikowała prasa. W holu czekała na mnie ekipa polskiej telewizji, podobno relacja z wręczenia Nagrody Nobla była wyemitowana w Dzienniku Telewizyjnym, ale ja jej nie widziałem. Przebieg całej uroczystości obejrzałem na kasecie – reżyser wysłał mi nagranie do Polski.

Ale to nie był jeszcze koniec wizyty w Norwegii?

W Oslo spędziliśmy dwa dni. Nasza delegacja spotkała się z norweskim wiceministrem obrony oraz z przewodniczącym stowarzyszenia weteranów misji pokojowych, który zachęcał, abyśmy podobną organizację założyli w Polsce. Przekazałem ten apel w naszym resorcie obrony, jednak Stowarzyszenie Kombatantów Misji Pokojowych ONZ powstało dopiero w 1999 roku. Z Norwegii przez Cypr i  Jerozolimę dostałem się do Syrii, ale wtedy nasza misja na Wzgórzach Golan dobiegała końca. Wróciłem do kraju. Kolejne tygodnie upłynęły mi na spotkaniach, podczas których opowiadałem o wrażeniach z Oslo, byłem zapraszany na różne uroczystości, udzieliłem też wielu wywiadów. Po kilku miesiącach ponownie wyjechałem na misję do Syrii.

Wraca Pan we wspomnieniach do wydarzeń sprzed 25 lat?

W wojsku przesłużyłem ćwierć wieku. Na misjach w sześciu krajach – Syrii, Egipcie, Libanie, Namibii, Iraku i na Bałkanach – spędziłem w sumie ponad 10 lat. Dziś jako członek Stowarzyszenia Kombatantów Misji Pokojowych ONZ biorę udział w spotkaniach z młodzieżą wspominając misje i – zawsze – uroczystość odebrania Pokojowej Nagrody Nobla.

St. chor. sztb. Edward Ziobro jest absolwentem Szkoły Chorążych Wojsk Inżynieryjnych. Służył w czerwonych beretach w 62 Kompanii Specjalnej. Ma na koncie 211 skoków spadochronowych. Z 25 lat służby w wojsku, niemal połowę spędził na misjach. Jest członkiem Stowarzyszenia Kombatantów Misji Pokojowych ONZ.
Małgorzata Schwarzgruber

autor zdjęć: arch. chor. sztab. Edwarda Ziobry

dodaj komentarz

komentarze

~Anna Ziobro
1674221400
Tato wspominał o pochyleniu flagi ONZ przez Polaka przed królem Norwegii i rzeczywiście był to skandal. Zareagował też król Norwegii, bo nie spodziewał się gestu. Po ceremonii wszyscy udali się na kolację do króla (tato do dziś ma wydrukowane menu i wizytówkę:) Mam też gazetę z Norwegii. Na stronie jest de Cuellar i tato, a poniżej - nie z przypadku - króciak o Wałęsie.
7A-DC-E0-EF
~jan-c
1461258000
Edziu. Pozdrawiam Cię drogi kolego z Ismailskiego makrotala. Mieszkaliśmy we trzech: Ty, Henio Werzgowiec i ja-Jan Cieślak. Maj- 1975 do grudzień 1975. Wpadłeś mi w internecie na ekran. Jeśli to przeczytasz to odezwij się na emaila: j-c@wp.pl lub te. 607341159. Pozdrawiam z Lublina J.C.
CA-73-FB-56
~JM
1387095180
55. Regulamin Musztry Sił Zbrojnych PRL salutowanie sztandarem w miejscu. Gdy odbierający honory zbliży się na 5 kroków. Sztandar był ONZ. W wielu armiach wygląda to podobnie.
48-5C-C5-94
~Janusz W.
1386794880
Najciekawsze jest to, że ZSRR nie zezwolił na obecność swojego przedstawiciela podczas odbioru tej nagrody. A jednak udało się przemycić (że niby w zastępstwie) pana Edwarda Ziobro.Pochylenia flagi nie było w protokole dyplomatycznym, a że zrobił to ktoś z wojska ludowego i to wobec zachodniego wroga, wtedy to był skandal, który w Polsce przemilczeli, a ONZ wspomina do dziś.Ot co
2C-63-AC-C0
~~slawek
1386790560
Wczoraj na TVP Historia w Dzienniku Telewizyjnym z 1988 roku pokazano Pana Edwarda.
47-6D-71-02
~soldat
1386675360
kam - No proszę Cię, o jakiej symbolice mówisz? Przecież to była flaga ONZ. Symbolika byłaby taka sama gdyby w miejscu króla Norwegii stał Gorbaczow. (ZSRR również było członkiem ONZ).
2E-35-1F-F8
~kam
1386673680
Pan Edward był JEDYNYM przedstawicielem tzw. bloku wschodniego podczas tamtej uroczystości. Pochylenie flagi zachodniemu królowi w tym wypadku bardzo symboliczne: 1988 rok!
CF-8A-BD-10

Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
 
MON o bezpieczeństwie szkoleń na poligonach
Po przeprawie ruszyli do walki
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Pamiętamy o bohaterach z Piedimonte
Pływacy i maratończycy na medal
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Polska wiktoria na Monte Cassino
Gry wojenne w szkoleniu
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Armia Andersa w operacji „Honker”
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Wioślarze i triatlonistka na podium
Wojskowe Oscary przyznane!
Układ nerwowy Mieczników
Mięśnie czy głowa, czyli jak przejść selekcję
Bohater odtrącony
Ameryka daje wsparcie
Mobilne dowodzenie
NATO on Northern Track
Pytania o europejską tarczę
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Abramsy w pętli
Krwawa noc pośród puszczy
Serwis K9 w Polsce
Dzień zwycięstwa. Na wolność Polska musiała czekać
Szef MON-u: nie można oswajać się z wojną
Flota Bayraktarów w komplecie
Polsko-australijskie rozmowy o bezpieczeństwie
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Rajd ku czci saperów
Test współpracy dla bezpieczeństwa
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Zmiany w dodatkach stażowych
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Wojna w świętym mieście, epilog
Jak zwiększyć bezpieczeństwo cywilów?
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Premier odwiedził WZZ Podlasie
Uwaga, transformacja!
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
W obronie wschodniej flanki NATO
„Pierwsza Drużyna” na start
Zapraszamy na Festiwal
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Pierwsi na oceanie
Na straży nieba
Polki pobiegły po srebro!
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Wyszkolenie sprawdzą w boju
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Więcej hełmów dla żołnierzy

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO