moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

MON szuka najlepszej ochrony pancerzy

Dla załóg czołgów i pojazdów opancerzonych skuteczny system chroniący przed pociskami przeciwpancernymi to kwestia życia lub śmierci. Przed zakupem wozów bojowych w ramach tzw. programu pancernego Inspektorat Uzbrojenia MON zbiera od firm z całego świata informacje o oferowanych przez nie systemach obrony.

Plan modernizacji naszych sił zbrojnych przewiduje, że w najbliższych latach polska armia zastąpi wysłużone transportery BWP-1 oraz czołgi T-72 i PT-91 Twardy nowoczesnymi konstrukcjami. Chociaż do wprowadzenia ich do służby droga jeszcze daleka, MON już opracowuje wymagania techniczne niezbędne przy ogłaszaniu przetargów. Jednym z etapów przygotowań jest zebranie informacji o dostępnych na rynku rozwiązaniach i systemach.

Inspektorat Uzbrojenia MON szuka firm, które produkują systemy obrony przed kierowanymi i niekierowanymi pociskami przeciwpancernymi. Jak wyjaśniała ppłk Małgorzata Ossolińska, rzecznik prasowy Inspektoratu, interesują nas systemy, które mają trafić do najnowszych polskich wozów bojowych. – Przewiduje się implementację systemów ochrony aktywnej do nowych wozów bojowych pozyskiwanych w ramach tzw. programu pancernego, czyli do wozu wsparcia bezpośredniego (WWB) oraz BWP, jak również do przyszłej modernizacji KTO Rosomak – wyjaśnia ppłk Ossolińska.

Inżynier Kazimierz Masłowski, który w latach dziewięćdziesiątych pracował nad pakietem modernizacyjnym dla czołgów T-72, podkreśla, że odporny na ataki rakietowych pocisków przeciwpancernych pancerz to dla załóg wozów bojowych kwestia życia lub śmierci. – Możemy wyposażyć czołg w najnowocześniejszą armatę i skomputeryzowany system dowodzenia, ale bez aktywnego pancerza, który poradzi sobie z pociskami przeciwpancernymi, nawet największy tank będzie łatwym celem dla pojedynczego piechura uzbrojonego w ręczną wyrzutnię – tłumaczy Masłowski.

Firmy zainteresowane dostarczeniem naszej armii systemów obrony mają czas do połowy grudnia na przesłanie do Inspektoratu Uzbrojenia MON informacji o oferowanych przez siebie produktach. Producenci, których systemy zostaną przez naszych wojskowych uznane za najciekawsze, w ramach etapu dialogu technicznego zostaną zaproszeni do przedstawienia szczegółowej specyfikacji technicznej swoich urządzeń.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: US Army

dodaj komentarz

komentarze

~scooby
1383835380
1. Puma jest lekka w porównaniu do Namera 60 t. Musisz wiedzieć , że współczesna programowalna amunicja wybucha nad celem i tu trzeba mieć pancerz Namera. 2. KTO to nie BWP. porównaj opancerzenie i właściwości jezdne . BWP za blisko frontu pracuje by mieć cieńką blaszkę jak KOT -Kołowy TRANSPORTER Opancerzony. Polecam Tulpar. 3. nie pisz mi o bwp-1.
DB-A6-73-01
~olo
1383765240
1. Puma nie jest lekka (masa nawet do 40 t). W roli lekkiego wozu bojowego mamy KTO (22-27 t). 2. Zapewne nie będzie Polskiego Namera (będą dwie platformy gąsienicowe, ta cięższa będzie mieć maksymalnie 32 t. masy). 3. BWP-1 mają 30 lat na karku. A sama konstrukcja już blisko 50 lat . PPK i armatę na poziomie lat 60-70. XX w. Szczególnie armata to coś co nie przystaje do obecnych potrzeb (za duży kaliber, za mała szybkostrzelność, marna przbijalność pancerza). O tam jak mało już przydatny na współczesnym polu walki jest to BWP-1 świadczy konflikt w Syrii.
08-27-4C-57
~scooby
1383727620
EE po co się spieszyć. Nasze BWP sprawdziły się w Jom Kippur. Natrzepałbym jeszcze z 1000 rośków , a w zaleceniach taktycznych dałbym :1 unikanie na polu walki wszystkiego co ma lufę więcej niż 15 mm, unikanie wjazdu na górkę w dziurę oraz ciasnych skrętów - lufa wtedy w idzie w powietrze . a do natarcia jakieś fajne MP3'ujki... .
DB-A6-73-01
~scooby
1383725700
BWP to "koń roboczy" współczesnego pola walki. Ty będzie się na ziem głownie wojowało. Potrzebne są 2 typy. 1.(WWB) Klasy Namer ( Ukraina coś tam robi) - ciężki frontowy,który zatrzymywałby natarcie ale również je przeprowadzał. Taki jeżdżący bunkier, gdzie mogliby się schować przed nagłym ostrzałem artyleryjskim lub za nim. 2. BWP Lekki , szybki do oskrzydleń i kontrataków klasy: Puma, K-21, CV90. Ważne aby o obu przypadkach armata 30 mm była ta takiej wysokości aby można było prowadzić skuteczny ogień przy nierównym terenie oraz za górki. musi mieć niezależny KM. Do jednego i drugiego duża ilość odpowiedniej amunicji. przed pociskami przeciwpancernymi najlepiej chroni rozpoznanie. cyt:"Chociaż do wprowadzenia ich do służby droga jeszcze daleka" - nie rozumiem skąd ten "pośpiech"... .
DB-A6-73-01

Nie szpital, a instytut
 
Najmłodsi artyści Wojska Polskiego
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Serwis K9 w Polsce
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Pokazali bojowego ducha
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Piedimonte – samobójcza misja
They Will Check The Training Results in Combat
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Zawsze gotowi do pomocy
Polska wiktoria na Monte Cassino
„Grand Quadriga ‘24”
Broń Hitlera w rękach AK
Mobilne dowodzenie
Wszystkie misje AWACS-a
„Pierwsza Drużyna” na start
Szachownice nie dotarły nad Finlandię
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
Polki pobiegły po srebro!
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
„Sarex”, czyli jeden za wszystkich, wszyscy za jednego
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Po śladach polskich bohaterów
Nowe zadania szefa SKW
Dwie dekady ulepszania Sojuszu
„Ryś” z laserem
Pływacy i maratończycy na medal
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Układ nerwowy Mieczników
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Przysięga w Limanowej
WAM wraca po latach
Tarcza Wschód – odstraszanie i obrona
By Polska była bezpieczna
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
NATO on Northern Track
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
Hełmy – nowoczesne i na miarę
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Wojna w świętym mieście, epilog
Podróż po AWACS-ie
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Flota Bayraktarów w komplecie
Ameryka daje wsparcie
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Ostatnia droga Pileckiego
Cień atomowej zagłady

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO