moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Armia unowocześni Leopardy

Mają mieć nowszej generacji urządzenia optoelektroniczne, system kierowania ogniem i system łączności. Ulepszony zostanie też pancerz i armata. Inspektorat Uzbrojenia MON ogłosił przetarg na modernizację 128 niemieckich czołgów Leopard 2A4, które ma polska armia. Firmy zainteresowane kontraktem wartym setki milionów złotych, mogą zgłaszać się do połowy listopada.128 Leopardów 2A4 to wysłużone, blisko trzydziestoletnie maszyny, które wymagają generalnych remontów. Gdy MON kupował je jedenaście lat temu, były wyeksploatowane w 25-30 procentach. Teraz armia chce je nie tylko wyremontować, ale także unowocześnić.

Unowocześnione maszyny będą oznaczone jako Leopard 2PL. Mają otrzymać nowe urządzenia optoelektroniczne, system kierowania ogniem i system łączności. Ulepszony ma zostać również pancerz i armata.

Rozmowy z firmami zainteresowanymi modernizacją czołgów Inspektorat Uzbrojenia MON prowadził przez pół roku: od marca do sierpnia. Podczas dialogu technicznego omawiano techniczne parametry, jakie powinny spełniać unowocześnione czołgi, ale też zakres możliwej polonizacji. Odpowiedzialny za zakupy nowego uzbrojenia i sprzętu wiceminister obrony gen. Waldemar Skrzypczak podkreśla, że jednym z warunków powierzenia zlecenia firmie zagranicznej, jest jak największe zaangażowanie w prace modernizacyjne polskich przedsiębiorstw.

– Technologie przeniesione z fabryk niemieckich producentów i wykorzystane do podrasowania Leopardów powinny pozostać w kraju, tak aby odnowione czołgi można było serwisować w rodzimym przemyśle – podkreślał kilka miesięcy temu wiceminister.

Inspektorat Uzbrojenia MON opracował niezbędną do ogłoszenia przetargu dokumentację i dziś zaprosił przedsiębiorstwa zbrojeniowe do składania wniosków o udział w postępowaniu przetargowym. Mają czas do 18 listopada.

Firmy, które spełnią formalne wymagania, otrzymają szczegółową specyfikację techniczną pakietu modernizacyjnego dla polskich Leopardów oraz zaproszenie do składania ofert wstępnych. Kolejnym etapem będą negocjacje techniczne.

Choć na razie nie ujawniono dokładnych parametrów technicznych Leopardów 2PL, wiadomo już teraz, że polska armia pierwszy unowocześniony czołg ma otrzymać jesienią przyszłego roku. Wszystkie Leopardy 2A4 zostaną zmodernizowane do końca 2019 roku.

Wartość kontraktu na modernizację czołgów szacuje się na setki milionów złotych.

* * * * *

128 czołgów Leopard 2A4, wyprodukowanych w latach 1985 – 1987, trafiło do Polski w 2002 roku. Armia zapłaciła za nie 90 milionów złotych i otrzymała razem z nimi – wozy zabezpieczenia technicznego Bergerpanzer 2, mosty Biber na podwoziach Leoparda I, wozy dowodzenia i ewakuacji medycznej na podwoziach M113 i M577, samochody terenowe Mercedes MB290G, ciężarówki Unimog U1300L oraz zestawy do ewakuacji ciężkiego sprzętu Faun SLT 50-2 Elefant.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: kpt. Justyna Balik

dodaj komentarz

komentarze

~Xdamian
1413819600
Tylko po co przetarg, jak wiadomo kto w kraju może temu zadaniu podołać?
92-64-FC-FD
~scooby
1384429740
Czy można tak przestarzała koncepcję unowocześnić ? Dostanie nim zajedzie na linie frontu .
DB-A6-73-01
~123456
1383211560
cieszy taka wiadomość, jeszcze bardziej ucieszy nabycie dodatkowej partii 116 leopardów i pełna ich wszystkich modernizacja i cieszy docelowe nabycie przez rodzimy przemysł umiejętności technicznych do ich serwisowania i dalszych modernizacji, a i wiedzy o technologii i doświadczenia w kontekście przyszłościowych planów stworzenia własnych konstrukcji pancernych by zastąpić przestarzałe T-72ki, docelowo powinna w przyszłości powstać poza armią zawodową jeszcze prawdziwa obrona terytorialna, która na początek przejęła by od zawodowców m.in. Twarde, a T-72ki należy odsprzedać na rynku np. afrykańskim póki jest jeszcze zapotrzebowanie wraz z pakietem modernizacyjnym, rosjanie sprzedadzą Angoli przerózny sprzęt ale i dokonają remontów starszych m.in.czołgów bodajże T-54 czy T-55 i innego sprzętu za około 1 mld dolarów, a tam i w wielu innych krajach można byłoby potencjalnie szukać nabywców modernizowanych T-72 (uwzględniając tamtejsze realia i możliwości finansowe)
FB-51-0B-54

Dwie dekady ulepszania Sojuszu
 
Nie szpital, a instytut
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
WAT-owskie eksperymenty na ISS
Wszystkie misje AWACS-a
Najmłodsi artyści Wojska Polskiego
Żołnierz ranny na granicy z Białorusią
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
They Will Check The Training Results in Combat
Cień atomowej zagłady
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
By Polska była bezpieczna
Polki pobiegły po srebro!
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
Nowe zadania szefa SKW
Szachownice nie dotarły nad Finlandię
Hełmy – nowoczesne i na miarę
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Po śladach polskich bohaterów
Broń Hitlera w rękach AK
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Podróż po AWACS-ie
Pływacy i maratończycy na medal
Centrum Szkolenia WOT świętuje
AGM-158B JASSM-ER dla lotnictwa
Przysięga w Limanowej
Zawsze gotowi do pomocy
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
„Grand Quadriga ‘24”
Serwis K9 w Polsce
„Pierwsza Drużyna” na start
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
„Sarex”, czyli jeden za wszystkich, wszyscy za jednego
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
NATO on Northern Track
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Mobilne dowodzenie
Pokazali bojowego ducha
Ostatnia droga Pileckiego
Flota Bayraktarów w komplecie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Piedimonte – samobójcza misja
Tarcza Wschód – odstraszanie i obrona
Wojna w świętym mieście, epilog
Ameryka daje wsparcie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
WAM wraca po latach
„Ryś” z laserem

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO