Siły powietrzne

Wiodącym tematem pierwszego numeru kwartalnika w 2024 roku są siły powietrzne, które w wyniku modernizacji sił zbrojnych pozyskują nowe platformy, począwszy od samolotów FA-50, skończywszy na śmigłowcach AW101 i AW149. Właśnie o nowej jakości tego rodzaju sił zbrojnych piszą autorzy z Lotniczej Akademii Wojskowej. Dzielą się oni swoimi przemyśleniami dotyczącymi możliwości wykorzystania platformy FA-50 do realizowania zadań bojowych.

Nie zapomnieli też o platformie bezzałogowej, czyli Bayraktarze TB2, i perspektywach jej użycia w walce. By zapewnić dopływ nowych kadr do sił powietrznych, niezbędne jest poddanie chętnych odpowiedniej kwalifikacji w celu sprawdzenia, którzy z nich sprostają przyspieszeniom, jakie osiągają współczesne załogowe statki powietrzne. Problematykę tę zasygnalizowali w artykułach wyjaśniających znaczenie wirówki przeciążeniowej oraz zasady dbania o odcinek szyjny kręgosłupa pozwalające zachować sprawność, by wykonywać zadania w powietrzu. Przedstawili też propozycję odnoszącą się do ochrony naszej przestrzeni powietrznej przed niekontrolowanym jej naruszeniem. Autor zajmujący się tą problematyką proponuje budowę sieci stacji radiolokacyjnych, które będą w stanie sprostać wyzwaniu. W zagadnienia odnoszące się do sił powietrznych wpisuje się także opracowanie dotyczące systemu ratownictwa gaśniczego w Unii Europejskiej. Autor sugeruje, by wybrane samoloty C-295A dostosować do wykonywania związanych z tym zadań.

W kolejnym materiale ukazano zawiłości zapewniania cyberbezpieczeństwa w lotnictwie cywilnym. Jakie różnice w odniesieniu do procesu dowodzenia występują między naszymi dokumentami narodowymi a tymi obowiązującymi w NATO to temat publikacji, z którą warto się zapoznać. O zawiłościach filozofii mission command traktuje opracowanie, którego autor stwierdza, że styl dowodzenia jest odpowiedzią na wymagania pola walki.

Polecamy również artykuł będący teoretycznym ujęciem zagadnienia operacji wielodomenowej, opracowany przez pracownika naukowego Akademii Sztuki Wojennej.

Jestem przekonany, że i inne niewymienione materiały zostaną przeczytane z uwagą, co pogłębi znajomość zaprezentowanej problematyki dotyczącej naszych sił zbrojnych i nie tylko.

Życzę przyjemnej lektury!

REKLAMA

Krzysztof Wilewski, redaktor wydawniczy „Przeglądu Sił Zbrojnych”

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO