moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Raptory już w Polsce

Amerykańskie myśliwce F-22 Raptor pojawiły się w 32 Bazie Lotnictwa Taktycznego w Łasku. Samoloty na co dzień stacjonują na Alasce. Do Europy przyleciały, by wzmocnić ochronę wschodniej flanki NATO. Taka decyzja zapadła podczas niedawnego szczytu Sojuszu Północnoatlantyckiego w Madrycie.

O lądowaniu samolotów Raptor w Łasku poinformował na Twitterze wicepremier Mariusz Błaszczak. Szef MON podkreślił, że F-22 należą do najnowocześniejszych myśliwców świata. Do Polski przyleciały w ramach natowskiej misji Air Shielding. W oficjalnych komunikatach nie ma informacji, ile samolotów pojawiło się w 32 Bazie, ani też jakie dokładnie zadania będą realizować amerykańscy piloci. Ograniczono się jedynie do stwierdzenia, że włączą się oni w ochronę wschodniej flanki NATO.

O tym, że przylecą do Polski, wiadomo było już pod koniec lipca. Wówczas maszyny, które należą do 90 Eskadry Myśliwskiej i na co dzień stacjonują w Elmendorf-Richardson na Alasce, zostały przerzucone do Europy. Pierwszym ich przystankiem była brytyjska baza RAF Lakenheath, ale już wówczas było jasne, że nie zostaną tam długo.

REKLAMA

F-22 są zaliczane do najlepszych myśliwców świata. Zostały zbudowane w technologii stealth, która sprawia, że są trudne do wykrycia przez radary. Dzięki nowoczesnym silnikom mogą działać w trybie Super Cruise, czyli przekroczyć prędkość dźwięku nawet bez użycia dopalaczy. Są wyposażone w radar zdolny do wykrywania celów, które znajdują się w odległości 240 km. Piloci mogą wykorzystać w prowadzonych działaniach zarówno rakiety powietrze–powietrze, jak i powietrze–ziemia oraz 120-milimetrowe działko pokładowe M61 Vulcan. Po raz pierwszy na polu walki F-22 został wykorzystany osiem lat temu w Syrii. Samolot przeprowadził wówczas udany atak na bazę Państwa Islamskiego. „Raptor jest kluczowym elementem globalnej grupy zadaniowej, zaprojektowanym do osiągania dominacji w powietrzu. Nie może się z nim równać żaden inny myśliwiec” – podkreśla w swoich komunikacie Dowództwo Sił Powietrznych USA w Europie i Afryce.

Decyzja o rozpoczęciu nowej misji zapadła podczas czerwcowego szczytu NATO w Madrycie. Przywódcy państw członkowskich uznali wówczas, że wobec rosyjskiej agresji na Ukrainę i licznych prowokacji wymierzonych w Sojusz należy wzmocnić ochronę wschodniej jego flanki. Stąd decyzja o przekształceniu skrojonej na czas pokoju misji lotniczej Air Policing w nowe przedsięwzięcie. Jednym z założeń Air Shielding jest integracja rozproszonych dotąd naziemnych jednostek obrony przeciwpowietrznej i przeciwrakietowej oraz samolotów. Do państw położonych na obrzeżach Sojuszu zostały też przerzucone nowe siły. Amerykanie rozmieścili w Polsce dwie baterie rakiet Patriot. Podobna broń trafiła na Słowację. Tam jednak za obsługę wyrzutni odpowiadają żołnierze z Niemiec i Holandii. Jednocześnie Francja rozlokowała swój system obrony powietrznej Mamba w Rumunii, Hiszpania zaś wspomaga swoim systemem NASAMS armię Łotwy.

Odkąd Rosja napadła na Ukrainę, przestrzeń powietrzną nad Polską patrolowały już m.in. francuskie Rafale czy myśliwce F-35B z Wielkiej Brytanii. Samoloty z Niemiec, Włoch i Węgier strzegą nieba w państwach bałtyckich, Amerykanie zaś przerzucili do Estonii maszyny F-35A Lightning II z bazy w niemieckim Spandhalem. Podobne przykłady można by mnożyć. Jak tłumaczą przedstawiciele NATO, działania te mają rozciągnąć od Bałtyku do Morza Czarnego tarczę do ochrony państw Sojuszu przed ewentualnym atakiem lotniczym i rakietowym, a także przed rosyjskimi pociskami bądź dronami, które mogłyby naruszyć natowskie terytorium przypadkowo, choćby na skutek błędnych obliczeń. Rosja raz po raz atakuje cele położone na zachodzie Ukrainy. Wczoraj, na przykład, rakiety spadły na instalacje wojskowe w obwodzie lwowskim, zaledwie 15 km od granicy z Polską. 

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: DGRSZ

dodaj komentarz

komentarze


Przygotowani na kryzys
 
Ukraińska kontrofensywa
Wojska OT mają pięć lat!
Polskie Państwo Podziemne powstało 83 lata temu
Czynnik ludzki kluczem odporności państwa oraz jego sił zbrojnych
Półmaratończycy na medal
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Rakietnicy, czyli pod ostrzałem z rac
„Trenuj z wojskiem” – by czuć się bezpiecznie
Dublet pięciobojowych sztafet
Palili się do zwycięstwa i wygrali
System zwalczania BSL
„Tygrys ’22”, czyli oczy na Ukrainę
Powstał Komponent Obrony Pogranicza
Gaudeamus igitur!
„Z miłości do Ojczyzny”. Wanda Thun „Wandzia”
Patriotyzm to nie frazes
Mieć oko na Libię, uważać na Rosję
Raptory lecą do Polski
Włoscy lotnicy w Malborku
Ile Polska straciła podczas II wojny
NATO stawia na drony
Rekordowy limit dla przyszłych oficerów
Wyjaśniona sprawa rekompensat dla rezerwistów
Jakie dodatki dla żołnierzy niezawodowych?
Alianci z AK
„Z miłości do Ojczyzny”. Zbigniew Piasecki, „Czekolada”
Raptory już w Polsce
SCAR, czyli zdalne sterowanie dronami
„Ryś ‘22” z amerykańskim wsparciem
Czerwona agresja
Od Chersonia po Krym
Ukraina świętuje, Rosja spowalnia
16 medali szermierzy na wojskowym czempionacie
Żołnierze NSZ dla wolnej Polski
Powrót do korzeni
MSPO. Rodzina dronów pionowego startu
Wioślarz i pięcioboista mistrzami świata!
Początek oficerskiej drogi
MSPO. Poznajcie prawdopodobnego następcę Erawy
Jastrzębie nad Słowacją
Putin sięga po rezerwy
Polska wzmacnia Baltic Air Policing
Sukces ukraińskiej kontrofensywy
Desant pod Arnhem
Premier w Żelaznej Dywizji
Strategiczne partnerstwo polsko-brytyjskie
Drony w WOT
„Rekin” dobił do brzegu
Siła WOT
Śladem profesjonalistów
„Rekin” grasuje na Bałtyku
Dezinformacja jako współczesne narzędzie walki
Prawie 290 mln dolarów z USA na polskie bezpieczeństwo
Nowy znak specjalny komandosów
Collective Defense is Priority
Zostań stypendystą MON-u
WAT z myślą o przyszłości
Pięć medali żołnierzy w zapasach i strzelectwie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Brunatny najazd

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO