moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Kolebka biathlonu w rozbudowie

Stadion Ośrodka Biathlonowego w Kościelisku-Kirach i wiodące do niego trasy narciarskie w ostatnich miesiącach przypominają bardziej plac budowy, niż dawną arenę mistrzostw świata. Trwa właśnie budowa Narciarskiego Centrum Rekreacyjnego połączonego ze stadionem biathlonowym. I etap inwestycji pochłonie około 12 mln zł i zakończy się w czerwcu 2021 roku.

Stadion biathlonowy w Kościelisku-Kirach powstał w latach 60. XX wieku na – otoczonej świerkowym lasem – polanie na Groniu. W 1969 roku był areną mistrzostw świata seniorów i juniorów, a w 2003 roku – światowego czempionatu juniorów i juniorów młodszych. Tu rozegrały się też mistrzostwa Europy w 2000 roku oraz zimowych uniwersjad w latach: 1993 i 2001. Jednak przez ostatnie kilkanaście lat w Kościelisku-Kirach nie odbywały się nawet mistrzostwa Polski seniorów. Wkrótce to się zmieni, bo obiekt przechodzi długo wyczekiwaną modernizację. Prace budowlane będą wykonywane w trzech etapach.

– Koszt I etapu budowy Narciarskiego Centrum Rekreacyjnego połączonego ze stadionem biathlonowym w Kirach wynosi 12 mln 104 tys. zł, z czego 7 mln 700 tys. otrzymaliśmy w ramach dofinansowania z polsko-słowackiego programu transgranicznego, a 2,5 mln pochodzi z budżetu z Ministerstwa Sportu i Turystyki – wyjaśnia Roman Krupa, wójt gminy Kościelisko. Umowę z firmą, która realizuje inwestycję, podpisano w październiku 2019 roku. – I etap planowaliśmy zakończyć w grudniu 2020 roku. Jednak ze względu na pandemię ten termin wydłuży się do końca czerwca 2021 roku – przyznaje wójt.

REKLAMA

Budowę Narciarskiego Centrum Rekreacyjnego połączonego ze stadionem biathlonowym rozpoczęto od prac przy trasach biegowych za strzelnicą, którą przed siedmiu laty zniszczył potężny halny. – Powstaną trasy biegowe (letnie i zimowe) o długości 8 km, z czego 3100 m będzie pokryte asfaltem. Natomiast odcinek o długości ponad 4,5 km, przebiegający przez teren należący do Tatrzańskiego Parku Narodowego, będzie miał nawierzchnię żwirową. W ramach inwestycji zostaną też wybudowane nowe mury oporowe tras, odwodnienie, a na stadionie będzie ułożona nowa murawa – wylicza Roman Krupa. Boisko na stadionie biathlonowym ma mieć 62 m szerokości oraz 100 m długości i zmieni się jego usytuowanie – nie będzie położone równolegle do ulicy Groń, a prostopadle.

Stadion biathlonowy z trasą położoną na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego połączy 12-metrowa kładka, którą już wybudowano nad ulicą Królewską. Zarówno obiekt, jak i trasy będą oświetlone. Jest to istotne ze względu na organizację w przyszłości międzynarodowych imprez, ale i możliwości wykorzystania tras biegowych do celów rekreacyjnych. Oprócz prac związanych z oświetleniem, w pierwszym etapie rozbudowy, zostaną wybudowane tunel pod trasami prowadzący do strefy startu i mety oraz o miejsca parkingowe. – Na stadionie i trasach w pobliżu strzelnicy powstanie także instalacja do sztucznego naśnieżania trasy. Nie będzie jej natomiast na trasach leżących na terenie TPN – dodaje wójt.

Po zakończeniu I etapu inwestycji na obiekcie będzie już można trenować i organizować zawody. – Dla nas najważniejsze jest to, że dzięki oddaniu do użytku nowych tras nartorolkowych będzie można na nich bezpiecznie trenować. Cieszę się, że poprawią się nam znacznie warunki do przygotowań do sezonu letniego. Dzięki oświetleniu tras możliwy będzie trening również po zmierzchu – przyznaje mjr rez. Józef Staszel, sekretarz BKS WP Kościelisko i wiceprezes Polskiego Związku Biathlonu. Major, który pomagał w przygotowaniu planów przebudowy obiektu, podkreśla, że unowocześnione trasy biegowe będą spełniać wszystkie wymogi Międzynarodowej Unii Biathlonu (IBU). – IBU już potwierdziła, że nasze trasy mają odpowiednie profile – mówi.

W II etapie inwestycji planowane są m.in. budowa dwóch mostów na trasach i zmodernizowanie strzelnicy do wymogów IBU. – Mają również powstać pawilony: sterowni strzelnicy i obsługi zawodów, a także budynek z szatniami dla zawodników i magazynowo-garażowy – dodaje Roman Krupa. – Natomiast w ramach III etapu inwestycji chcielibyśmy wybudować obiekt noclegowo-gastronomiczny i trybunę dla widzów – mówi Krupa. Po zakończeniu przebudowy obiektu w Kirach będzie on mógł znów gościć najlepszych na świecie biathlonistów. – Przed nami jeszcze wiele pracy, aby w kolebce polskiego biathlonu znów odbywały się wielkie międzynarodowe imprezy – podkreśla wójt Kościeliska.


Jeden z projektów nowego stadionu biatlonowego w Kirach. Fot. arch. BKS WP Kościelisko

Na korzyści związane z otwarciem nowoczesnego ośrodka sportowego liczą nie tylko sportowcy, lecz także samorządowcy. – Mam nadzieję, że Narciarskie Centrum Rekreacyjne połączone ze stadionem biathlonowym będzie dobrze służyć zarówno sportowcom wyczynowym, jak i amatorom. Chciałbym, aby obiekt w Kirach stał się miejscem chętnie odwiedzanym przez całe rodziny, miejscem, w którym przez cały rok będzie można biegać i aktywnie spędzać czas – mówi Roman Krupa.

W zmodernizowanym obiekcie na pewno będą trenować sportowcy z Biathlonowego Klubu Sportowego Wojsko Polskie Kościelisko. – W Kirach dzięki wojsku powstał pierwszy w kraju obiekt biathlonowy. Po jego przebudowie zostaną stworzone możliwości do organizacji na nim międzynarodowych imprez dla żołnierzy – zauważa płk Tomasz Bartkowiak, który od 2015 roku odpowiada za sport wyczynowy w Wojsku Polskim.

Warto przypomnieć, że w latach sześćdziesiątych XX wieku wojsko wybudowało w Kirach stadion biathlonowy przy mieszczącym się tam Ośrodku Szkolenia Sportowego Wojska Polskiego. Tam również swoją bazę utworzyli biathloniści z Wojskowego Klubu Sportowego Legia Zakopane, w którym zalążki biathlonu w Polsce stworzył w 1958 roku młody oficer Stanisław Zięba. Po kilku latach ciężkiej pracy jego podopieczni utworzyli biathlonową reprezentację na igrzyska olimpijskie w Insbrucku (1964), na których szóste miejsce wywalczył Józef Rubiś. Dwa lata później podwładni ppłk. Zięby wywalczyli pierwsze medale na mistrzostwach świata – drugie miejsca zajęli Józef Sobczak-Gąsienica oraz sztafeta, w której wraz z nim pobiegli: Rubiś, Stanisław Łukaszczyk i Józef Sobczak.

SZUS

autor zdjęć: Jacek Szustakowski, Józef Staszel, arch. BKS WP Kościelisko

dodaj komentarz

komentarze


Większe uprawnienia dla wojskowych ratowników medycznych
 
Podwodniacy na spluwaczkach
W kazamatach Informacji Wojskowej
Ostatnia wola bohatera
Obrady ministrów obrony NATO
Był więźniem aresztu przy ul. Oczki
Opiniowanie po nowemu
Zmiana w unijnej misji we Włoszech
NATO o przyszłości misji w Iraku i Afganistanie
Komisja Obrony debatowała o Grotach
Trudny rok na misjach
Admirał Bauer nowym szefem Komitetu Wojskowego NATO
Kuźnie oficerskich kadr
Machina „Irini”
Krwawa Olszynka
Sprawdzian Krabów z Sulechowa
F-35 wylądują w Łasku
Laserowa artyleria US Army
Awanse generalskie w Narodowym Dniu Pamięci Żołnierzy Wyklętych
Żołnierze sportowcy nadają ton
Szkolenie pilotów wojskowych to nie eksperyment
Po Hucie Pieniackiej nie został ślad
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Na pomoc Libańczykom
Ekstremalny trening dla „Słowika”
Prezydent Duda: współpraca wojskowa z USA ponad polityką
Jak to jest z awansami bez limitu?
Awanse generalskie
Ukraiński kurs na Zachód
Szer. Hojnisz mistrzynią Europy w biatlonie
Krwiodawcy w mundurach znów w akcji
Zwycięzcy wybudują sześć strzelnic
Nurek z wiązką
Wojsko gotowe do akcji przeciwpowodziowej
Komisje sejmowe o umowie z USA
Pierwszy skok do kraju
Misje na zdalnej lekcji
Specjalsi zakończyli dyżur w Siłach Odpowiedzi NATO
Antena Nura wypatruje F-16
Topaz w ASzWoj-u
Jakie zmiany w umundurowaniu?
Rekordowy bieg kaprala Lewandowskiego
Armia kupuje wozy dla strażaków
Pokazali wojskową ekstraklasę!
Przed 68. laty zgładzono generała „Nila”
Medalowe „oczko” żołnierzy
Złoty biatlon żołnierzy
Będą zmiany w „Regulaminie ogólnym”
Gotowi na ratunek
Czołgista pod wodą
Rozpoznanie na medal
Jakie zmiany w mundurówce?
Pamiętajmy o Wyklętych
Grupa V4 na zakupach zbrojeniowych
Amerykanie odmładzają F-16
Maskowanie to nie wszystko
Od roku z pomocą i w gotowości

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO