moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Żołnierska pomoc w czasie pandemii

Żołnierze wszystkich rodzajów sił zbrojnych, uczelnie wojskowe i centra szkolenia angażują się w walkę pandemią. Ze skutkami COVID-19 walczy już ponad 6500 wojskowych. Żołnierze wspierają medyków w szpitalach, pobierają wymazy i oddają krew. – Od marca do końca listopada oddali już prawie 11500 l tego cennego płynu – informuje minister Mariusz Błaszczak.

Na froncie walki z pandemią jest ponad 6500 wojskowych. Z tego ponad połowę oddelegowało Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych, a ponad 2800 żołnierzy – Dowództwo Wojsk Obrony Terytorialnej. Z pomocą od wielu tygodni spieszą także wojskowi z jednostek podległych Inspektoratowi Wsparcia Sił Zbrojnych oraz akademii wojskowych z Warszawy i Wrocławia.

Walkę z koronawirusem wspiera także ponad 800 żołnierzy z jednostek podległych Dowództwu Garnizonu Warszawa. – Każdego dnia pomocy udzielają wojskowi z 15 Sieradzkiej Brygady Wsparcia Dowodzenia, 10 Wrocławskiego Pułku Dowodzenia, 10 Warszawskiego Pułku Samochodowego, Pułku Ochrony oraz Pułku Reprezentacyjnego Wojska Polskiego, a także muzycy w mundurach z orkiestr wojskowych z całego kraju – wylicza Joanna Dzieniszewska z Wydziału Prasowego DGW. – Wspierają nas również żołnierze oddziałów zabezpieczenia, którzy dostarczają między innymi środki ochrony osobistej, środki chemiczne, sprzęt i środki do dekontaminacji. Ponadto przedmioty umundurowania i wyekwipowania, sprzęt kwaterunkowy – dodaje rzeczniczka. Żołnierze jednostek podległych DGW działają także wspólnie z terytorialsami oraz żołnierzami jednostek operacyjnych w ramach grup dezynfekcyjnych. Wspierają medyków oraz dostarczają ciepłe posiłki seniorom i kombatantom.

Podobne zadania stoją przed wojskowymi z 1 Warszawskiej Brygady Pancernej z Wesołej. Ponad 200 pancerniaków każdego dnia jest zaangażowanych w walkę z pandemią. Żołnierze pomagają w szpitalach, gdzie odpowiadają między innymi za wstępną segregację pacjentów, pobierają wymazy w kierunku Sars-Cov-2, jak również przeprowadzają dezynfekcję pojazdów, sprzętu medycznego i pomieszczeń.

Na tym polu nie słabnie także zaangażowanie 12 Brygady Zmechanizowanej. Prawie 200 żołnierzy każdego dnia pomaga w walce z COVID-19, a kolejnych stu jest utrzymywanych w gotowości. – Nasi żołnierze odciążają personel medyczny w szpitalach w Szczecinie, Stargardzie, Choszcznie, Policach, Barlinku, Dębnie, Pyrzycach, Gryfinie i Połczynie-Zdroju. Poza tym pomagamy w budowie szpitala tymczasowego na Pomorzanach w Szczecinie – mówi kpt. Błażej Łukaszewski, rzecznik prasowy 12 Brygady. – Pobieramy wymazy, wykonujemy różnego rodzaju prace administracyjno-biurowe w placówkach medycznych. Od kilku miesięcy na terenie 12 BZ dyżuruje wojskowa karetka z ratownikami, która wspiera szczecińskie pogotowie ratunkowe. Nasi medycy odpowiadają na wezwania nie tylko pacjentów z COVID-19 – dodaje rzecznik.

Oficer podkreśla, że pomoc medykom nie jest jednostronna. Żołnierze 12 Brygady oraz pracownicy wojska w ramach programu monitorowania i prewencji COVID-19 w województwie zachodniopomorskim zostali wczoraj poddani testom na obecność koronawirusa. Personel medyczny z Samodzielnego Publicznego Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Szczecinie odwiedził koszary 12 BZ i zbadał niemal 300 osób. – W pierwszym etapie pobierano próbki krwi, aby oznaczyć ewentualną obecność przeciwciał wczesnych oraz późnych przeciw Sars-CoV-2 – wyjaśnia kpt. Łukaszewski. – Biorąc pod uwagę nasze duże zaangażowanie w walkę z pandemią, wiedza ta będzie kluczowa dla prawidłowego funkcjonowania jednostki.

Zgodnie z najnowszymi danymi tylko wczoraj żołnierze wykonali niemal 9000 wymazów, co stanowi 23% wszystkich pobranych w Polsce próbek. Wojskowi pobierają materiał do badań w 13 punktach typu Test&Go, utworzonych przy 251 szpitalach oraz między innymi w DPS-ach czy domach osób objętych kwarantanną. Te czynności wykonuje 305 zespołów wymazowych.

Żołnierze są obecni w 690 szpitalach, w tym w 376 placówkach zajmują się aktualizacją elektronicznego systemu ewidencji medycznej. Wspierają też budowę 17 placówek tymczasowych oraz prace administracyjne w 157 stacjach sanepidu. Pomagają także w 31 domach pomocy społecznej oraz ponad 720 seniorom i kombatantom.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: WOT, DGW, 18 DZ, st. szer. Piotr Pytel, 21 BSP

dodaj komentarz

komentarze


WBH upublicznia swoje archiwa
 
Zmiana w unijnej misji we Włoszech
Kuźnie oficerskich kadr
Komandosi znad Garigliano
Trudny egzamin przed misją
Jakie zmiany w mundurówce?
Prezydent Duda: współpraca wojskowa z USA ponad polityką
Co musi umieć kierowca czołgu
Hartowanie spadochroniarzy
Wojsko – plan na życie
Kutno w sieci LogHubs
Ukraiński kurs na Zachód
Daglezje na większe przeprawy
Laserowa artyleria US Army
Dołącz do zawodowców
Na straży niebieskiej linii
We Never Stop
Szpital tymczasowy na Okęciu jest już gotowy
VIII zmiana PKW gotowa na misję
Niebawem ruszą szczepienia żołnierzy
Będą zmiany w „Regulaminie ogólnym”
Symulator Orlika w Dęblinie
Pandemię pokonamy szczepieniami
Ferie z gwiazdami sportu
Nurkowie w głębinach
Żydzi od Andersa
Amerykanie odmładzają F-16
(Nie)olimpijski sezon udany dla żołnierzy
Jest Warszawa
Armia Fight Night znów w akcji
18 Dywizja z Wielonarodową Brygadą
Komisje sejmowe o umowie z USA
NATO o przyszłości misji w Iraku i Afganistanie
Obrady ministrów obrony NATO
Żołnierze testują nauczycieli
Trudny rok na misjach
Malutka na poligonie
Nowe zasady wynagradzania za służbę przygotowawczą
Na rozgrzewkę – zapasy
Kierunek: Litwa
Admirał Bauer nowym szefem Komitetu Wojskowego NATO
Pustynna burza wokół Husajna
Jakie zmiany w umundurowaniu?
Kwalifikacja odbędzie się …
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Agenci wywiadu na bobslejach
Telefon dla seniora
Zmiany w dodatkowym wynagrodzeniu
155 mm dla US Army
Wojsko walczy z COVID-19
Kolebka biathlonu w rozbudowie
Kombatanci mogą liczyć na terytorialsów
Dama odeszła do historii
Bohaterowie z 5 Pułku Artylerii
Treningi z gwiazdami zakończone, ale ćwiczcie dalej sami!
Pancerniacy ćwiczyli z niemiecką armią
Dowództwo 6 Mazowieckiej BOT jest w Radomiu
Polak w służbie Jej Królewskiej Mości

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO