moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Walka z koronawirusem trwa

Ponad 6500 żołnierzy pomaga walczyć z rozprzestrzenianiem się koronawirusa. Wojskowi pobierają wymazy, prowadzą dezynfekcje i razem z policją kontrolują osoby przebywające na kwarantannie. Wspierają także seniorów i kombatantów, domy pomocy społecznej oraz organizacje pozarządowe. Każdego dnia pomagają również medykom – działają już w 685 szpitalach w całej Polsce.

Tylko wczoraj w operację „Trwała odporność” było zaangażowanych ponad 3800 żołnierzy z jednostek podległych Dowództwu Generalnemu RSZ i niemal 3000 terytorialsów. O powstrzymanie rozprzestrzeniania się COVID-19 walczą także żołnierze Inspektoratu Wsparcia SZ, Dowództwa Garnizonu Warszawa oraz dwóch uczelni wojskowych. Żołnierze wspierają medyków, stacje sanepidu i policję. We wtorek 730 wojskowych pobrało ponad 10 000 wymazów, co stanowi 27% wszystkich pobranych próbek.

Do działań antycovidowych przystąpiły także wojska specjalne. Żołnierze z poszczególnych jednostek są w placówkach służby zdrowia i stacjach sanepidu. – Już kilkudziesięciu żołnierzy jednostki Agat bierze udział w operacji zwalczania skutków pandemii. Wspierają medyków w większości szpitali na terenie województwa śląskiego – mówi mjr Mariusz Łapeta, rzecznik prasowy gliwickich specjalsów. – Pobierają wymazy w kierunku Sars-Cov-2, współpracują z policją, działają w szpitalach i stacjach sanepidu. Od kilku tygodni pomagają też w budowie tymczasowego szpitala w Katowicach – dodaje. Specjalsi przygotowują tam m.in. miejsca do przyjęcia chorych oraz zajmują się sprzętem medycznym.

Ważną rolę odgrywają wojskowi chemicy. Żołnierze z 4 Pułku Chemicznego w listopadzie wykonali ponad 30 różnego rodzaju zadań. – Prowadziliśmy dezynfekcję pomieszczeń szpitali polowych, internatów, izolatoriów, a także sprzętu wojskowego, statków powietrznych i ludzi – informuje mjr Mirosław Siudak z 4 pchem. Brodniccy chemicy w ostatnich tygodniach zdezynfekowali 12 samolotów, ponad 5 ton ładunków, 25 pojazdów i blisko 3000 metrów kwadratowych powierzchni. Ale to nie wszystko. Oprócz przeprowadzania odkażania żołnierze wspierają także stacje sanepidu, Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Brodnicy oraz szpitale w województwach kujawsko-pomorskim i wielkopolskim.

Wojskowi nie zapomnieli również o najbardziej potrzebujących: podopiecznych domów pomocy społecznej, seniorach i kombatantach. Żołnierze udzielają wsparcia 29 DPS-om. Przykładem jest chociażby Łączna, gdzie pomagają terytorialsi z 10 Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Pięcioma placówkami (wśród nich są domy pomocy społecznej, domy seniora i hospicjum) opiekują się śląscy terytorialsi z 13 BOT. Żołnierze m.in. tworzą osobne strefy dla zdrowych oraz osób zakażonych koronawirusem, a także informują personel i podopiecznych o rozprzestrzenianiu się choroby.

Żołnierze dostarczają leki i ciepłe posiłki kombatantom oraz wspierają organizacje pozarządowe. Na pomoc terytorialsów mogą liczyć ośrodki pomocy społecznej i organizacje pozarządowe. – Instytucje, które potrzebują pomocy żołnierzy, mogą złożyć wniosek za pośrednictwem elektronicznej „Platformy wsparcia WOT”. Z platformy korzystają m.in. DPS-y, centra krwiodawstwa i domy dziecka – informuje w mediach społecznościowych minister Mariusz Błaszczak. W ciągu ostatniej doby do terytorialsów wpłynęło 38 nowych wniosków o pomoc, a od początku pandemii otrzymali ich ponad 14 tysięcy.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: WOT, 22 kbpg

dodaj komentarz

komentarze


Nurkowie w głębinach
 
Na straży niebieskiej linii
Hartowanie spadochroniarzy
Niebawem ruszą szczepienia żołnierzy
Komisje sejmowe o umowie z USA
Meta podsumowała komandoskie biegi
Symulator Orlika w Dęblinie
Saperzy zimą otworzą ogień
Jak 8 Dywizja Piechoty czyniła się elitarną
Jest Warszawa
Wojsko walczy z COVID-19
Krok po kroku do cyberwojska
Co musi umieć kierowca czołgu
Amerykanie odmładzają F-16
Najlepsi wśród „górali”
Zmiana w unijnej misji we Włoszech
Będą zmiany w „Regulaminie ogólnym”
WBH upublicznia swoje archiwa
Na rozgrzewkę – zapasy
Pustynna burza wokół Husajna
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Kutno w sieci LogHubs
Bohaterowie z 5 Pułku Artylerii
Szpital tymczasowy na Okęciu jest już gotowy
Agenci wywiadu na bobslejach
Kuźnie oficerskich kadr
155 mm dla US Army
Armia Fight Night znów w akcji
Dama odeszła do historii
Kandydaci na nurków szkolą się w Gdyni
Trudny egzamin przed misją
„Tarzan” wróci do domu
Trudny rok na misjach
Komandosi znad Garigliano
(Nie)olimpijski sezon udany dla żołnierzy
Admirał Bauer nowym szefem Komitetu Wojskowego NATO
Wojsko – plan na życie
Taktyka w Górach Izerskich
Laserowa artyleria US Army
Kolebka biathlonu w rozbudowie
Zmiany w dodatkowym wynagrodzeniu
VIII zmiana PKW gotowa na misję
Jakie zmiany w mundurówce?
Kolejny dzień walki z koronawirusem
Jakie zmiany w umundurowaniu?
Obrady ministrów obrony NATO
IBCS dla Polski
Ukraiński kurs na Zachód
Prezydent Duda: współpraca wojskowa z USA ponad polityką
Treningi z gwiazdami zakończone, ale ćwiczcie dalej sami!
NATO o przyszłości misji w Iraku i Afganistanie
Nowe zasady wynagradzania za służbę przygotowawczą
Żydzi od Andersa
Powstali przeciw carskiej potędze
Kwalifikacja odbędzie się …

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO