moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Gryfy bliżej

Będą mogły wykonywać zadania nie tylko rozpoznawcze, lecz także uderzeniowe z użyciem różnego typu bomb i rakiet. Inspektorat Uzbrojenia MON zakończył fazę analityczno-koncepcyjną dotyczącą zakupu taktycznych dronów średniego zasięgu o kryptonimie „Gryf”. Kolejnym etapem są negocjacje z producentami takiego uzbrojenia. Na razie resort nie ujawnia, z kim chce usiąść do rozmów.

Zgodnie z planem modernizacji technicznej do 2022 roku Wojsko Polskie chce pozyskać cztery typy większych bezzałogowych statków powietrznych – Zefir, Gryf, Orlik oraz Wizjer. Dwie pierwsze konstrukcje mają być dronami uderzeniowo-rozpoznawczymi do atakowania celów z użyciem różnego typu bomb i rakiet, Zefiry klasy MALE (Medium Altitude – Long Endurance) – operacyjnymi dalekiego zasięgu, a Gryfy – taktycznymi średniego zasięgu. Natomiast Orlik i Wizjer są bezzałogowcami przeznaczonymi wyłącznie do zadań rozpoznawczych. Orliki to drony taktyczne krótkiego zasięgu, Wizjery zaś zostały sklasyfikowane jako klasa mini.

Najbliżej pozyskania są Orliki. Wartą prawie 800 mln złotych umowę na dostawę ośmiu zestawów (plus cztery jako opcja) resort obrony narodowej podpisał z konsorcjum Polskiej Grupy Zbrojeniowej w listopadzie 2018 roku.

REKLAMA

Kolejnym typem pozyskanych dronów mogą być Gryfy. Inspektorat Uzbrojenia MON poinformował, że zakończył fazę analityczno-koncepcyjną w tym programie i już wkrótce rozpoczną się negocjacje z przemysłem w sprawie ich zakupu. Kiedy może zostać podpisana umowa, tego niestety nie wiadomo. – Prowadzone przez Inspektorat Uzbrojenia postępowanie powinno zakończyć się podpisaniem umowy w terminie umożliwiającym wykonanie zadania zgodnie z obowiązującymi w resorcie obrony narodowej dokumentami planistycznymi. Ostateczne wskazanie terminu będzie uzależnione od przebiegu negocjacji z wykonawcami, obejmującymi wszystkie aspekty związane z wykonaniem zadania, w tym doszczegółowienie przedmiotu zamówienia – mówi mjr Krzysztof Płatek, rzecznik prasowy IU MON.

MON nie ujawnia, z jakimi podmiotami usiądzie do negocjacji. Można jednak przypuszczać, że jednym z nich będzie Polska Grupa Zbrojeniowa. Ta zaś nie ukrywa, że chce współpracować w tym zakresie z czołowymi światowymi producentami. – Jest kilku dostawców, z którymi możemy współpracować. Na przykład Textron i z nim nam najbliżej, ale nie wykluczamy współpracy z Elbitem, który oferuje Hermesa 450, czy Thalesem, który proponuje Watchkeepera. Jest jeszcze Sagem z opartym na polskim projekcie szybowca Patrollerem – mówił podczas ubiegłorocznych targów logistyczno-lotniczych Air Fair 2019 płk rez. nawig. dr inż. Tomasz Gugała, ówczesny dyrektor programu SBSP w PGZ.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: Wikipedia

dodaj komentarz

komentarze

~andy
1608713340
zamiast promować polskie produkty ... widzę że cała para w zakupie zagranicznych produktów ... czy panowie zamawiający wiedzą skąd biorą się pieniądze ...
17-46-FC-0F

Laserowa artyleria US Army
 
Najlepsi wśród „górali”
WBH upublicznia swoje archiwa
Nowe zasady wynagradzania za służbę przygotowawczą
NATO o przyszłości misji w Iraku i Afganistanie
Wojsko walczy z COVID-19
Kolebka biathlonu w rozbudowie
Na straży niebieskiej linii
Jakie zmiany w umundurowaniu?
Obrady ministrów obrony NATO
Zmiany w dodatkowym wynagrodzeniu
Trudny egzamin przed misją
Jakie zmiany w mundurówce?
155 mm dla US Army
Saperzy zimą otworzą ogień
Agenci wywiadu na bobslejach
Treningi z gwiazdami zakończone, ale ćwiczcie dalej sami!
Komandosi znad Garigliano
Ukraiński kurs na Zachód
Wojsko – plan na życie
Amerykanie odmładzają F-16
Jest Warszawa
Dama odeszła do historii
Nurkowie w głębinach
Prezydent Duda: współpraca wojskowa z USA ponad polityką
Taktyka w Górach Izerskich
Admirał Bauer nowym szefem Komitetu Wojskowego NATO
Pustynna burza wokół Husajna
Jak 8 Dywizja Piechoty czyniła się elitarną
Zmiana w unijnej misji we Włoszech
Kutno w sieci LogHubs
IBCS dla Polski
Hartowanie spadochroniarzy
Kolejny dzień walki z koronawirusem
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Na rozgrzewkę – zapasy
Co musi umieć kierowca czołgu
Meta podsumowała komandoskie biegi
„Tarzan” wróci do domu
Komisje sejmowe o umowie z USA
Będą zmiany w „Regulaminie ogólnym”
Krok po kroku do cyberwojska
Niebawem ruszą szczepienia żołnierzy
Szpital tymczasowy na Okęciu jest już gotowy
Kuźnie oficerskich kadr
Symulator Orlika w Dęblinie
Trudny rok na misjach
Powstali przeciw carskiej potędze
VIII zmiana PKW gotowa na misję
Kandydaci na nurków szkolą się w Gdyni
Armia Fight Night znów w akcji
(Nie)olimpijski sezon udany dla żołnierzy
Kwalifikacja odbędzie się …
Żydzi od Andersa
Bohaterowie z 5 Pułku Artylerii

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO