moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Jakie zmiany w mundurówce?

Mundurówka za mundury galowe i wyjściowe dla szeregowych dopiero po pięciu, a nie jak dotąd po dwóch latach służby oraz odejście od różnicowania stawek świadczenia dla żołnierzy służących w dowództwach oraz jednostkach liniowych – to główne zmiany w projekcie rozporządzenia dotyczącego wypłaty corocznej mundurówki dla żołnierzy.

Tzw. mundurówka jest wypłacana wszystkim żołnierzom co roku. Kwota świadczenia zależy od należnych przedmiotów umundurowania i wyekwipowania, a jej wysokość jest uzależniona od płci, stopnia, rodzaju wojsk czy miejsca pełnienia służby. Otrzymane pieniądze żołnierze powinni przeznaczyć na zakup między innymi mundurów galowych i wyjściowych oraz oznak do nich, a także na czyszczenie elementów umundurowania.

Od nowego roku przepisy dotyczące tego świadczenia się zmienią. Propozycje innych rozwiązań przygotowali przedstawiciele Szefostwa Służby Mundurowej Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych. – Zmiany wynikają między innymi z nowych cen przyjętych do obliczania należności mundurowych oraz ze zmian w normach należności przedmiotów umundurowania i wyekwipowania. Są też efektem opracowanych i mających obowiązywać od stycznia 2021 roku nowych zasad wyposażenia żołnierzy w mundury – tłumaczy ppłk Dominik Potocki p.o. szef Oddziału Normowania Szefostwa Służby Mundurowej w IWSZ.

REKLAMA

Zgodnie z propozycjami od 1 stycznia 2021 roku mundurówka będzie mogła być wykorzystana na zakup ubiorów polowych ćwiczebnych, a także specjalnych (np.: kombinezon pilota, kombinezon czołgisty). Celem takiej zmiany jest umożliwienie żołnierzom nabywania umundurowania według własnych potrzeb dostosowanych do charakteru realizowanych przez nich zadań.

Od drugiego roku służby żołnierz służby zawodowej będzie więc otrzymywał równoważnik pieniężny na zakup jednego kompletu munduru polowego oraz jednego kompletu munduru polowego letniego (w przypadku użytkowania mundurów polowych) lub jednego kompletu munduru ćwiczebnego marynarki wojennej wzór 2010 oraz jednego kompletu munduru ćwiczebnego letniego marynarki wojennej wzór 2010 (jeśli korzysta z takich mundurów). Przedmioty te będzie mógł nabyć w magazynie oddziału gospodarczego.

Zmienią się także stawki mundurówki. Jest to związane między innymi z tym, że nie będzie już podziału na żołnierzy służących w dowództwach i sztabach od szczebla korpusu oraz na tych pełniących służbę w jednostkach liniowych. Jak dotąd ci pierwsi otrzymywali wyższe świadczenia mundurowe, bo znacznie częściej niż liniowcy korzystali z mundurów wyjściowych i galowych. Od stycznia 2021 podstawowymi ubiorami dla wszystkich żołnierzy podczas wykonywania zadań służbowych będą mundury polowe i ćwiczebne, więc dwa pozostałe rodzaje mundurów będą użytkowane rzadziej.

Według nowych stawek podoficerowie wojsk lądowych (poza stopniem chorążego) otrzymają: kobiety – 2376 zł, mężczyźni – 2282 zł (dotychczas kobiety – 2385 zł, mężczyźni – 2292 zł). Na podobnym poziomie jak wcześniej będzie się kształtować mundurówka dla oficerów starszych służących w jednostkach powietrznodesantowych, kawalerii powietrznej, obrony wybrzeża, w Żandarmerii Wojskowej oraz w 11 Dywizji Kawalerii Pancernej. W tych przypadkach kobiety otrzymają 2580 zł, a mężczyźni – 2560 zł (wcześniej kobiety – 2586 zł, mężczyźni – 2449 zł). Kobiety – oficerowie młodsi wojsk lądowych otrzymają 2417 zł (było 2439 zł), natomiast mężczyźni w stopniach od podporucznika do kapitana wojsk lądowych – 2343 zł (było 2351 zł).

Zmiany przewidują też, że szeregowym i marynarzom pierwsze umundurowanie galowe i wyjściowe będzie przysługiwało po pięciu, a nie jak dotąd po dwóch latach służby. W efekcie wszyscy szeregowi (marynarze), niezależnie od płci i rodzaju pełnionej służby, będą otrzymywać od drugiego roku służby przez pięć lat 558 zł rocznie. Potem ich mundurówka wzrośnie i zostanie zróżnicowana. Najmniej, bo 1915 zł, otrzymają marynarze, najwięcej – 2361 zł żołnierze służący w jednostkach sił powietrznych.

Mundurówki mają trafić na konta żołnierzy do końca marca 2021 roku.

Przygotowany projekt rozporządzenia w omawianej sprawie jest jednym z trzech dotyczących przepisów mundurowych. Dwa procedowane dotyczą nowych wzorów zestawów mundurowych oraz zmian w systemie zaopatrywania żołnierzy w umundurowanie i wyekwipowanie.

Paulina Glińska

autor zdjęć: szer. Adrian Staszewski

dodaj komentarz

komentarze

~eloszka
1616310600
1915 pln jak szfejem jeste s bez zmian
59-1E-C6-14
~jakmdok
1606484640
co z żołnierzami którzy służą np 3, 4 lata ? czy im też zostanie zabrana mundurówka? czy tyczy sie to tylko nowoprzyjętych żołnierzy
75-F7-FA-20

Buzdygan Internautów 2020 – zaczynamy głosowanie!
 
Filip Bątkowski – menedżer sportu i… żołnierzy
Laserowa artyleria US Army
„Strzelnica w powiecie” po nowemu
Ludowe wojsko umacnia system
Bitwa pod Iganiami, czyli stracona szansa
Admirał Bauer nowym szefem Komitetu Wojskowego NATO
Kuźnie oficerskich kadr
Kolejny dzień walki z pandemią
Rosomaki na okrętach
Niemcy donoszą światu o Katyniu
Karweta znaczy marynarz
Gen. Maczek – ojciec polskich sił pancernych
Kto najlepszym żołnierzem w sporcie powszechnym w 2020 roku?
Budujemy infrastrukturę dla wojsk sojusznika
Przed nim maszerowały żołnierskie serca
Skok na wyższy poziom
Dżentelmen na poligonie
Pierwszy ośrodek wychowania fizycznego armii polskiej
Test na flance
Cel: wakacje nad morzem
Michał Szeliga – przywraca pamięć o przodkach ze Wschodu
Większe uprawnienia dla wojskowych ratowników medycznych
Nowe książeczki wojskowe
Sto sekund do zagłady
Podchorążowie medycyny pomagają w szpitalach
Pamiętamy o katastrofie smoleńskiej
Amerykański Wilk?
Morskie targi zbrojeniowe, czyli surfowanie po sieci
By poległy żołnierz nie pozostał bezimienny
Ćwiczenia, szczepienie i odlot do Afganistanu
Pamięć o tych, którzy odeszli
Prezydent Duda: współpraca wojskowa z USA ponad polityką
Są pieniądze na pomoc socjalną
„Wolverine Strike” odpiera atak
Był lotnikiem lotników
Kpt. Jacek Siewiera – na pierwszej linii walki z pandemią
Kurs na dyplomację
Łączenie dwóch światów
Armaty z Tarnowa trafią do Afryki
Żołnierze: szczepmy się przeciw COVID-19!
Mariusz Błaszczak: Wojsko wraca na ścianę wschodnią
Złoto ustrzelone w Indiach
Na WAT nauczą się kierować Dunajem
Specjalsi zakończyli dyżur w Siłach Odpowiedzi NATO
Prezydent: armia i pamięć
Rumuński „Scorpion Spring”
Korekta do igrzysk: dwunasty złoty medal dla Polski
Najwyższy poziom wspinaczki
Opiniowanie po nowemu
Symbol wolności
Ukraiński kurs na Zachód
Zawsze stawał po stronie żołnierza
Przeciwlotnicy i artylerzyści wkrótce w 18 Dywizji
Kierunek: certyfikacja
Miał w sobie jakiś magnes
U pana Buka za piecem
Ogień z trzech poligonów
Polskie szpadzistki bezkonkurencyjne w zawodach o Puchar Świata
Kryptonim „Meksyk”, czyli odbić „Rudego”
Kwalifikacja? Może w czerwcu
Puchar Świata dla polskich szablistek
Błękitni po raz trzeci w Libanie
Nowy zarząd PGZ
Artylerzyści będą stacjonowali w Nowej Dębie
Pamiętaj o oświadczeniu majątkowym
Ewakuacja oznaczała życie
Jak wojsko walczy z pandemią
Mjr rez. Wojciech „Zachar” Zacharków – nigdy nie chodzi na skróty
Korepetycje na czas pandemii
Armia ludzi z pasją
Polska stawia na fregaty Miecznik

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO