moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Tymczasowy szpital na Okęciu szuka pracowników

Jeśli jesteś gotów, by chorym na COVID-19 dać cząstkę swojego profesjonalizmu, niezłomności i zaangażowania, twoje miejsce jest w zespole szpitala tymczasowego na Okęciu – mówi gen. dyw. Grzegorz Gielerak, dyrektor Wojskowego Instytutu Medycznego, apelując o zgłaszanie się do pracy w powstającym w Warszawie szpitalu tymczasowym. Potrzebnych jest ponad 400 osób.

Wojskowy szpital tymczasowy powstaje w hangarze w 1 Bazie Lotnictwa Transportowego w Warszawie. Obecnie w hali są prowadzone prace techniczne, ale już teraz poszukiwany jest personel medyczny. Pierwsi chorzy na COVID-19 mają być przyjęci jeszcze w tym miesiącu. – Szpital tymczasowy będzie prowadzony przez Wojskowy Instytut Medyczny, placówkę stanowiącą elitę wojskowej i cywilnej służby zdrowia – mówił w poniedziałek minister obrony Mariusz Błaszczak. Szef MON dodał, że doświadczony i profesjonalny zespół lekarzy z Szaserów należy do najlepszych polskich specjalistów.

Minister przypomniał, że wiosną, podczas pierwszej fali epidemii, lekarze wojskowi z WIM wzięli udział w misji medycznej we Włoszech. – Przeniesiemy do szpitala tymczasowego na Okęciu doświadczenia z Lombardii dotyczące tego, w jaki sposób organizować opiekę nad chorymi oraz jak właściwie dobierać procedury diagnostyczne i terapeutyczne – zapewniał podczas konferencji gen. dyw. prof. dr hab. n. med. Grzegorz Gielerak, dyrektor WIM.

Generał Gielerak dodał, że szpital na Okęciu skupi się na leczeniu pacjentów w ciężkim stanie, z poważnymi powikłaniami oraz niewydolnością oddechową wymagającą tlenoterapii i wspomagania oddychania.

W szpitalu, który zostanie otwarty przed końcem listopada, będzie 250 łóżek, w tym 30 przeznaczonych do intensywnej opieki medycznej. Teraz w hali na Okęciu trwają prace techniczne, m.in. budowa przepierzeń. Szpital i jego pracownicy będą finansowani z budżetu MON.

Dziś rozpoczął się nabór personelu do nowego szpitala. Ma być w nim zatrudnionych ponad 400 osób. – Czekamy na zgłoszenia m.in. lekarzy, pielęgniarek, ratowników medycznych, a także osób z personelu technicznego – wymieniał minister Błaszczak. W sumie pracę mogą znaleźć pracownicy medyczni szesnastu specjalności. Zainteresowani mogą się zgłaszać poprzez uruchomiony dziś portal, przygotowany przez studentów Wojskowej Akademii Technicznej: szpitaltymczasowy.wim.mil.pl.

Z apelem o zgłaszanie się do pracy w szpitalu na Okęciu wystąpił generał Gielerak. Przyznał, że podjęcie tego wyzwania wymaga odwagi i poświęcenia, ale będzie jednocześnie doświadczeniem, z jakim niewielu lekarzy, pielęgniarek i ratowników medycznych mogło się zmierzyć. – Jeśli jesteś gotów do pracy w wyjątkowym zespole medyków działających w niezwykłych czasach, gotów, aby chorym na COVID-19 dać cząstkę swojego profesjonalizmu, niezłomności i zaangażowania, twoje miejsce jest w zespole pracowników szpitala tymczasowego formowanego przez WIM – podkreślał dyrektor.

W szpitalu będą także pracować podchorążowie studenci medycyny na wydziale wojskowym Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. – Słuchacze piątego i szóstego roku będą pomagać lekarzom, a studenci niższych lat pozostałemu personelowi medycznemu – zapowiedział. Minister przypomniał też o trzykrotnym zwiększeniu liczby miejsc na tym wydziale. Obecnie na szóstym roku jest 50 słuchaczy, na pierwszym – 150 studentów. – Zależy nam, aby wojskowa służba zdrowia była coraz silniejsza – mówił minister Błaszczak.

Także pozostałe szpitale wojskowe włączone są w pomoc chorym na koronawirusa i opiekę nad nimi– Poleciłem, aby każdy szpital wygospodarowywał jedną trzecią miejsc dla chorych na COVID-19, a kilka z nich: w Gdańsku, Szczecinie i Żaganiu, przeznaczyliśmy tylko dla takich pacjentów – podał szef MON.


Film: MON

Tymczasowy szpital wojskowy działa już we Wrocławiu w ramach tamtejszego 4 Wojskowego Szpitala Klinicznego. W tym tygodniu rozpocznie działalność szpital w Krynicy pod patronatem 5 Wojskowego Szpitala Klinicznego z Krakowa, przygotowywany jest też szpital w Ciechocinku przez lekarzy 10 Wojskowego Szpitala Klinicznego w Bydgoszczy.

W Warszawie będą działać dwa szpitale tymczasowe. Jeden z nich, otwarty na początku listopada na Stadionie Narodowym, przyjmuje już pacjentów z COVID-19. Szpital jest filią Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA w Warszawie i docelowo będzie w nim 1200 łóżek.

AD

autor zdjęć: MON

dodaj komentarz

komentarze


Ferie z gwiazdami sportu
 
Co musi umieć kierowca czołgu
NATO o przyszłości misji w Iraku i Afganistanie
Wojsko walczy z COVID-19
Symulator Orlika w Dęblinie
Hartowanie spadochroniarzy
Trudny rok na misjach
(Nie)olimpijski sezon udany dla żołnierzy
18 Dywizja z Wielonarodową Brygadą
Laserowa artyleria US Army
Jest Warszawa
Pustynna burza wokół Husajna
We Never Stop
Amerykanie odmładzają F-16
Agenci wywiadu na bobslejach
Obrady ministrów obrony NATO
Na straży niebieskiej linii
Admirał Bauer nowym szefem Komitetu Wojskowego NATO
Komisje sejmowe o umowie z USA
WBH upublicznia swoje archiwa
Polak w służbie Jej Królewskiej Mości
Kombatanci mogą liczyć na terytorialsów
Wojsko – plan na życie
Komandosi znad Garigliano
Dowództwo 6 Mazowieckiej BOT jest w Radomiu
Będą zmiany w „Regulaminie ogólnym”
Pancerniacy ćwiczyli z niemiecką armią
Bohaterowie z 5 Pułku Artylerii
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Dołącz do zawodowców
VIII zmiana PKW gotowa na misję
Dama odeszła do historii
Jakie zmiany w mundurówce?
Malutka na poligonie
Pandemię pokonamy szczepieniami
Kwalifikacja odbędzie się …
Kolebka biathlonu w rozbudowie
Daglezje na większe przeprawy
Zmiana w unijnej misji we Włoszech
Kuźnie oficerskich kadr
Nurkowie w głębinach
Nowe zasady wynagradzania za służbę przygotowawczą
Żołnierze testują nauczycieli
Zmiany w dodatkowym wynagrodzeniu
Niebawem ruszą szczepienia żołnierzy
Jakie zmiany w umundurowaniu?
Trudny egzamin przed misją
Na rozgrzewkę – zapasy
Telefon dla seniora
Treningi z gwiazdami zakończone, ale ćwiczcie dalej sami!
Kierunek: Litwa
Prezydent Duda: współpraca wojskowa z USA ponad polityką
Szpital tymczasowy na Okęciu jest już gotowy
Kutno w sieci LogHubs
Ukraiński kurs na Zachód
155 mm dla US Army
Armia Fight Night znów w akcji
Żydzi od Andersa

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO