moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
NATO o przyszłości misji w Iraku i Afganistanie

Temat misji wojskowych zdominował drugi dzień obrad ministrów obrony państw NATO. Podczas telekonferencji sojusznicy poparli próby pokojowego rozwiązania konfliktu w Afganistanie, omówili też sytuację panującą w Iraku. – Naszym celem jest pomoc w budowaniu irackich sił, które będą zdolne do walki z terroryzmem – mówił Jens Stoltenberg, szef Sojuszu.


Jens Stoltenberg, sekretarz generalny NATO podsumował drugi dzień obrad ministrów obrony państw członkowskich sojuszu podczas konferencji prasowej. Jednym z tematów spotkania była sytuacja panująca w Afganistanie. Stoltenberg podkreślił, że kilka kolejnych miesięcy będzie miało kluczowe znaczenie dla przyszłości tego państwa. Odniósł się także do negocjacji między władzami Afganistanu i talibami, jakie we wrześniu rozpoczęły się w Doha. – To największą szansa na pokój. Afgańczycy powinni skorzystać z tej okazji – powiedział. Przypomniał, że jeszcze kilka lat temu w kraju stacjonowało ponad sto tysięcy żołnierzy sojuszniczych armii, teraz jest ich 12 tysięcy. To, jak będzie wyglądało zaangażowanie w przyszłości, ma być uzależnione od lokalnej sytuacji, a także od ustaleń z jego władzami. – Podejmiemy decyzje razem i razem wyjdziemy z Afganistanu, kiedy przyjdzie na to czas – zaznaczył. Podkreślił jednak, że „talibowie muszą utorować drogę do zawieszenia broni i zerwać wszelkie więzi z Al-Kaidą i innymi grupami terrorystycznymi, aby Afganistan już nigdy nie służył jako baza do ataków terrorystycznych”. Trzeba też zadbać, by to, co udało się wypracować przez dwie ostatnie dekady, nie zostało zaprzepaszczone. – To bardzo ważne, aby pokój był korzystny dla każdego Afgańczyka – podkreślił.

Szef NATO poinformował, że sojusznicy rozmawiali także o sytuacji w Iraku. Jak mówił, jest ona „trudna, a liczba ataków na siły koalicji wzrasta”. – Ministrowie zlecili dowódcom wojskowym rozszerzenie misji w Iraku – powiedział. Dodał, że wszystkie działania zostaną skonsultowane z przedstawicielami międzynarodowej koalicji, a także władz Iraku. – NATO jest zdecydowane zwiększyć swoje wsparcie. Naszym celem jest pomoc w budowaniu irackich sił, które będą zdolne do walki z terroryzmem, zapobiec odrodzeniu się ISIS i ustabilizować sytuację w kraju – zaznaczył.

Sojusznicy odnotowali także 20. rocznicę uchwalenia rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ nr 1325 „Kobiety, pokój i bezpieczeństwo”. Dokument, który jako pierwszy poruszał kwestię „nieproporcjonalnego i wyjątkowego wpływu konfliktów zbrojnych na kobiety” oraz podkreślał „potrzeby pełnego udziału kobiet, jako aktywnych działaczek na rzecz pokoju i bezpieczeństwa” został uchwalony 31 października 2000 roku. Stoltenberg powiedział, że NATO uwzględnia te postulaty, a także perspektywę płci we wszystkich swoich działaniach. – Musimy to kontynuować. Nie odniesiemy sukcesu, jeśli nie wykorzystamy potencjału wszystkich, zarówno mężczyzn, jak i kobiet – podkreślił.

MM

autor zdjęć: NATO

dodaj komentarz

komentarze


Ukraiński kurs na Zachód
 
Pamiętajmy o Wyklętych
W kazamatach Informacji Wojskowej
Trudny rok na misjach
Antena Nura wypatruje F-16
Specjalsi zakończyli dyżur w Siłach Odpowiedzi NATO
Misje na zdalnej lekcji
Ostatnia wola bohatera
Awanse generalskie
Jak to jest z awansami bez limitu?
Rekordowy bieg kaprala Lewandowskiego
Armia kupuje wozy dla strażaków
Jakie zmiany w umundurowaniu?
F-35 wylądują w Łasku
Krwawa Olszynka
Żołnierze sportowcy nadają ton
Pierwszy skok do kraju
Złoty biatlon żołnierzy
Szer. Hojnisz mistrzynią Europy w biatlonie
Ekstremalny trening dla „Słowika”
Podwodniacy na spluwaczkach
Jakie zmiany w mundurówce?
Admirał Bauer nowym szefem Komitetu Wojskowego NATO
Amerykanie odmładzają F-16
Przed 68. laty zgładzono generała „Nila”
Kuźnie oficerskich kadr
Będą zmiany w „Regulaminie ogólnym”
Obrady ministrów obrony NATO
Był więźniem aresztu przy ul. Oczki
Sprawdzian Krabów z Sulechowa
Wojsko gotowe do akcji przeciwpowodziowej
Laserowa artyleria US Army
Na pomoc Libańczykom
Krwiodawcy w mundurach znów w akcji
Maskowanie to nie wszystko
Po Hucie Pieniackiej nie został ślad
NATO o przyszłości misji w Iraku i Afganistanie
Pokazali wojskową ekstraklasę!
Gotowi na ratunek
Opiniowanie po nowemu
Machina „Irini”
Nurek z wiązką
Topaz w ASzWoj-u
Większe uprawnienia dla wojskowych ratowników medycznych
Grupa V4 na zakupach zbrojeniowych
Szkolenie pilotów wojskowych to nie eksperyment
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Od roku z pomocą i w gotowości
Medalowe „oczko” żołnierzy
Rozpoznanie na medal
Czołgista pod wodą
Prezydent Duda: współpraca wojskowa z USA ponad polityką
Komisja Obrony debatowała o Grotach
Zmiana w unijnej misji we Włoszech
Komisje sejmowe o umowie z USA
Awanse generalskie w Narodowym Dniu Pamięci Żołnierzy Wyklętych
„Orzeł” na Bałtyku

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO