moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
W stołecznej hali Expo XXI powstaje szpital tymczasowy

Pierwszych pacjentów przyjmiemy 16 listopada. Na początek będziemy mogli przyjąć 300 chorych, a docelowo będziemy mogli zająć się tysiącem zakażonych COVID-19 – mówi kpt. dr n. med. Jacek Siewiera, anestezjolog z Wojskowego Instytutu Medycznego. Oficer pokieruje szpitalem tymczasowym zlokalizowanym w stołecznej hali Expo XXI.

– Wojsko będzie odpowiedzialne za przygotowanie kolejnego szpitala tymczasowego w Warszawie. Dyrektorem medycznym zostanie kpt. Siewiera, dowódca misji medycznej w Lombardii – poinformował dziś w mediach społecznościowych minister obrony Mariusz Błaszczak. – Kpt. Siewiera złożył mi meldunek o przygotowaniach do otwarcia szpitala. Placówka zapewni wysoką jakość pomocy pacjentom – dodał szef MON. Placówka, której organizacją zajmie się kpt. Siewiera, to drugi szpital tymczasowy w Warszawie. Powstanie w hali Expo XXI przy ul. Prądzyńskiego. Budowa pierwszego, który podlega MSWiA, ruszyła już na PGE Narodowym.

– Procentują doświadczenia zdobyte podczas misji medycznej w Lombardii we Włoszech oraz w Stanach Zjednoczonych. Zawsze mówiłem, że to, czego się tam nauczyliśmy, na pewno zostanie wykorzystane w Polsce. I teraz tak właśnie się dzieje – mówi kpt. dr n. med. Jacek Siewiera. Jest anestezjologiem, kierownikiem Oddziału Klinicznego Medycyny Hiperbarycznej WIM. – Szpital powstaje pod egidą Wojskowego Instytutu Medycznego. Będzie to filia WIM – dodaje.

REKLAMA

Kpt. Siewiera wyjaśnia, że już w kwietniu zespół specjalistów z WIM opracował plan organizacji szpitala tymczasowego dla chorych na COVID-19. Wówczas medycy zakładali otwarcie placówki przy szpitalu na Szaserów w Warszawie dla stu pacjentów wymagających intensywnej terapii. – Teraz te rozwiązania wprowadzimy na większą skalę. Szpital w pierwszym etapie przyjmie 300 chorych, w drugim kolejnych 300, a w trzecim do 400 osób zakażonych. W sumie dla chorych będziemy mieli 1000 łóżek – wyjaśnia kpt. Siewiera.

Pierwszych pacjentów szpital przyjmie 16 listopada. Zakażonymi koronawirusem opiekować się będą wojskowi medycy: lekarze, ratownicy i pielęgniarki. – Ale jesteśmy otwarci także na cywilnych specjalistów, którzy chcą z nami pracować – mówi dyrektor.

Polska misja medyczna wyruszyła do Lombardii wiosną tego roku podczas pierwszej fali koronawirusa. Do Włoch pojechało wówczas 15 osób: personel WIM oraz Polskiego Centrum Pomocy Międzynarodowej. Medycy polecieli do Brescii, około 50 km od Bergamo. W tamtejszym szpitalu klinicznym rozwinęli oddział intensywnej terapii. Stanęli bezpośrednio przy łóżkach chorych i walczyli o ich życie. Polacy zapoznali się wtedy m.in. z organizacją systemu ochrony zdrowia w obliczu kryzysu, podziałem obowiązków między personelem medycznym. Poznali stosowane leki, sposoby diagnostyki i terapii. Przekonali się, że kluczowym elementem leczenia pacjentów chorych na COVID-19 jest rozwinięcie na wysokim poziomie szpitalnych oddziałów intensywnej terapii. Włosi przekształcili jedno z centrów ekspozycyjnych pod Bergamo w filię szpitala Papa Giovanni XXIII.

Niedługo po powrocie z Lombardii zapadła decyzja o skierowaniu za granicę kolejnej misji medycznej, tym razem stricte wojskowej. Polacy pojechali do Chicago na zaproszenie Gwardii Narodowej stanu Illinois. Obserwowali pracę szpitali uniwersyteckich, centrów zarządzania kryzysowego, centrów ratownictwa oraz innych instytucji odpowiedzialnych za organizację opieki medycznej w czasie pandemii. – Poznaliśmy system zarządzania, obserwowaliśmy rolę wojska w zwalczaniu kryzysu, wizytowaliśmy także tymczasowy szpital przygotowany przez Gwardię Narodową na blisko 3 tys. łóżek – mówi kpt. Siewiera. – Teraz wiedzę zdobytą podczas tych misji w stu procentach wykorzystamy w Polsce – mówi anestezjolog.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: MON

dodaj komentarz

komentarze


Lwów otrzymuje Virtuti Militari
 
Debata nad wyzwaniami przyszłości
„Iron Wolf '20” – siłą szpicy jest współdziałanie
Kolejny dzień walki z pandemią
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Amerykanie odmładzają F-16
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
13 medali żołnierzy na ringu
Proobronni wspierają potrzebujących
„Brilliant Jump 2020” – skok na miarę szpicy
Świąteczne prezenty od AMW
Sąd nad systemem
Żołnierze pomagają w walce z pandemią
Polowe fortyfikacje
Kolejne wozy Aero trafiły do spadochroniarzy
Admirał Bauer nowym szefem Komitetu Wojskowego NATO
Płk Korpowski pokieruje Rządowym Centrum Bezpieczeństwa
A17 – następcy Kobbenów?
Wsparcie żandarmerii w czasie pandemii
Gepardy już na Mazurach
NATO broni cyberprzestrzeni
Święto sportowców w mundurach
Będą zmiany w opiniowaniu zawodowców
Pierwsze międzynarodowe ćwiczenia „Ślązaka”
NATO o przyszłości misji w Iraku i Afganistanie
Prąd od wojska dla szpitala tymczasowego we Wrocławiu
Tak się ćwiczy na rumuńskich poligonach
Dominatorzy biegów na orientację
Kolejny sukces wojownika z Błękitnej Brygady
Dwanaście Bielików jest już w Dęblinie
Sukces polskich wioślarzy na mistrzostwach Europy
Komisje sejmowe o umowie z USA
Kierunek Turcja, czyli nowa misja polskich żołnierzy
Wymagający sprawdzian podoficerów
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Prezydent Duda: współpraca wojskowa z USA ponad polityką
Oświetlenie podczas ćwiczeń polowych. Czy wiesz jak się przygotować?
Żołnierze pomagają w domu dziecka
31 medali marynarzy i rezerwistów na torze kolarskim
Żołnierze – gdzie i komu pomagają podczas epidemii
Będzie kodyfikacja wojskowych przepisów
F-16 kończą misję w Estonii
Tymczasowy szpital na Okęciu szuka pracowników
Bitwa zwana „maszynką do mielenia mięsa”
Poznań z dowództwem amerykańskiego korpusu
Nowe zasady wynagradzania za służbę przygotowawczą
Stał prosto, o łaskę nie prosił
Laserowa artyleria US Army
„GeoTrashing”, czyli aplikacja na medal
Obrady ministrów obrony NATO
Ukraiński kurs na Zachód
Jakie zmiany w umundurowaniu?
EkstraKLASA dla uczniów
Podchorążowie – studenci medycyny szykują się do pracy w szpitalach
„Orca” na Atlantyku
Zmiany w dodatkowym wynagrodzeniu
Posłowie o przyczynach tragedii z 10 kwietnia
Start w nieznane
Walka z COVID-19 trwa

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO