moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Zobacz wystawę o gen. Maczku

Gen. Stanisław Maczek to główny bohater multimedialnej, plenerowej ekspozycji przygotowanej przez Muzeum Historii Polski we współpracy z Muzeum Generała Maczka w Bredzie. Zwiedzający zobaczą na niej ponad tysiąc zdjęć i nagrań, często unikatowych. Wystawę można zwiedzać w Centrum Historii Zajezdnia we Wrocławiu do 28 października.

– Chcieliśmy pokazać dzieje 1 Dywizji Pancernej przez pryzmat losów i osobistych przeżyć jej żołnierzy oraz dowódcy, którym był gen. Stanisław Maczek – mówi Wojciech Kalwat, kurator wystawy „Generał Stanisław Maczek i jego żołnierze”. Ekspozycja została przygotowana w trzech językach – polskim, angielskim i niderlandzkim. Jest prezentowana w Centrum Historii Zajezdnia we Wrocławiu.

 

REKLAMA

Zwiedzający poznają etapy kariery wojskowej Stanisława Maczka począwszy od kluczowych wydarzeń sprzed I wojny światowej, przez kampanię wrześniową 1939 roku, ewakuację przez Węgry i Francję na Wyspy Brytyjskie, aż po lądowanie aliantów w Normandii i serię zwycięskich bitew z 1944 roku, podczas których dywizja gen. Maczka wyzwalała kolejne miejscowości we Francji, Belgii i Holandii.

Organizatorzy wystawy wpletli w opowieść o generale wspomnienia żołnierzy 1 Dywizji Pancernej, są także nagrania głosu gen. Maczka. Z ich relacji można się dowiedzieć, na przykład, jak przebiegały walki, a także jak wyglądało życie codzienne na froncie. – Zwiedzający zobaczą zdjęcia koziego zaprzęgu albo przeczytają o brzemiennych w skutki romansach żołnierzy w holenderskich miejscowościach wyzwalanych przez Polaków – mówi kurator wystawy.

Na ekspozycji zaprezentowano prawie tysiąc fotografii i ponad godzinę materiałów filmowych. Zdjęcia pochodzą m.in. z Muzeum Generała Maczka w Bredzie w Holandii, Domu Spotkań z Historią, Narodowego Archiwum Cyfrowego, a także z archiwów rodzin maczkowców i rodziny gen. Maczka. – Dzięki temu możemy pokazać wiele niepublikowanych dotąd fotografii i dokumentów, m.in. paszport, z którym generał jechał po kampanii wrześniowej z Węgier do Francji, wystawiony na nazwisko Tłumaczek – podkreśla Kalwat. Nagrania filmowe pochodzą z kronik 1 Dywizji oraz archiwów miast, które zostały wyzwolone przez tę jednostkę.

Wystawa „Generał Stanisław Maczek i jego żołnierze” na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie, wrzesień 2019 r.

Wcześniej wystawa była prezentowana w Warszawie, Bredzie oraz w Żaganiu, gdzie stacjonuje 11 Dywizja Kawalerii Pancernej, która dziedziczy tradycje 1 Dywizji Pancernej. – W przyszłym roku planujemy zorganizowanie wystawy w kolejnych miejscach, na razie jednak z powodu epidemii koronawirusa nie jesteśmy w stanie podać, gdzie to będzie – tłumaczy kurator.

Multimedialna wystawa plenerowa czynna jest całą dobę w pawilonie na placu przed Centrum Historii Zajezdnia, a wstęp na nią jest wolny. We Wrocławiu ekspozycja będzie dostępna do 28 października. Kto nie zdąży, może obejrzeć internetową wersję na platformie Google Arts & Culture. Organizatorem wystawy jest MHP, a jej partnerami: Muzeum Generała Maczka w Bredzie, Gmina Breda, Ambasada Królestwa Niderlandów w Warszawie, Dom Spotkań z Historią i Narodowe Archiwum Cyfrowe.

Wystawa stanowi część szerszego projektu – finansowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego – poświęconego gen. Maczkowi. W ramach projektu zostały nakręcone dwa filmy: dokumentalny „Niepokonany. Opowieść o generale Stanisławie Maczku” w reżyserii Rafała Geremka oraz „Marian na wojnie”, inspirowany rysunkami Mariana Walentynowicza, korespondenta wojennego przy 1 DPanc., który zdobył sławę jako twórca Koziołka Matołka.

Animacja opowiadająca o wojennych losach generała otrzymała I nagrodę na tegorocznym festiwalu filmowym w Zamościu. Filmy można obejrzeć na stronie MHP na YouTubie. Wrocławskie MHP wsparło także utworzone w Bredzie Muzeum Generała Maczka, przygotowując część ekspozycji. – Stworzyliśmy multimedialną ścianę, dzięki której można prześledzić losy kilku żołnierzy gen. Maczka – dodaje Wojciech Kalwat.

Anna Dąbrowska

autor zdjęć: Mariusz Bodnar, Karolina Wichowska/ MHP

dodaj komentarz

komentarze


Będą zmiany w opiniowaniu zawodowców
 
Amerykanie odmładzają F-16
Żołnierze pomagają w domu dziecka
Nowe zasady wynagradzania za służbę przygotowawczą
Kolejny dzień walki z pandemią
13 medali żołnierzy na ringu
Kolejny sukces wojownika z Błękitnej Brygady
Laserowa artyleria US Army
Stał prosto, o łaskę nie prosił
Dominatorzy biegów na orientację
Jakie zmiany w umundurowaniu?
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Poznań z dowództwem amerykańskiego korpusu
Pierwsze międzynarodowe ćwiczenia „Ślązaka”
Wymagający sprawdzian podoficerów
Polowe fortyfikacje
Obrady ministrów obrony NATO
Admirał Bauer nowym szefem Komitetu Wojskowego NATO
Posłowie o przyczynach tragedii z 10 kwietnia
Tak się ćwiczy na rumuńskich poligonach
Zmiany w dodatkowym wynagrodzeniu
NATO broni cyberprzestrzeni
„Orca” na Atlantyku
EkstraKLASA dla uczniów
Walka z COVID-19 trwa
Gepardy już na Mazurach
A17 – następcy Kobbenów?
Oświetlenie podczas ćwiczeń polowych. Czy wiesz jak się przygotować?
Debata nad wyzwaniami przyszłości
NATO o przyszłości misji w Iraku i Afganistanie
Sukces polskich wioślarzy na mistrzostwach Europy
Żołnierze – gdzie i komu pomagają podczas epidemii
Kolejne wozy Aero trafiły do spadochroniarzy
Komisje sejmowe o umowie z USA
Kierunek Turcja, czyli nowa misja polskich żołnierzy
Sąd nad systemem
Podchorążowie – studenci medycyny szykują się do pracy w szpitalach
Proobronni wspierają potrzebujących
31 medali marynarzy i rezerwistów na torze kolarskim
Żołnierze pomagają w walce z pandemią
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Dwanaście Bielików jest już w Dęblinie
Wsparcie żandarmerii w czasie pandemii
Tymczasowy szpital na Okęciu szuka pracowników
„Iron Wolf '20” – siłą szpicy jest współdziałanie
Lwów otrzymuje Virtuti Militari
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Bitwa zwana „maszynką do mielenia mięsa”
Płk Korpowski pokieruje Rządowym Centrum Bezpieczeństwa
Świąteczne prezenty od AMW
„GeoTrashing”, czyli aplikacja na medal
Będzie kodyfikacja wojskowych przepisów
Start w nieznane
Prezydent Duda: współpraca wojskowa z USA ponad polityką
Ukraiński kurs na Zachód
Prąd od wojska dla szpitala tymczasowego we Wrocławiu
Święto sportowców w mundurach
„Brilliant Jump 2020” – skok na miarę szpicy
F-16 kończą misję w Estonii

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO