moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Coraz więcej chętnych do armii

Ponad 10 tys. wniosków o powołanie do służby złożyli ochotnicy za pomocą portalu rekrutacyjnego Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej – poinformowało dziś MON. Z tej liczby ponad 2800 ochotników stawiło się już w wojskowych centrach rekrutacji. To dane dotyczące niespełna dwóch miesięcy działania portalu. – Zainteresowanie służbą wzrasta – przyznają przedstawiciele resortu.

Od 2 września obowiązuje w wojsku nowy uproszczony system rekrutacji ochotników. Pomóc ma w tym portal rekrutacyjny Wojska Polskiego: Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej. Każdy kandydat, nie wychodząc z domu, może złożyć wniosek przez internet. W ciągu dwóch tygodni otrzyma informacje, kiedy i gdzie ma się stawić, aby dopełnić formalności i przejść wymagane badania.

Przez internet do armii

Dziś Ministerstwo Obrony Narodowej poinformowało, że w ciągu kilku tygodni od uruchomienia portalu zainteresowani służbą założyli 14 652 kont. Z tej liczby ponad 10 tys. ochotników wypełniło już wnioski o powołanie do wojska. Najwięcej kandydatów pochodzi z terenów podległych wojewódzkim sztabom wojskowym w kilku miastach. W Warszawie to 1240 wniosków (z czego 402 osoby są w trakcie procedury naboru), w Gdańsku – 1070 (trwa nabór 566 osób), w Szczecinie – 845 (456) i Katowicach – 833 (296). Ponad 600 ochotników zarejestrowało się w Bydgoszczy, tyle samo w Krakowie, Lublinie i Olsztynie, nieco mniej w Łodzi, Wrocławiu i Poznaniu. Najmniejszą liczbę kandydatów zarejestrowały WSzW w Kielcach – 189 (78) i Opolu – 252 (72).

– Zaledwie kilka godzin po uruchomieniu portalu mieliśmy ponad 100 założonych kont, a po miesiącu jego funkcjonowania już ponad 11 tys., z czego 7 tys. osób złożyło wnioski. Te dane zmieniają się z dnia na dzień, a ochotników wciąż przybywa – mówi ppłk Waldemar Krzyżanowski, szef Wydziału Komunikacji Biura ds. Programu „Zostań żołnierzem Rzeczypospolitej”.

W sumie z ogólnej liczby tych, którzy złożyli wnioski, 2800 osób stawiło się już w wojskowych centrach rekrutacji, a kolejne 4080 przeszło wstępną weryfikację i ma wyznaczony termin wizyty w WCR. To nowość w procesie rekrutacji, ponieważ – w odróżnieniu od dotychczasowych rozwiązań, kiedy każdy z etapów naboru ochotnicy przechodzili w różnych terminach i w kilku instytucjach na terenie kraju – wszystko odbywa w jednym miejscu, tzn. w wojskowym centrum rekrutacyjnym. Takie mobilne punkty naboru do połowy października zorganizowano 164 razy w miastach w całej Polsce.

Należy jednak pamiętać, że każdy wniosek złożony przez osobę zainteresowaną wstąpieniem do wojska jest weryfikowany i nie każdy zostanie zaproszony do WCR. – Zdarzają się bowiem ochotnicy, którzy składają wnioski, mimo że nie spełniają wymagań. Nie mają na przykład ukończonych 18 lat albo byli karani – przyznaje oficer.

Ci, którzy przeszli pozytywnie etap w WCR, otrzymali już karty powołania na szkolenie podstawowe. Zgodnie z nowym programem zostało ono skrócone i trwa do 30 dni. Jak dotąd szkolenie w nowej formule zakończyło prawie 2500 osób.

Trzy kroki, by zostać żołnierzem

Jeśli planujesz wstąpić do armii, wejdź na portal www.zostanzołnierzem.pl i wypełnij formularz. Następnie poczekaj na informację (otrzymasz ją przez internet) o terminie i miejscu wizyty w wojskowym centrum rekrutacji. Tam załatwisz wszelkie formalności, m.in. niezbędne badania lekarskie i psychologiczne, odbędziesz także rozmowę kwalifikacyjną. Jeśli pozytywnie przejdziesz ten etap, otrzymasz kartę powołania na szkolenie podstawowe. Po jego pomyślnym ukończeniu i złożeniu przysięgi wojskowej zostaniesz przeniesiony do rezerwy. Jeśli wyrazisz chęć wstąpienia do armii zawodowej lub terytorialnej służby wojskowej, otrzymasz listę wolnych stanowisk w jednostkach oraz informacje o dalszym szkoleniu lub kolejnych, niezbędnych, by podjąć służbę zawodową, badaniach lekarskich.

Paulina Glińska

autor zdjęć: st. szer. Arkadiusz Czernicki

dodaj komentarz

komentarze


NATO o przyszłości misji w Iraku i Afganistanie
 
Kolejny sukces wojownika z Błękitnej Brygady
Kolejne wozy Aero trafiły do spadochroniarzy
Ukraiński kurs na Zachód
Obrady ministrów obrony NATO
„Orca” na Atlantyku
„Brilliant Jump 2020” – skok na miarę szpicy
Jakie zmiany w umundurowaniu?
Amerykanie odmładzają F-16
Poznań z dowództwem amerykańskiego korpusu
Polowe fortyfikacje
Wymagający sprawdzian podoficerów
Proobronni wspierają potrzebujących
Kolejny dzień walki z pandemią
Laserowa artyleria US Army
„Iron Wolf '20” – siłą szpicy jest współdziałanie
Będzie kodyfikacja wojskowych przepisów
Dwanaście Bielików jest już w Dęblinie
Będą zmiany w opiniowaniu zawodowców
Płk Korpowski pokieruje Rządowym Centrum Bezpieczeństwa
Święto sportowców w mundurach
Pierwsze międzynarodowe ćwiczenia „Ślązaka”
Żołnierze pomagają w walce z pandemią
Prezydent Duda: współpraca wojskowa z USA ponad polityką
Komisje sejmowe o umowie z USA
Posłowie o przyczynach tragedii z 10 kwietnia
„GeoTrashing”, czyli aplikacja na medal
13 medali żołnierzy na ringu
A17 – następcy Kobbenów?
Debata nad wyzwaniami przyszłości
NATO broni cyberprzestrzeni
Zmiany w dodatkowym wynagrodzeniu
Kierunek Turcja, czyli nowa misja polskich żołnierzy
Tak się ćwiczy na rumuńskich poligonach
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Oświetlenie podczas ćwiczeń polowych. Czy wiesz jak się przygotować?
Stał prosto, o łaskę nie prosił
Walka z COVID-19 trwa
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Sukces polskich wioślarzy na mistrzostwach Europy
Admirał Bauer nowym szefem Komitetu Wojskowego NATO
Sąd nad systemem
Start w nieznane
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Lwów otrzymuje Virtuti Militari
EkstraKLASA dla uczniów
Tymczasowy szpital na Okęciu szuka pracowników
Nowe zasady wynagradzania za służbę przygotowawczą
Żołnierze – gdzie i komu pomagają podczas epidemii
Świąteczne prezenty od AMW
31 medali marynarzy i rezerwistów na torze kolarskim
Wsparcie żandarmerii w czasie pandemii
Bitwa zwana „maszynką do mielenia mięsa”
Żołnierze pomagają w domu dziecka
F-16 kończą misję w Estonii
Podchorążowie – studenci medycyny szykują się do pracy w szpitalach
Prąd od wojska dla szpitala tymczasowego we Wrocławiu
Dominatorzy biegów na orientację
Gepardy już na Mazurach

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO