moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Leopardy i Raki na podkarpackim poligonie

Szkolenie pododdziałów 18 Dywizji Zmechanizowanej na poligonie w Nowej Dębie obserwował dziś minister Mariusz Błaszczak. Szef MON podkreślił rolę 21 Brygady Strzelców Podhalańskich, która w 2020 roku pełni rolę tzw. szpicy NATO. Zaznaczył także, że zdolności bojowe 1 Warszawskiej Brygady Pancernej wzrosły, bo jednostka otrzymała pierwsze zmodernizowane czołgi Leopard 2PL.

Na poligonie w Nowej Dębie szkoli się obecnie około 1800 żołnierzy 18 Dywizji Zmechanizowanej. Główne siły na Podkarpacie skierowała 1 Warszawska Brygada Pancerna oraz 21 Brygada Strzelców Podhalańskich. Poligonowy trening przechodzi także najmłodsza w Żelaznej Dywizji, 19 Brygada Zmechanizowana. – Stawiamy na integrację sił. Zgrupowanie jest jednym z etapów, które mają przygotować 18 Dywizję do osiągnięcia w przyszłym roku pełnej gotowości operacyjnej – wyjaśniał gen. dyw. Jarosław Gromadziński. – Dziś obejrzeliśmy dynamiczną część szkolenia, synchronizację działań pomiędzy czołgistami a podhalańczykami – dodał dowódca Żelaznej Dywizji.

Kierowanie ogniem kompanii Leopardów 2A5 i kompani wsparcia wyposażonej w moździerze Rak przy wsparciu śmigłowców W-3 Sokół z 25 Brygady Kawalerii Powietrznej obserwował dziś minister obrony Mariusz Błaszczak. – Wojsko Polskie musi być sprawne, przygotowane do działań i temu właśnie służą takie ćwiczenia jak to w Nowej Dębie – zaznaczył szef MON. Minister Błaszczak odniósł się także do przypadającej wczoraj, 81. rocznicy agresji sowieckiej na Polskę w czasie II wojny światowej i podkreślił, że 17 września 2020 roku Sejm ratyfikował umowę ze Stanami Zjednoczonymi. – Na jej podstawie obecność wojsk USA będzie miała w Polsce trwały charakter. To niezwykle ważne, jeśli chodzi o odstraszanie ewentualnego agresora – dodał szef MON.

REKLAMA

Mariusz Błaszczak zwrócił jednak uwagę na to, że choć umowa jest bardzo ważna dla bezpieczeństwa Polski i wschodniej flanki NATO, to nie zwalnia ona Wojska Polskiego z obowiązku zapewnienia bezpieczeństwa ojczyźnie. Zdolności wojska do obrony, jak mówił minister, cały czas się zwiększają, m.in. dzięki wspólnym, krajowym i międzynarodowym ćwiczeniom. Podkreślił rolę 21 Brygady Strzelców Podhalańskich, która w tym roku pełni zadania tzw. szpicy NATO, czyli stanowi trzon wielonarodowej brygady bardzo szybkiego reagowania. Musi utrzymywać zdolność do działania w ciągu 48-72 godzin. W ramach Sił Odpowiedzi NATO może zostać aktywowana, gdyby doszło do zagrożenia bezpieczeństwa któregokolwiek z państw członkowskich Sojuszu.

Minister Błaszczak odnosząc się do taktycznego współdziałania podhalańczyków i czołgistów wspomniał, że 1 Brygada otrzymała nowy sprzęt. – Do wyposażenia 1 Warszawskiej Brygady Pancernej trafiły pierwsze zmodernizowane czołgi Leopard. Zostały zmodernizowane przez polski przemysł zbrojeniowy do standardu 2PL – mówił szef MON. – Jest to sprzęt dużo wyższej klasy, chociażby pod względem opancerzenia, systemu kierowania ogniem czy mocniejszego silnika. To wzrost zdolności bojowych 1 Brygady – podkreślił.

„Polskie” Leopardy mają zainstalowane dodatkowe opancerzenie, wymienione systemy stabilizacji armaty i napędu wieży, unowocześnioną armatę Rh-120 L44, która została m.in. przystosowana do nowych typów amunicji. W czołgach ulepszono także systemy optoelektroniczne przeznaczone dla dowódcy i działonowego, w tym zainstalowaną kamerę termowizyjną III generacji typu KLW-1 Asteria.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: MON

dodaj komentarz

komentarze


Laserowa artyleria US Army
 
„Gepard’ 20” na Mazurach
Tak się ćwiczy na rumuńskich poligonach
Most pontonowy ponownie stanął na Wiśle
Urodzony żołnierz
Amerykanie odmładzają F-16
Polsko-amerykańskie szkolenie transportowców
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Invictus Games rzuca weteranom wyzwanie
Terytorialsi pomagają przy budowie szpitala tymczasowego
W stołecznej hali Expo XXI powstaje szpital tymczasowy
Kolejne Bieliki wylądowały w Dęblinie
Święto sportowców w mundurach
Obrady ministrów obrony NATO
Among Us, Allies
Amunicja z Meska
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Pod sztandarami Zielonej Wyspy
Rozejm dla prowadzenia wojny
Pilica – ostateczne odliczanie
Dodatki dla specjalsów po nowemu
McCarthy: Żołnierze USA w Polsce zwiększają bezpieczeństwo całego regionu
Zobacz wystawę o gen. Maczku
Kierunek Turcja, czyli nowa misja polskich żołnierzy
Komisje sejmowe o umowie z USA
Admirał Bauer nowym szefem Komitetu Wojskowego NATO
Wsparcie żandarmerii w czasie pandemii
WSzW i WKU – jesteśmy dla kandydatów
Szef MON ma koronawirusa
52 mld zł w budżecie MON na 2021 r.
Sukces polskich wioślarzy na mistrzostwach Europy
Ukraiński kurs na Zachód
Posłowie o przyczynach tragedii z 10 kwietnia
Gotowi na trzynastą zmianę
Jeszcze więcej OPW
Żołnierze NATO na polskich drogach
84 medale żołnierzy na mistrzostwach kraju
Miasto niezłomne składa broń
Korpus WOT i nowe specjalności w armii
Jakie tajemnice nadal skrywa pole bitwy o Westerplatte?
Żołnierze w „ustawie o dobrym samarytaninie”
900 tys. zł na pomoc dla kombatantów
NATO o przyszłości misji w Iraku i Afganistanie
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Coraz więcej chętnych do armii
Terytorialsi nie ustają z pomocą
Uczniowie o zbrodni katyńskiej
Nowe wojskowe karetki kupione
Włosko-polski czołg?
Nauka pobierania wymazów
Czarna Dywizja triumfuje na Spartakiadzie Wojskowej
WZU w Grudziądzu chcą otworzyć uczelnię
F-16 kończą misję w Estonii
Galowy na półkę. Polowy to podstawa!
Brother from Overseas
„Astral Knight” – sojusznicza integracja w powietrzu
31 medali marynarzy i rezerwistów na torze kolarskim
Charytatywny rekord Buzdygana
Nowy sprzęt dla cyfrowej brygady

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO