moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
16 Dywizja najlepsza!

Reprezentacja 16 Dywizji Zmechanizowanej w piłce nożnej okazała się najlepsza w rywalizacji o Puchar Szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego. W finałowym spotkaniu żołnierze z olsztyńskiej jednostki pokonali 3-1 reprezentację 12 Dywizji Zmechanizowanej. W meczu o III miejsce pomiędzy zespołami 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej i 18 Dywizji Zmechanizowanej lepsi okazali się ci pierwsi zwyciężając 3-0.

Finałowy turniej rozgrywek o Puchar Szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego został rozegrany w Bydgoszczy na stadionie im. Zdzisława Krzyszkowiaka. W eliminacjach najlepsze okazały się drużyny czterech dywizji wojsk lądowych. W meczu finałowym spotkały się drużyny 16 Dywizji Zmechanizowanej i 12 Dywizji Zmechanizowanej, a o III miejsce rywalizowały zespoły z 18 Dywizji Zmechanizowanej oraz 11 Dywizji Kawalerii Pancernej.

Mecz, w którym stawką był Puchar Szefa SGWP, był bardzo zacięty i wyrównany. Dopiero w 60. minucie pierwszą bramkę zdobył Marcin Denert z 16 Dywizji Zmechanizowanej. Na 2-0 podwyższył w 85. minucie spotkania Sebastian Zajączkowski. Odpowiedź ze strony 12 Dywizji Zmechanizowanej była błyskawiczna. Już trzy minuty później bramkę kontaktową zdobył Jakub Tarka. Ostatnie minuty meczu dostarczyły kibicom wielu emocji. I choć ekipa ze Szczecina ze wszystkich sił starała się wyrównać, to gola na 3-1, pieczętującego zwycięstwo 16 DZ, zdobył w 94. minucie Paweł Dymiński.

REKLAMA

Emocji nie brakowało również w meczu o III miejsce. I choć mecz był bardzo zacięty, to wyraźnie przeważali w nim „pancerniacy” z 11 LDKPanc, zwyciężając 3-0. Bramki zdobyli: kpr. Marek Homik (w 6. minucie) oraz dwie szer. Łukasz Przątka (w 12. i 69. minucie).

Podczas turnieju przyznano także wyróżnienia indywidualne. Królem strzelców ligi został st. szer. Marcin Gozdal z 12 DZ. Najlepszym zawodnikiem rozgrywek został natomiast wybrany szer. Mateusz Hałambiec z 11 LDKPanc, a najlepszym bramkarzem – st. szer. Karol Murawski z 16 DZ. – Każdy z uczestniczących w lidze żołnierzy musiał poświecić sporo wysiłku. Nie tylko, by przygotować się jak najlepiej piłkarsko, lecz także aby pogodzić to wszystko z obowiązkami służbowymi. Chwała im za to ogromna – podkreślał ppłk Piotr Barczak, szef Wydziału Wychowania Fizycznego i Sportu IWspSZ.

Decyzją gen. Rajmunda Andrzejczaka, szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego, rok 2020 jest rokiem kultury fizycznej i sportu. Jednym z wydarzeń, które miały podkreślić sportowy wymiar służby wojskowej, były zorganizowane po raz pierwszy w historii piłkarskie rozgrywki ligowe. Zwieńczeniem zmagań wojskowych drużyn był turniej finałowy, a nagrodą Puchar Szefa Sztabu Generalnego WP. – Zdecydowaliśmy się na piłkę nożną, ponieważ to gra dla wszystkich. Każdy może wystartować w tych zawodach, każdy może pokazać, na co go stać. To jest sport, który kształtuje podejście zespołowe, a rywalizacja daje oderwanie się od wojskowej rzeczywistości, od rzeczywistości poligonowej, rzeczywistości koszar – wyjaśnia płk Janusz Misiak z Zarządu Planowania Użycia Sił Zbrojnych i Szkolenia P-3/P-7 Sztabu Generalnego WP.

Jesienią ubiegłego roku do piłkarskiej rywalizacji przystąpiło 11 drużyn. W tzw. grupie wschodniej rywalizowało pięć drużyn: 16 Dywizja Zmechanizowana, 18 Dywizja Zmechanizowana, 3 Flotylla Okrętów, Inspektorat Wsparcia Sił Zbrojnych i 4 Skrzydło Lotnictwa Szkolnego. W skład grupy zachodniej weszły: 11 Dywizja Kawalerii Pancernej, 12 Dywizja Zmechanizowana, 8 Flotylla Obrony Wybrzeża, 1 Skrzydło Lotnictwa Taktycznego, 2 Skrzydło Lotnictwa Taktycznego i Dowództwo Garnizonu Warszawa. Od września 2019 do września 2020 roku rozegrano łącznie 29 spotkań, w których strzelono 113 bramek. Ostatecznie do finałowego turnieju w Bydgoszczy (na stadionie im. Zdzisława Krzyszkowiaka) zakwalifikowały się drużyny 16 Dywizji Zmechanizowanej i 18 Dywizji Zmechanizowanej oraz 11 Dywizji Kawalerii Pancernej i 12 Dywizji Zmechanizowanej.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: Krzysztof Wilewski

dodaj komentarz

komentarze


Rozejm dla prowadzenia wojny
 
Most pontonowy ponownie stanął na Wiśle
Włosko-polski czołg?
Miasto niezłomne składa broń
Pilica – ostateczne odliczanie
Obrady ministrów obrony NATO
W stołecznej hali Expo XXI powstaje szpital tymczasowy
Komisje sejmowe o umowie z USA
Brother from Overseas
Amerykanie odmładzają F-16
Pod sztandarami Zielonej Wyspy
NATO o przyszłości misji w Iraku i Afganistanie
Korpus WOT i nowe specjalności w armii
Kolejne Bieliki wylądowały w Dęblinie
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
„Gepard’ 20” na Mazurach
Uczniowie o zbrodni katyńskiej
Kierunek Turcja, czyli nowa misja polskich żołnierzy
Galowy na półkę. Polowy to podstawa!
Szef MON ma koronawirusa
Admirał Bauer nowym szefem Komitetu Wojskowego NATO
Coraz więcej chętnych do armii
Czarna Dywizja triumfuje na Spartakiadzie Wojskowej
Terytorialsi pomagają przy budowie szpitala tymczasowego
Zobacz wystawę o gen. Maczku
Wsparcie żandarmerii w czasie pandemii
Gotowi na trzynastą zmianę
Polsko-amerykańskie szkolenie transportowców
WSzW i WKU – jesteśmy dla kandydatów
F-16 kończą misję w Estonii
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Dodatki dla specjalsów po nowemu
Jeszcze więcej OPW
31 medali marynarzy i rezerwistów na torze kolarskim
WZU w Grudziądzu chcą otworzyć uczelnię
Żołnierze NATO na polskich drogach
Jakie tajemnice nadal skrywa pole bitwy o Westerplatte?
Amunicja z Meska
84 medale żołnierzy na mistrzostwach kraju
Urodzony żołnierz
Żołnierze w „ustawie o dobrym samarytaninie”
Invictus Games rzuca weteranom wyzwanie
Ukraiński kurs na Zachód
Święto sportowców w mundurach
Nowy sprzęt dla cyfrowej brygady
„Astral Knight” – sojusznicza integracja w powietrzu
900 tys. zł na pomoc dla kombatantów
Tak się ćwiczy na rumuńskich poligonach
Charytatywny rekord Buzdygana
52 mld zł w budżecie MON na 2021 r.
Laserowa artyleria US Army
Posłowie o przyczynach tragedii z 10 kwietnia
Sukces polskich wioślarzy na mistrzostwach Europy
Among Us, Allies
Nauka pobierania wymazów
Terytorialsi nie ustają z pomocą
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
McCarthy: Żołnierze USA w Polsce zwiększają bezpieczeństwo całego regionu
Nowe wojskowe karetki kupione

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO