moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Szybsza droga do armii zawodowej

Żołnierze służby przygotowawczej będą mogli już w jej trakcie złożyć wniosek o powołanie w szeregi zawodowców. Jak dotąd, mogli to zrobić dopiero po zakończeniu szkolenia i uzyskaniu statusu żołnierza rezerwy. Nierzadko zdarzało się jednak, że ze względu na czasochłonne procedury wielu z nich rezygnowało z tej możliwości. Przygotowane przez MON propozycje nowych rozwiązań mają to zmienić.

Przygotowany w resorcie projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie powoływania do zawodowej służby wojskowej jest efektem wprowadzonego do sił zbrojnych na początku września nowego systemu rekrutacji.

 

REKLAMA

Ważne zmiany

Dzięki niemu procedury naboru kandydatów mają być szybsze, prostsze oraz bardziej nowoczesne. Nowością są m.in. możliwość aplikacji do armii przez nowo powstały Resortowy Portal Rekrutacyjny do Wojska Polskiego „Zostań żołnierzem Rzeczypospolitej” oraz skrócenie do minimum formalności związanych z powołaniem. Te ostatnie kandydaci do korpusu szeregowych mogą załatwić w ciągu jednego dnia w wojskowych centrach rekrutacji. Jednym z elementów zmian jest także nowy, skrócony program szkolenia podstawowego, które musi przejść każdy kandydat do wojska. Zamiast 230 godzin szkolenia, turnus przewiduje 196 godzin zajęć, w tym 44 godziny e-learningu.

W ślad za tymi zmianami wojsko chce wyjść naprzeciw także tym ochotnikom, którzy chcieliby na stałe związać się z armią. Przygotowane propozycje dotyczą żołnierzy pełniących służbę czynną, a konkretnie służbę przygotowawczą (w postaci skróconego kształcenia podstawowego) na potrzeby korpusu szeregowych.

Obecnie o powołanie do służby zawodowej mogą się oni ubiegać dopiero po zakończeniu pełnienia czynnej służby i uzyskaniu statusu żołnierza rezerwy. W praktyce bywa, że od momentu rozpoczęcia procedury do chwili powołania muszą oni czekać nawet kilka miesięcy. W efekcie tego część ochotników rezygnuje. – Zasadne wydaje się więc podjęcie kroków mających na celu utrzymanie tych osób – podkreślają przedstawiciele resortu obrony narodowej.

Przygotowany projekt zakłada więc istotne zmiany w tej kwestii. – Propozycja przewiduje, że ochotnicy pełniący czynną służbę wojskową będą mogli już w jej trakcie złożyć wniosek o powołanie do służby zawodowej – wyjaśnia płk Marcin Grabowski z Zespołu Obsługi Prawnej Biura do spraw Programu „Zostań żołnierzem Rzeczypospolitej”.

Krok po kroku

Zainteresowanemu ochotnikowi dowódca jednostki, w której pełni on służbę czynną, będzie udostępniał wykaz wolnych stanowisk służbowych, poinformuje go też o warunkach pełnienia zawodowej służby wojskowej. Jeśli żołnierz wyrazi chęć wstąpienia w szeregi armii zawodowej, będzie musiał w pierwszej kolejności złożyć wniosek o powołanie ze wskazaniem jednostki i stanowiska.

Kolejnym etapem będzie rozmowa kwalifikacyjna z dowódcą wybranej jednostki (przepisy zakładają, że będzie ona mogła się odbyć także z wykorzystaniem środków łączności na odległość). Gdy ten etap żołnierz przejdzie pozytywnie, dowódca wystąpi do dyrektora Departamentu Kadr MON o zgodę na wyznaczenie kandydata na konkretne stanowisko.
Po jej uzyskaniu żołnierza czeka ostatni etap: badania w wojskowej komisji lekarskiej i wojskowej pracowni psychologicznej. Pozytywne orzeczenia obydwu organów umożliwią powołanie ochotnika w szeregi armii zawodowej.

Projektowane rozwiązania umożliwią też wydanie rozkazu o powołaniu do zawodowej służby wojskowej już w trakcie pełnienia przez żołnierza służby czynnej. Jest jednak pewien warunek. – Dzień stawienia się do pełnienia zawodowej służby nie będzie mógł nastąpić przed dniem ukończenia zaplanowanego okresu pełnienia czynnej służby wojskowej i uzyskania przez tego żołnierza statusu żołnierza rezerwy – wyjaśnia płk Grabowski.

W ocenie przedstawicieli resortu obrony narodowej takie rozwiązania znacząco skrócą czas oczekiwania ochotników na powołanie, a w wielu przypadkach umożliwią „bezpośrednie” przejście ze służby czynnej do służby zawodowej.

Paulina Glińska

autor zdjęć: st. sierż. Patryk Cieliński / CC DORSZ

dodaj komentarz

komentarze


31 medali marynarzy i rezerwistów na torze kolarskim
 
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Among Us, Allies
Czarna Dywizja triumfuje na Spartakiadzie Wojskowej
Dodatki dla specjalsów po nowemu
Święto sportowców w mundurach
W stołecznej hali Expo XXI powstaje szpital tymczasowy
Ukraiński kurs na Zachód
Podyplomówki dla nauczycieli klas mundurowych
„Gepard’ 20” na Mazurach
Włosko-polski czołg?
McCarthy: Żołnierze USA w Polsce zwiększają bezpieczeństwo całego regionu
Posłowie o przyczynach tragedii z 10 kwietnia
Tak się ćwiczy na rumuńskich poligonach
84 medale żołnierzy na mistrzostwach kraju
Kierunek Turcja, czyli nowa misja polskich żołnierzy
Rozejm dla prowadzenia wojny
Wsparcie żandarmerii w czasie pandemii
WZU w Grudziądzu chcą otworzyć uczelnię
Most pontonowy ponownie stanął na Wiśle
Pilica – ostateczne odliczanie
Gotowi na trzynastą zmianę
Jakie tajemnice nadal skrywa pole bitwy o Westerplatte?
Amunicja z Meska
Żołnierze w „ustawie o dobrym samarytaninie”
Charytatywny rekord Buzdygana
NATO o przyszłości misji w Iraku i Afganistanie
Galowy na półkę. Polowy to podstawa!
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Nowy sprzęt dla cyfrowej brygady
Jeszcze więcej OPW
Terytorialsi nie ustają z pomocą
Żołnierze NATO na polskich drogach
F-16 kończą misję w Estonii
Urodzony żołnierz
Laserowa artyleria US Army
„Astral Knight” – sojusznicza integracja w powietrzu
Obrady ministrów obrony NATO
Uczniowie o zbrodni katyńskiej
Miasto niezłomne składa broń
Komisje sejmowe o umowie z USA
WSzW i WKU – jesteśmy dla kandydatów
Korpus WOT i nowe specjalności w armii
Pod sztandarami Zielonej Wyspy
52 mld zł w budżecie MON na 2021 r.
Kolejne Bieliki wylądowały w Dęblinie
Polsko-amerykańskie szkolenie transportowców
Coraz więcej chętnych do armii
Admirał Bauer nowym szefem Komitetu Wojskowego NATO
Szef MON ma koronawirusa
Nauka pobierania wymazów
Terytorialsi pomagają przy budowie szpitala tymczasowego
Zobacz wystawę o gen. Maczku
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Sukces polskich wioślarzy na mistrzostwach Europy
Amerykanie odmładzają F-16
Nowe wojskowe karetki kupione
Invictus Games rzuca weteranom wyzwanie
Brother from Overseas

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO