moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Sukcesy wojskowych lekkoatletów

12 złotych medali, siedem srebrnych i pięć brązowych! – to efekt udziału sportowców w wojskowych mundurach w Mistrzostwach Polski w lekkiej atletyce, które odbyły się w weekend we Włocławku. Największych emocji dostarczyli kibicom biegacze, jednak sukcesami mogą się także pochwalić zawodnicy rywalizujący w rzucie oszczepem, młotem czy w skoku o tyczce.

Szer. Michał Rozmys, zdobywca złotego medalu w biegu na 1500 m. Fot. Aleksandra Szmigiel/REPORTER

W Mistrzostwach Polski w Lekkiej Atletyce, które odbyły się w weekend we Włocławku wystartowało prawie 500 zawodników. 34 z nich to reprezentanci Wojska Polskiego. Większość z nich wróciła z zawodów z medalem.

Pierwsze sukcesy wojskowi sportowcy odnieśli już w dniu rozpoczęcia mistrzostw. Sporo emocji dostarczył kibicom bieg na 1500 metrów. Jego zdecydowanym faworytem był kpr. Marcin Lewandowski, mistrz świata z Dohy, który zaledwie tydzień wcześniej, podczas II Memoriału Ireny Szewińskiej pobił rekord Polski w biegu na dwa tysiące metrów. Podczas startu we Włocławku, ku zaskoczeniu publiczności, Lewandowskiego na ostatnim odcinku wyprzedził szer. Michał Rozmys, tym samym zdobywając złoty medal. Zwycięstwo biegaczowi zapewnił czas 3:53.09, podczas gdy Lewandowski osiągnął wynik 3:54.13. Trzecie miejsce zajął szer. Mateusz Borkowski z rezultatem 3:55.64.

REKLAMA

W biegu na 1500 metrów nie zawiodły także kobiety. Bezkonkurencyjna w tej kategorii okazała się szer. Sofia Ennaoui, która nie dała swoim rywalkom żadnych szans. Złoty medal zawodniczce zapewnił wynik 4:15.98. Z drugą lokatą na mecie i czasem 4:18.25 zameldowała się Klaudia Kazimierska, a trzecia była Renata Pliś, której pokonanie trasy zajęło 4:09.41.

Pierwsze miejsce na podium zajął także st. szer. Adrian Swiderski, który okazał się najlepszy w trójskoku. Z wynikiem 16,38 m pokonał Karola Hoffmana (16,29) i Jana Kulmaczewskiego (15,64).

Złoty medal we Włocławku zdobył także młociarz, mar. Wojciech Nowicki, który osiągnął wynik 80,28 m. Złoty medalista lekkoatletycznych Mistrzostw Europy w 2018 w Berlinie, pokonał faworyta zawodów. A był nim Paweł Fajdek, który rzucił prawie dwa metry mniej, czyli 78,61 m. Trzecie miejsce zajął Marcin Wrotyński z wynikiem 70,33 m. Wśród kobiet najlepsza okazała się Katarzyna Furmanek (72,85). Tuż za nią na podium uplasowała się szer. Malwina Koproń, która rzuciła 70,94 m. Brąz zdobyła natomiast Joanna Fiodorow (67,19).

Wiele emocji swoim kibicom dostarczył szer. Marcin Krukowski. Choć był zdecydowanym faworytem w rzucie oszczepem, po dwóch pierwszych kolejkach plasował się na drugiej pozycji. Swojego rywala Cypriana Mrzygłóda (zakończył mistrzostwa z wynikiem 76,86 m) pokonał dopiero za trzecim podejściem. W rezultacie osiągnął wynik 83,51 m, co zapewniło mu złoty medal. Na trzecim miejscu uplasował się Hubert Chmielak z rezultatem 76,52 m.

Szer. Joanna Linkiewicz podczas walki o złoto w biegu na 400 m przez płotki. Fot. Wojskowy Zespół Sportowy we Wrocławiu

W sobotę kibice z zapartym tchem śledzili między innymi walkę zawodniczek w biegu na 400 metrów. Złoto w tej kategorii zdobyła szer. Justyna Święty-Ersetic z czasem 51.44, a srebrny medal wywalczyła szer. Iga Baumgart-Witan, która przekroczyła metę po 52 sekundach i 14 setnych. O brąz zacięcie walczyły szer. Małgorzata Hołub-Kowalki i Patrycja Waszkiewicz. W rezultacie, z czasem 52.23 zwyciężyła ta pierwsza.

W biegu przez płotki na dystansie 400 metrów po raz kolejny triumfowała szer. Joanna Linkiewicz. Złoty medal zawodniczce zapewnił wynik 56.23. Srebro z czasem 57.40 wywalczyła Natalia Wosztyl, trzecie miejsce przypadło Julii Korzuch, która zakończyła bieg po 58.12. Natomiast najlepszym zawodnikiem wśród mężczyzn w tej dyscyplinie okazał się mar. Patryk Dobek z czasem 50.07, drugi był Gabriel Mikołajewski (50.20), a trzeci Jakub Olejniczak (51.08).

Dwóch żołnierzy zdobyło także medale w biegu na 800 metrów. Zwycięzcą w tej kategorii okazał się Krzysztof Różnicki (1:47.73), a tuż zanim uplasował się zdobywca złota na 1500 metrów – szer. Michał Rozmys. Srebro zapewnił mu wynik 1:47.80. Trzeci był natomiast szer. Mateusz Borkowski z czasem 1:48.30.

Po raz trzeci w swojej karierze tytuł mistrza Polski zdobył także skoczek kpr. Paweł Wojciechowski, który osiągnął wynik 5,61 m. Drugi był Robert Sobera (5,21), a brąz zdobył Sebastian Chmara skacząc o tyczce na wysokość 4,80.

Tytułu mistrza nie obronił kulomiot, szer. Konrad Bukowiecki. Zawodnik, który od jakiegoś czasu zmaga się z kontuzją nadgarstka, osiągnął wynik 19,97 m, który zapewnił mu brązowy medal. Tuż przed nim uplasowali się Michał Haratyk (20,64) i szer. Jakub Szyszkowki (20,49). O wiele więcej szczęścia miały startujące w tej kategorii panie. Pierwsze miejsce zdobyła mar. Paulina Guba z wynikiem 18,09 m, a drugie szer. Klaudia Kardasz. Srebro zapewnił zawodniczce rezultat 17,34 m. Na trzeciej pozycji uplasowała się natomiast Maja Ślepowrońska (16,80).

Dekoracja szer. Sofii Ennaoui, mistrzyni Polski w biegu na dystansie 1500 m. Fot. Wojskowy Zespół Sportowy we Wrocławiu

Szczęście nie sprzyjało także najsłynniejszemu zawodnikowi w mundurze. Plut. Piotr Małachowski w rzucie dyskiem zajął trzecie miejsce osiągając wynik 60,15 m. Rzut na odległość 63,05 m zapewnił złoto Bartłomiejowi Stójowi, a brąz wywalczył Robert Urbanek z rezultatem 62,48 m.

Kibiców zaskoczył kpr. Łukasz Krawczuk. Zawodnik zrezygnował ze startu na swoim koronnym dystansie 400 m i postawił na połowę krótszy. Ta decyzja opłaciła się – żołnierz zdobył tytuł mistrza Polski i złoty medal, dzięki wynikowi 21,18 s. Drugie miejsce zajął Adrian Brzeziński, który wbiegł na metę po 21 sekundach i 25 setnych, a trzecie Oliwier Wdowik z czasem 21,27.

Natomiast na dystansie 800 metrów triumfowała Joanna Jóźwik, która przebiegła trasę w czasie 2:04,52 i zaledwie o ułamki sekundy pokonała mar. Angelikę Cichocką (2:04,64). Trzecie miejsce zajęła natomiast Anna Sabat (2:05,12).

Ostatnią kategorią rozgrywaną podczas mistrzostw był bieg na dystansie 5 tysięcy metrów. Mimo trudnych warunków atmosferycznych – zawodnicy startowali w strugach deszczu – bezkonkurencyjny okazał się sierż. Szymon Kulka z wynikiem 14:03,02. Drugi na mecie był Kamil Jastrzębski (14:04,62), a trzeci Adam Nowicki (14:07,87).

Podczas Mistrzostw Polski zawodnicy w mundurach zdobyli łącznie 24 medale – dwanaście złotych, siedem srebrnych i pięć brązowych. Z takiego rezultatu zadowolony jest płk Tomasz Bartkowiak, szef Oddziału Wychowania Fizycznego i Sportu Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych. – Nasi sportowcy udowodnili, że są profesjonalistami, tak jak na żołnierzy Wojska Polskiego przystało. Epidemia mogła pokrzyżować im plany, ale nie zmarnowali tego czasu. Wielu z nich w czasie izolacji prowadziło treningi w ramach akcji „Wojskowa forma online”, co też miało wpływ na ich sukcesy – mówi. – Możemy z optymizmem patrzeć na Igrzyska Olimpijskie w Tokio, które odbędą się w przyszłym roku. Mam nadzieje, że będą one dla naszych sportowców równie owocne – zaznacza.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: Aleksandra Szmigiel/REPORTER, Wojskowy Zespół Sportowy we Wrocławiu

dodaj komentarz

komentarze


Among Us, Allies
 
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Posłowie o przyczynach tragedii z 10 kwietnia
Terytorialsi pomagają przy budowie szpitala tymczasowego
Podyplomówki dla nauczycieli klas mundurowych
Żołnierze w „ustawie o dobrym samarytaninie”
31 medali marynarzy i rezerwistów na torze kolarskim
Pod sztandarami Zielonej Wyspy
„Astral Knight” – sojusznicza integracja w powietrzu
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Jakie tajemnice nadal skrywa pole bitwy o Westerplatte?
84 medale żołnierzy na mistrzostwach kraju
Wsparcie żandarmerii w czasie pandemii
Coraz więcej chętnych do armii
Polsko-amerykańskie szkolenie transportowców
Nowy sprzęt dla cyfrowej brygady
NATO o przyszłości misji w Iraku i Afganistanie
Gotowi na trzynastą zmianę
Most pontonowy ponownie stanął na Wiśle
Tak się ćwiczy na rumuńskich poligonach
Rozejm dla prowadzenia wojny
WZU w Grudziądzu chcą otworzyć uczelnię
Kierunek Turcja, czyli nowa misja polskich żołnierzy
Żołnierze NATO na polskich drogach
W stołecznej hali Expo XXI powstaje szpital tymczasowy
52 mld zł w budżecie MON na 2021 r.
Włosko-polski czołg?
Admirał Bauer nowym szefem Komitetu Wojskowego NATO
Brother from Overseas
Zobacz wystawę o gen. Maczku
Urodzony żołnierz
F-16 kończą misję w Estonii
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Korpus WOT i nowe specjalności w armii
Pilica – ostateczne odliczanie
Laserowa artyleria US Army
Sukces polskich wioślarzy na mistrzostwach Europy
Ukraiński kurs na Zachód
Amunicja z Meska
Galowy na półkę. Polowy to podstawa!
Uczniowie o zbrodni katyńskiej
Czarna Dywizja triumfuje na Spartakiadzie Wojskowej
McCarthy: Żołnierze USA w Polsce zwiększają bezpieczeństwo całego regionu
WSzW i WKU – jesteśmy dla kandydatów
„Gepard’ 20” na Mazurach
Amerykanie odmładzają F-16
Miasto niezłomne składa broń
Święto sportowców w mundurach
Invictus Games rzuca weteranom wyzwanie
Dodatki dla specjalsów po nowemu
Nowe wojskowe karetki kupione
Terytorialsi nie ustają z pomocą
Szef MON ma koronawirusa
Kolejne Bieliki wylądowały w Dęblinie
Komisje sejmowe o umowie z USA
Jeszcze więcej OPW
Obrady ministrów obrony NATO
Charytatywny rekord Buzdygana
Nauka pobierania wymazów

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO