moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Posłowie o przyczynach tragedii z 10 kwietnia

Sejmowa Komisja Obrony Narodowej zapoznała się ze streszczeniem raportu podkomisji badającej przyczyny katastrofy prezydenckiego samolotu w kwietniu 2010 roku. Według jej przewodniczącego Antoniego Macierewicza i członków podkomisji w Tu-154M doszło do dwóch wybuchów, a na szczątkach maszyny odkryto m.in. heksogen, materiał używany na przykład przez libijskich terrorystów.

 

O efekty ponadczteroletniej pracy Podkomisji ds. Ponownego Zbadania Przyczyn Wypadku Lotniczego pytali w czwartek posłowie Platformy Obywatelskiej. To właśnie z ich inicjatywy odbyło się posiedzenie Komisji Obrony Narodowej poświęcone temu tematowi. Wniosek przedstawiał poseł PO, Maciej Lasek, który był członkiem Komisji Badania Wypadków Lotniczych Lotnictwa (2010-2011). Na jej czele stał Jerzy Miller, ówczesny minister administracji i spraw wewnętrznych.

Członkowie podkomisji smoleńskiej piszą raport obalający tezę o nieszczęśliwym wypadku, jaką przyjął zespół Millera. Wczoraj politycy opozycji dopytywali, kiedy dokument zostanie upubliczniony, prosili o podanie nazwisk wszystkich członków podkomisji i ekspertów. Chcieli też wiedzieć, dlaczego nie byli oni jeszcze na miejscu katastrofy, a materiały dowodowe opierają m.in. na zmanipulowanych zdjęciach rosyjskiego blogera. Maciej Lasek zaapelował do resortu obrony oraz premiera, by rozwiązał podkomisję z powodu braku wyników prac, dużych kosztów, jakie pochłania oraz niekompetencji osób w niej pracujących.

Wiceminister obrony narodowej Wojciech Skurkiewicz, zastrzegł, że podkomisja smoleńska jest organem niezależnym, niepodlegającym naciskom politycznym i mającym swobodę w podejmowaniu decyzji i rozwijaniu kierunków badań. Wiceminister, powołując się na konkretne przepisy regulaminu podkomisji, zaznaczył, że informacji o jej pracy może udzielać wyłącznie przewodniczący lub osoba przez niego upoważniona. – Przepisy jednoznacznie wskazują, że podkomisja funkcjonuje poza strukturami MON i nie podlega merytorycznej kontroli resortu obrony – przekonywał.

Poseł PiS Antoni Macierewicz, który stoi na czele podkomisji smoleńskiej przedstawił – w formie wideoprezentacji – streszczenie głównych tez raportu. Sam raport – jak powiedział – liczy kilka tysięcy stron, jest zamknięty w sejfie i czeka na akceptację wszystkich osób pracujących nad tym dokumentem. Gdy to się stanie, zostanie on przekazany w pierwszej kolejności ministrowi obrony narodowej.

Według członków podkomisji w Tu-154M o numerze bocznym 101 doszło do dwóch wybuchów – najpierw na lewym skrzydle, a następnie w centropłacie samolotu. W materiale filmowym zaznaczono, że specjaliści, do których zwróciła się podkomisja odkryli ślady materiałów wybuchowych: trotylu i pentrytu. – Był też heksogen używany przez libijskich terrorystów – mówił przewodniczący Antoni Macierewicz. Zdaniem ekspertów podkomisji na wybuchy wskazują m.in. skala obrażeń na ciałach ofiar i sposób rozrzucenia elementów tupolewa. Antoni Macierewicz mówił też, że rosyjscy kontrolerzy lotu celowo źle naprowadzali do lądowania samolot polskiego prezydenta. Zarzucił też członkom komisji Millera ukrywanie dowodów potwierdzających, że doszło do wybuchu oraz popieranie twierdzeń z rosyjskiego raportu obarczających winą za katastrofę polskich lotników.

10 kwietnia 2010 roku pod Smoleńskiem zginęli prezydent Lech Kaczyński, jego małżonka oraz 94 osoby – członkowie polskiej delegacji udającej się na uroczystości do Katynia i załoga samolotu.

Joanna Tańska

autor zdjęć: Wikipedia

dodaj komentarz

komentarze


„Dragon ’21” uderza z lądu i powietrza
 
Missions Shape Character
Szczyt NATO już w poniedziałek
Nowe książeczki wojskowe
25 medali żołnierzy na mistrzostwach kraju w szermierce
Nagroda nie tylko od dowódcy
Borsuk bezwzględnie potrzebny
Nie tylko rozpoznanie
„Dragon ’21” – ostatnia bariera
Rozwój i wyzwania wojskowej logistyki
Proobronny „Dragon”
Misje kształtują charakter
„Baltic Fortress”: MJR działa na Litwie
Borsuk pokazał swoje możliwości
PKW Turcja już działa
W drodze do Ameryki
Jacht i menażki od wojska
Zdjęcie z Hitlerem ratowało życie
Kiedy będzie gotowy raport podkomisji smoleńskiej?
„The Murph Challenge” dla weteranów
Gen. Andrzejczak: Wszystko ma swoją cenę, bezpieczeństwo również
„Justice Sword” na rumuńskim poligonie
Jak wojsko walczy z pandemią
Pierwszy dzień do zwycięstwa
Wspierają i oceniają ćwiczące wojska
UE o wspólnym bezpieczeństwie
Specjaliści od wsparcia
Kwalifikacja? Może w czerwcu
Szybka wspinaczka w Salt Lake City
Co ze sprawdzianem z WF?
Moździerze dla WOT-u
Siła braterstwa
„Dragon ’21” otwiera ogień
Kurs na dyplomację
„Dragon ‘21” – pełna gotowość bojowa
„Dragon '21” – opanować emocje
Cel: bezpieczna Wislandia
Power of Brotherhood
Pomagasz powstańcom? Możesz otrzymać dotację
Symulator Rosomaka
Course on Diplomacy
Proobronni na ćwiczeniu „Dragon ’21”
Medale mistrzostw Europy dla żołnierzy
Żołnierze z kompletem medali w czempionacie orientalistów
Gorzka parada zwycięstwa
To zostaje w człowieku na zawsze
Polscy żołnierze polecą na Islandię
Lenino 1943. Między strategią a propagandą
Wyścig zbrojeń nie ustaje
„Dragon” grasuje w Ełku
Oni tworzą legendę
Polscy żołnierze rozpoczynają misję w Turcji
Polska stawia na fregaty Miecznik
Rosomak zacieśnia współpracę z Oshkoshem
Polacy obronili tytuł mistrzów Europy w lekkiej atletyce
Dragon ’21, czyli zwiadowcy w nietypowej roli
Marynarz na „Korfantym”
Będzie więcej szkoleń z pierwszej pomocy
Afganistan. Czas wracać do domu
Biało-czerwoni z wizytą w Krzesinach
Kask Weterana do zdobycia!
Więcej czasu na decyzję o studiach
Myśliwce z dywizjonu 303 w Mińsku
Dowodzenie to trudna sztuka

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO