moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach

O ponad 2800 zł brutto wzrosła należność zagraniczna wypłacana żołnierzom służącym na misjach. Jak dotąd dodatkowe pieniądze otrzymywali wojskowi z Polskich Kontyngentów Wojskowych w Iraku, Afganistanie i Republice Środkowej Afryki. Teraz dostali je także żołnierze służący w Libanie. Podpisana przez ministra Błaszczaka decyzja już obowiązuje.

Każdy żołnierz służący na misji, poza wynagrodzeniem w kraju, otrzymuje też inne świadczenia pieniężne związane ze służbą poza granicami. To m.in. wypłacana co miesiąc tzw. należność zagraniczna. Jej wysokość zależy od stopnia etatowego przypisanego do stanowiska służbowego w polskim kontyngencie wojskowym. Ostateczna jej kwota jest iloczynem mnożnika danego stanowiska i najniższego uposażenia żołnierza zawodowego (obecnie to 4110 zł). W przypadku porucznika mnożnik wynosi 2,3 (a więc należność to 9453 zł brutto), starszego chorążego 1,95 (8014,5 zł), a starszego szeregowego 1,55 (6370,5 zł). W ostatnich latach należność ta rosła systematycznie, za każdym razem, gdy wzrastało najniższe uposażenie żołnierza zawodowego.

 

Więcej pieniędzy za trudy służby

Obowiązujące przepisy dopuszczają jednak, że minister obrony narodowej może zwiększyć tę należność od 20 do 70 proc. najniższego uposażenia żołnierza zawodowego. Możliwe jest to jednak wyłącznie w sytuacji, gdy misja odbywa się w warunkach zagrożenia zdrowia lub życia żołnierzy, albo w miejscach, gdzie występują np. trudne warunki klimatyczne lub zakwaterowania. Taka zwiększona należność przysługiwała już wcześniej żołnierzom Polskich Kontyngentów Wojskowych w Iraku, Afganistanie i Republice Środkowoafrykańskiej.

Teraz szef MON podpisał decyzję, która utrzymała „dodatek” dla tych kontyngentów. Jako nowość na liście pojawił się PKW w Libanie. Zgodnie z dokumentem, należności żołnierzy służący w tych czterech kontyngentach, zostały zwiększone o 70 proc. najniższego uposażenia zasadniczego żołnierza zawodowego. Obecnie, po tegorocznych podwyżkach, wynosi ono 4 110 złotych brutto, co oznacza, że należność zagraniczna zwiększyła się o 2877 zł brutto. W praktyce pułkownik otrzymuje więc niemal 15 tysięcy, porucznik ponad 11 tysięcy, a starszy szeregowy ponad 9200 zł. W przypadku kontyngentu w Libanie żołnierze otrzymali wyrównanie od października, czyli od czasu rozpoczęcia misji w tym rejonie.

Decyzja ministra dotyczy też pracowników cywilnych wykonujących zadania poza granicami kraju. W ich przypadku chodzi o wypłacany co miesiąc dodatek zagraniczny, uzależniony od wykształcenia wymaganego na danym stanowisku (średnie to 175 proc. najniższego uposażenia żołnierza, czyli 7192, 5 zł, a wyższe to 250 proc. najniższego uposażenia - 10275 zł). Podobnie jak w przypadku żołnierzy, także cywile z obu tych grup otrzymali zwiększenie zapłaty w wysokości 2877 zł brutto.

Pieniądze za patrol i dodatek wojenny

Należność zagraniczna to nie jedyne świadczenie, jakie przysługuje żołnierzom pełniącym służbę na misjach. Otrzymują oni też m.in. jednorazowy dodatek na zakup indywidualnego sprzętu i wyposażenia wojskowego, a także dodatek wojenny. Ten ostatni przysługuje za służbę w rejonach lub krajach uznanych za strefę działań wojennych. Wynosi on od 3 do 5 proc. najniższego uposażenia żołnierza zawodowego za każdy dzień pobytu w takiej strefie. Obecnie dodatek taki otrzymują żołnierze służący w PKW Irak, Afganistan i RŚA.

Poza ministrem obrony narodowej zwiększenia należności zagranicznej może też dokonać dowódca każdego z kontyngentów. Zwiększenie w wysokości od 10 do 30 proc. najniższego uposażenia żołnierza zawodowego przysługuje za realizację określonych zadań. Zgodnie z przepisami to m.in. bezpośredni udział w akcjach o charakterze bojowym, pełnienie służby patrolowej lub ochronnej oraz udział w konwojach.

Paulina Glińska

autor zdjęć: st. chor. sztab. Adam Roik

dodaj komentarz

komentarze


Myśliwce z dywizjonu 303 w Mińsku
 
Polscy żołnierze rozpoczynają misję w Turcji
PKW Turcja już działa
Oni tworzą legendę
Borsuk pokazał swoje możliwości
Dragon ’21, czyli zwiadowcy w nietypowej roli
Moździerze dla WOT-u
To zostaje w człowieku na zawsze
Power of Brotherhood
UE o wspólnym bezpieczeństwie
Polscy żołnierze polecą na Islandię
Szczyt NATO już w poniedziałek
Kurs na dyplomację
Będzie więcej szkoleń z pierwszej pomocy
Rozwój i wyzwania wojskowej logistyki
Kwalifikacja? Może w czerwcu
Rosomak zacieśnia współpracę z Oshkoshem
Polacy obronili tytuł mistrzów Europy w lekkiej atletyce
„Dragon '21” – opanować emocje
Pomagasz powstańcom? Możesz otrzymać dotację
„Baltic Fortress”: MJR działa na Litwie
„Justice Sword” na rumuńskim poligonie
Jak wojsko walczy z pandemią
Proobronny „Dragon”
Pierwszy dzień do zwycięstwa
Zdjęcie z Hitlerem ratowało życie
Kask Weterana do zdobycia!
Co ze sprawdzianem z WF?
Lenino 1943. Między strategią a propagandą
Gorzka parada zwycięstwa
Dowodzenie to trudna sztuka
Proobronni na ćwiczeniu „Dragon ’21”
Wspierają i oceniają ćwiczące wojska
Symulator Rosomaka
Misje kształtują charakter
Afganistan. Czas wracać do domu
25 medali żołnierzy na mistrzostwach kraju w szermierce
Missions Shape Character
Gen. Andrzejczak: Wszystko ma swoją cenę, bezpieczeństwo również
Medale mistrzostw Europy dla żołnierzy
Biało-czerwoni z wizytą w Krzesinach
„Dragon ’21” uderza z lądu i powietrza
Nie tylko rozpoznanie
Więcej czasu na decyzję o studiach
Marynarz na „Korfantym”
Course on Diplomacy
Żołnierze z kompletem medali w czempionacie orientalistów
Borsuk bezwzględnie potrzebny
Szybka wspinaczka w Salt Lake City
Nowe książeczki wojskowe
Cel: bezpieczna Wislandia
Polska stawia na fregaty Miecznik
Kiedy będzie gotowy raport podkomisji smoleńskiej?
„Dragon ‘21” – pełna gotowość bojowa
W drodze do Ameryki
Siła braterstwa
„Dragon ’21” otwiera ogień
Wyścig zbrojeń nie ustaje
„The Murph Challenge” dla weteranów
„Dragon ’21” – ostatnia bariera
„Dragon” grasuje w Ełku
Nagroda nie tylko od dowódcy
Jacht i menażki od wojska
Specjaliści od wsparcia

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO