moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Terytorialsi pomagają powstańcom

Wojska Obrony Terytorialnej nawiązują do tradycji Polskiego Państwa Podziemnego, dlatego możliwość pomocy powstańcom warszawskim nie czekała długo, by znaleźli się chętni do jej udzielenia – podkreśla dowódca 6 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej. To jego żołnierze pospieszyli z pomocą powstańcom.

Pomoc, której od dziś udzielają żołnierze, skierowana jest do podopiecznych Domu Wsparcia dla Powstańców Warszawskich. Z uwagi na zaawansowany wiek powstańców placówka nie może funkcjonować bez kierowców, którzy dowożą chętnych do ośrodka. A gdy okazało się, że placówka ma kłopot z zapewnieniem dowozu do i z placówki, mazowieccy terytorialsi postanowili pomóc. W końcu ich motto brzmi: „Zawsze gotowi, zawsze blisko”. Ta sytuacja potwierdziła, że to nie tylko hasło, tylko za nim kryje się realne działanie.

Wszystko zaczęło się od materiału wyemitowanego na antenie Polsatu News dotyczącego chwilowej niedyspozycji kierowców, którzy dowozili na codzienne zajęcia podopiecznych z Domu Wsparcia dla Powstańców Warszawskich. Korzystając z wewnętrznego systemu komunikacji apel o pomoc dotarł do żołnierzy 6 Mazowiecka Brygada Obrony Terytorialnej im. Rotmistrza Witolda Pileckiego. Dzięki ich zaangażowaniu szybko udało się znaleźć terytorialsa, który posiada odpowiednie uprawnienia i może pomóc. - Wiemy, jak ważne dla powstańców jest to miejsce. Dla wielu z nich to drugi dom. Tutaj otrzymują ciepły posiłek, biorą udział w zajęciach, spotykają się z młodzieżą ze szkół i artystami, a także korzystają z rehabilitacji. Dlatego postanowiliśmy im pomóc. Jest to naszym obowiązkiem, abyśmy ich wspierali i nieśli pomoc innym, w myśl naszej dewizy „Zawsz gOTowi, zawsze Blisko” – dodaje dowódca 6 Mazowieckiej Brygady OT pułkownik Przemysław Owczarek. Dowódca nie kryje dumy z faktu, że od momentu emisji materiału do chwili zgłoszenia się żołnierza minęło zaledwie kilka godzin. – Po raz kolejny udowodniliśmy, że jesteśmy gotowi podjąć każde wyzwanie. Pomaganie w naszej lokalnej społeczności może przyjmować różne formy. A to, że pomagamy powstańcom – naszym starszym kolegom – to dla nas dodatkowa motywacja – wyjaśnia płk Owczarek.

REKLAMA

Do pomocy podopiecznym Domu Powstańca zgłosił się szeregowy Hubert Mich, żołnierz kompanii logistycznej 6 Mazowieckiej Brygady OT. Już od dziś będzie pomagał dowodzić podopiecznych na zajęcia.

Jest to już kolejna akcja terytorialsów, która potwierdza praktyczny wymiar zobowiązania żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej wobec środowiska Powstańców Warszawskich. Dla żołnierzy najmłodszego rodzaju Sił Zbrojnych kontakt ze środowiskiem powstańców ma jednak szczególne znaczenie. Warto przy tej okazji podkreślić, że dzięki doświadczeniu ze środowiska cywilnego żołnierze WOT potrafią podjąć się każdego wyzwania. Służąc w wojsku wykorzystują bowiem swoje doświadczenie zawodowe. System naboru do formacji stwarza możliwość służby osobom z bardzo różnymi kwalifikacjami, co pokazuje opisana sytuacja. Terytorialsi deklarują, że będą wspierać placówkę tak długo, jak będzie to potrzebne.
***
Dom Dziennego Pobytu dla Weteranów – Żołnierzy Powstania Warszawskiego został oficjalnie otwarty 30 września 2018 r. Zadaniem placówki jest zapewnienie wsparcia Powstańcom Warszawskim w postaci opieki, animacji zajęć, ciepłego posiłku, ułatwionego dostępu do rehabilitacji, zajęć gimnastycznych, terapii psychologicznej, usług fryzjerskich i kosmetycznych, poradnictwa czy możliwości wspólnej rozrywki – uczestnictwa w wydarzeniach artystycznych, wycieczek po Warszawie i okolicach, gry w brydża czy różnego rodzaju warsztatach integracyjnych. Dom proponuje dwa rodzaje imprez kulturalnych – wydarzenia tylko dla Powstańców oraz wydarzenia dostępne dla wszystkich.
Dom prowadzony jest przez Stowarzyszenie Monopol Warszawski przy współudziale wolontariuszy z Towarzystwa Przyjaciół Warszawy.

Tekst: ppor. Jolanta Maciaszek

red. PZ

autor zdjęć: 6 MBOT

dodaj komentarz

komentarze


„Ci cholerni Polacy!”
 
F-16 kończą misję w Estonii
Sukcesy wojskowych lekkoatletów
Ukraiński kurs na Zachód
Wspólnie zadbajmy o naszą przyszłość
McCarthy: Żołnierze USA w Polsce zwiększają bezpieczeństwo całego regionu
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
Nowy album WIW-u o bohaterach 1920 r., ofiarach zbrodni katyńskiej
Strzelcy wyborowi z WOT-u
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Polsko-amerykańska współpraca
Kraken dla Kormoranów
Wojsko przeciw wirusowi
GROM Challenge 2020 – organizatorzy dokręcili śrubę
Partnerstwo na gruzińskich poligonach
Trenują, aby szkolić innych
Zamek na poligonie
Szybciej do wojska
Październik pod znakiem Tallboya
Komarów – gwóźdź do trumny Konarmii
Na WF-ie dokładniej ocenią wytrzymałość żołnierzy
Kierunek Turcja, czyli nowa misja polskich żołnierzy
Tak się ćwiczy na rumuńskich poligonach
Bohaterska obrona wzgórza 385
Kombinezon ratunkowy dla pilotów
Leopardy i Raki na podkarpackim poligonie
Amerykanie odmładzają F-16
„Aviation Detachment” w Łasku
Defendery 2020: RobUV
Groty dla podchorążych WAT-u
16 Dywizja najlepsza!
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
20 medali żołnierzy na mistrzostwach kraju w biegu na orientację i łucznictwie
Ku czci roku 1918 i 1920
„Wojownik Niezłomny” wśród terytorialsów
Szybsza droga do armii zawodowej
Dodatki dla specjalsów po nowemu
Defilada na święto dywizji
A więc wojna...
„Rosyjski walec” na polskich Kresach
Promocja oficerska w AWL
Posłowie o przyczynach tragedii z 10 kwietnia
„Kaper” przeciw terrorystom
Defendery 2020: Zapobiec awarii
Rosomaki-S oraz amunicja dla WP
Defender 2020: Symulator Pioruna
Dekady za wcześnie
Nadchodzi Armia Fight Night!
Następca Honkera na MSPO
Kraby kontra okręt
Komisje sejmowe o umowie z USA
Kłopoty z odprawą mieszkaniową
Ryzykowne remedium
W MON o polsko-słowackiej współpracy
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Pętla taktyczna dla przyszłych kaprali
Laserowa artyleria US Army
Zostań studentem ASzWoj

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO