moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Deklaracja partnerstwa – Raytheon angażuje się w zapewnienie Polsce przewagi w powietrzu

W obliczu wielu zagrożeń, przed jakimi stoi dziś Polska, skuteczna obrona powietrzna jest teraz ważniejsza niż kiedykolwiek. Zapewnienie przewagi w powietrzu oznacza umożliwienie dowódcom podejmowania decyzji wyłącznie w oparciu o to, co najlepsze dla żołnierzy, marynarzy, lotników i urzędników państwowych, a nie z konieczności wynikającej z braków sprzętowych. Uzbrojenie armii w najlepsze rozwiązania nie tylko pozwala wojskowym decydentom zachować autonomię, ale również gwarantuje, że piloci Polskich Sił Powietrznych będą mogli skutecznie wypełniać swoją misję, czyli obronę polskiego nieba, a następnie bezpiecznie wrócić do domów.


We wczesnych fazach walki powietrznej najwyższym priorytetem jest unieszkodliwienie wrogich systemów radiolokacyjnych, które naprowadzają defensywne pociski ziemia-powietrze. Pocisk High Speed Anti-Radiation Missile (HARM) firmy Raytheon to uznane rozwiązanie, które namierza i niszczy wrogie radary. Pocisk HARM już od ponad 30 lat służy zwalczaniu wrogich systemów obrony powietrznej, wykazując się wysoką skutecznością w boju.

W ostatnim czasie firma Raytheon opracowała modernizację pocisku znaną jako HARM Control Section Modification (Modyfikacja Układu Sterowania HARM – HCSM), czyli cyfrowy komputer sterowania lotem oparty na GPS. HCSM zwiększa prawdopodobieństwo trafienia pocisku, ogranicza zniszczenia uboczne i straty wśród własnych żołnierzy, a także decyduje o tym, gdzie pocisk może dolecieć, a gdzie nie.

– Pocisk HARM jest wypróbowany w walce i odgrywa kluczową rolę w przeciwdziałaniu wrogim systemom obrony powietrznej i niszczeniu ich. Dodanie układu HCSM podnosi możliwości, tego już w tej chwili bardzo dobrego, pocisku dzięki dalszemu zwiększeniu potwierdzonej w boju skuteczności i elastyczności pocisku HARM w końcowej fazie starcia – mówi David Orr, dyrektor na Polskę w firmie Raytheon – HCSM to przystępna cenowo opcja modernizacji pocisku HARM, pozwalająca dotrzymać kroku stale ewoluującym zagrożeniom ziemia-powietrze – dodaje.

HCSM jest już wykorzystywany operacyjnie we flocie myśliwców F-16 Sił Powietrznych USA. Analizy danych wskazują, że ulepszenia HCSM znacząco podnoszą skuteczność pocisku (czterokrotnie) wobec zaawansowanych zagrożeń typu ziemia-powietrze, z jakimi ma do czynienia Polska.

Przy tak wielu priorytetowych programach modernizacji wojska polskiego planowanych przez Ministerstwo Obrony Narodowej należy wziąć pod uwagę stosunek skuteczności danego produktu do jego kosztu.

– HCSM różni się także od innych dostępnych dziś systemów ogromną wartością, jaką oferuje – mówi Orr. – Analizy danych dotyczące wdrożenia HCSM w USA wskazują, że system ten przewyższa 85-90% możliwości dowolnego innego efektora służącego do zwalczania wrogiej obrony powietrznej (Suppression of Enemy Air Defenses – SEAD), jaki może zakupić Polska, ale jego koszt jest aż o połowę mniejszy – dodaje.

Kompletny, wszechstronny pakiet rozwiązań Raytheon w zakresie zapewnienia przewagi w powietrzu i obrony przeciwlotniczej obejmuje systemy łączności, identyfikacji, nawigacji, a także sensory i efektory. Wypróbowane w boju rozwiązania umożliwiają utrzymanie przewagi w powietrzu w każdej fazie danej misji, co obejmuje również działania SEAD. Pozwalają one na skuteczne dokonywanie ataków bezpośrednich oraz spoza zasięgu obrony przeciwnika z pokładu polskich samolotów F-16 i – w przyszłości – również F-35. Oferta rozwiązań przeciwlotniczych firmy Raytheon obejmuje również wiodące efektory powietrze-powietrze – AMRAAM® (Advanced Medium Range Air-to-Air Missile) oraz AIM-9X Sidewinder®, które już dziś znajdują się na służbie w Polskich Siłach Powietrznych. Wszystkie te pociski dają pilotom największe możliwości obrony nieba.

Raytheon udzielił polskiemu ministerstwu obrony informacji o proponowanym dla polskich samolotów F-16 i F-35 uzbrojeniu służącemu do ataków bezpośrednich i spoza zasięgu obrony przeciwnika. Systemy Raytheon są wypróbowane w walce i zyskały zaufanie kilkudziesięciu partnerów na całym świecie, w tym Sił Powietrznych USA i Polski.

– Chcemy zdobyć zaufanie Polskich Sił Powietrznych i przekonać je do wprowadzenia pocisków HCSM i Laser Maverick do arsenału polskich F-16 – mówi Orr – Nasze partnerstwo z Polską jest kluczem do poznania wymagań MON i zaopatrzenia polskich sił zbrojnych w najlepsze rozwiązania pozwalające przeciwdziałać wielu zagrożeniom, z jakimi musi zmierzyć się nasz kraj – zapewnia.

Oprócz wymienionych wyżej wypróbowanych rozwiązań firma Raytheon produkuje również systemy, które stanowią podstawowe lub docelowe uzbrojenie samolotów F-35. Najnowszą bronią w arsenale Sił Powietrznych USA jest pocisk StormBreaker®, który mógłby stać się elementem wyróżniającym polskie F-35, oferując możliwości daleko przewyższające polskie wymagania w zakresie zwalczania zagrożeń.

StormBreaker pomyślnie zaliczył testy operacyjne na pokładzie F-15E, a w 2022 roku zostanie zintegrowany z F-35. StormBreaker jest wyposażony w potrójny układ naprowadzania wykorzystujący podczerwień, radar milimetrowy oraz półaktywny laser, dzięki czemu piloci mogą niszczyć ruchome cele na polu walki spoza zasięgu obrony przeciwnika i w niesprzyjających warunkach atmosferycznych.

– Naszą misją jest zagwarantować Polsce bezpieczeństwo, a przywódcom państwa – swobodę wyboru, jeśli chodzi o przeciwdziałanie zagrożeniom, a także możliwość przejścia do ofensywy w dowolnym miejscu i czasie. – mówi Orr – Dzięki ofercie takich produktów jak światowej klasy pociski AMRAAM i AIM-9X wraz z uzbrojeniem służącym do ataków bezpośrednich i spoza zasięgu obrony przeciwnika, takim jak Enhanced Paveway i StormBreaker, Polska będzie gotowa na osiągnięcie przewagi w swoim obszarze na kolejne dziesięciolecia – dodaje.

Raytheon

autor zdjęć: Raytheon

dodaj komentarz

komentarze

~andy
1578941640
jeszcze kilka takich "zaangażowań " ... i będziemy jedli suchy chleb ... bo cała kasa pójdzie za ocean ... a w Polsce nawet nie będziemy produkować gwoździ ....
6F-EA-FD-A1
~koczkodan
1578653340
następne bajki, a gdzie umowy offsetowe do Wisły ?
71-EF-5C-18

Ranking dowódców kampanii wrześniowej
 
Podhalańczycy rozpoczynają natowski dyżur
Misje na dłużej
Misja wojownika
Zostań żołnierzem Rzeczypospolitej
Głosuj na wojskowego sportowca roku
„Defender Europe 20”: wkrótce przerzut amerykańskich wojsk
Klasy wojskowe – MON czeka na wnioski szkół
PKW Orlik na straży bałtyckiego nieba
Polskie okręty w operacji „Pustynna Burza”
Przeciw trzem wrogom
Kpr. Danuta Dmowska-Andrzejuk ministrem sportu
Gen. Piotrowski: zagrożenie w Iraku nie wzrasta
Kajak idealny dla komandosa
Powstał nowy portal o zbrodni katyńskiej
Defense Without Politics
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Kondor wystartował
Wszyscy jesteśmy Darfurczykami
„Defender Europe 20”, czyli amerykańskie manewry w Europie
Ostatni cichociemny skończył 99 lat!
Tak narodziło się kłamstwo katyńskie
Serwis AW101 w Łodzi
Benemerenti 2020
Wolny Niemiec dla wolnej Polski
USA nie zacznie wojny z Iranem
Za wolność naszą i waszą
Nowy wiceminister w MON
We Are All Darfur
Powstanie Wojskowa Akademia Medyczna
Beagle dla żołnierzy?
Żołnierze najlepsi na festiwalu sztuk walki
Terytorialsi za oceanem
Buzdygan Internautów – czas na głosowanie
Żandarmi pomogli poszkodowanym w wypadku
Arsenał Iranu
Polsko-łotewska „Zima”
Spadochroniarze otrzymali pojazdy do zrzutu
Żołnierze w dziesiątce najlepszych sportowców Polski
Prezydent Duda w Hucie Stalowa Wola
Kobieta technikiem pokładowym Casy
Następcy Wstęg poszukiwani
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
They Train Together, They Fight Together
„Polski Czołg”, czyli żołnierz niepokonany w oktagonie
Rekordowy budżet MON
Wesprzyj weteranów walk o niepodległość
Będziemy nadal szukać szczątków pomordowanych Polaków
Jak gra dowódca, grają wszyscy
Obradowała Rada Gabinetowa
Iran uderza w USA
Pomagali z narażeniem życia
Deklaracja partnerstwa – Raytheon angażuje się w zapewnienie Polsce przewagi w powietrzu
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Dr Kostrzewa-Zorbas: NATO potwierdziło swoją jedność
Posłowie o sytuacji w Iraku
Sojusznicze siły ponownie pod polskim dowództwem
Wszystkie zbrodnie Jasienicy
Klasy wojskowe po nowemu

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO