moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Kondor wystartował

Lotnictwo Marynarki Wojennej ma zostać wyposażone w 4-8 śmigłowców pokładowych – to cel programu „Kondor”, który kilka dni temu uruchomił Inspektorat Uzbrojenia MON. Maszyny powinny mieć zdolność śledzenia i zwalczania okrętów podwodnych, a także radiolokacyjnego wskazywania celów. Firmy zainteresowane dostarczeniem wojsku śmigłowców mogą zgłaszać się do MON do 21 stycznia.

W tej chwili Brygada Lotnictwa Marynarki Wojennej korzysta z czterech śmigłowców pokładowych. To amerykańskie SH-2G, które na co dzień współdziałają z fregatami rakietowymi typu Oliver Hazard Perry. – Pozyskaliśmy je w latach 2002-2003. Zgodnie z założeniem powinny pozostać w służbie do 2026 roku – wyjaśnia kmdr ppor. Marcin Braszak, rzecznik gdyńskiej brygady. W praktyce, jak przyznają sami piloci, może być z tym problem. Amerykanie wycofali się z produkcji SH-2G, więc nie zapewniają użytkownikom wsparcia technicznego. I właśnie dlatego – choć to maszyny, jeśli chodzi o polską marynarkę wojenną stosunkowo nowe – w najbliższym czasie mają zostać wymienione.

Kilka dni temu, 31 grudnia 2019 roku, Inspektorat Uzbrojenia MON poinformował o uruchomieniu programu „Kondor”. Cel: pozyskanie od czterech do ośmiu wielozadaniowych śmigłowców pokładowych o masie startowej nieprzekraczającej 6,5 tony. Oferowane maszyny muszą mieć zdolność poszukiwania, zwalczania i śledzenia okrętów podwodnych, a także radiolokacyjnego wskazywania celów. Najpewniej zostaną one przypisane do fregat OHP i okrętu patrolowego ORP „Ślązak”. Mają też pomagać w naprowadzaniu pocisków, które są w wyposażeniu Morskiej Jednostki Rakietowej i okrętów rakietowych typu Orkan. W przyszłości powinny współdziałać z jednostkami kupionymi w ramach programu „Miecznik”.

REKLAMA

Pierwszą fazą programu „Kondor” będą rozmowy o technicznych warunkach z potencjalnymi kontrahentami. Firmy mogą się zgłaszać do MON do 21 stycznia. Sam dialog techniczny będzie trwał od maja do lipca. Wojskowi eksperci przyjrzą się poszczególnym ofertom, ocenią śmigłowce pod kątem technicznym, wstępnie przeanalizują też ceny. Potem zostanie ogłoszony przetarg.

– Skoro mamy okręty wyposażone w lądowiska, posiadanie śmigłowców pokładowych jest dla nas sprawą kluczową – ocenia kmdr ppor. Sebastian Bąbel, pilot SH-2G. – Oczywiście fregata może funkcjonować bez nich, ale to trochę tak, jakby dużego tira wysłać w trasę wyładowanego po brzegi wyłącznie lekkimi kartonowymi pudłami. Obecność śmigłowca znacząco wzmacnia jej możliwości. Razem tworzą spójny system – dodaje. I podkreśla, że śmigłowce pokładowe zwykle realizują całą gamę zadań – od transportu aż po walkę z okrętami podwodnymi. – Dla ich załóg stanowią bodaj najgroźniejszego przeciwnika. Okrętowi podwodnemu trudno się bowiem bronić przed atakiem z powietrza – podkreśla oficer.

SH-2G przez lata były wykorzystywane podczas krajowych i zagranicznych ćwiczeń, a także sojuszniczych misji. Wystarczy wspomnieć antyterrorystyczną operację „Active Endeavour” na Morzu Śródziemnym, czy działalność w ramach stałego natowskiego zespołu SNMG1 w północnej Europie. Polski śmigłowiec operował wówczas z pokładu fregaty ORP „Gen. K. Pułaski”. – Chcąc funkcjonować w NATO, musimy posiadać nowoczesny sprzęt. Nie wystarczą nam same umiejętności lotników i techników. A możliwość dysponowania śmigłowcami pokładowymi plasuje nas w elicie – podsumowuje kmdr ppor. Bąbel.

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: chor. mar. Piotr Leoniak

dodaj komentarz

komentarze

~ja
1578606960
`` Piotrek. Czas zacząć poważnie chronić swoje granice i przygotowywać się do obrony kraju, a z misjami czas skończyć.
80-AB-16-01
~Piotrek
1578476940
W tym kontekście warto wspomnieć, że błędem było, że w projekcie okrętu Gawron/Ślązak nie uwzględniono hangaru dla śmigłowca pokładowego. Mielibyśmy teraz okręt zdolny do operowania w misjach sojuszniczych daleko od własnych baz. A tak to dalej na tego typu misje trzeba wysyłać już stare OHP.
B6-8A-DD-8C

Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
 
Laserowa artyleria US Army
Kłopoty z odprawą mieszkaniową
Ryzykowne remedium
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
16 Dywizja najlepsza!
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
„Wojownik Niezłomny” wśród terytorialsów
Następca Honkera na MSPO
Dekady za wcześnie
Ku czci roku 1918 i 1920
Październik pod znakiem Tallboya
Komarów – gwóźdź do trumny Konarmii
„Ci cholerni Polacy!”
Na WF-ie dokładniej ocenią wytrzymałość żołnierzy
Pętla taktyczna dla przyszłych kaprali
Kraby kontra okręt
Szybsza droga do armii zawodowej
Wspólnie zadbajmy o naszą przyszłość
Strzelcy wyborowi z WOT-u
Groty dla podchorążych WAT-u
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
A więc wojna...
„Kaper” przeciw terrorystom
Ukraiński kurs na Zachód
Komisje sejmowe o umowie z USA
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Polsko-amerykańska współpraca
Dodatki dla specjalsów po nowemu
Kierunek Turcja, czyli nowa misja polskich żołnierzy
Posłowie o przyczynach tragedii z 10 kwietnia
Partnerstwo na gruzińskich poligonach
Wojsko przeciw wirusowi
Zamek na poligonie
Defender 2020: Symulator Pioruna
Amerykanie odmładzają F-16
Tak się ćwiczy na rumuńskich poligonach
Kombinezon ratunkowy dla pilotów
Sukcesy wojskowych lekkoatletów
Zostań studentem ASzWoj
Defendery 2020: Zapobiec awarii
„Aviation Detachment” w Łasku
Defendery 2020: RobUV
Nadchodzi Armia Fight Night!
Defilada na święto dywizji
Promocja oficerska w AWL
Bohaterska obrona wzgórza 385
20 medali żołnierzy na mistrzostwach kraju w biegu na orientację i łucznictwie
Kraken dla Kormoranów
„Rosyjski walec” na polskich Kresach
W MON o polsko-słowackiej współpracy
Szybciej do wojska
Nowy album WIW-u o bohaterach 1920 r., ofiarach zbrodni katyńskiej
GROM Challenge 2020 – organizatorzy dokręcili śrubę
F-16 kończą misję w Estonii
Trenują, aby szkolić innych
Rosomaki-S oraz amunicja dla WP
McCarthy: Żołnierze USA w Polsce zwiększają bezpieczeństwo całego regionu
Leopardy i Raki na podkarpackim poligonie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO