moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Sukces polskich żołnierzy na igrzyskach w Wuhan

Serdecznie Wam gratuluję. 60 medali to wielki sukces. To efekty waszej pracowitości i determinacji, a to są cechy wspólne sportowców i żołnierzy Wojska Polskiego – mówił minister Mariusz Błaszczak do zawodników, którzy wrócili dziś do kraju. Polska reprezentacja zdobyła na Światowych Wojskowych Igrzyskach Sportowych w Wuhan 11 złotych medali, 15 srebrnych i 34 brązowe.

Ponad 200 sportowców wróciło z Chin, gdzie przez ostatnie 10 dni rywalizowali o medale podczas VII Światowych Wojskowych Igrzysk Sportowych. Misja zakończyła się sukcesem – zawodnicy przywieźli z Wuhan aż 60 medali. Polską reprezentację powitano dziś w 1 Bazie Lotnictwa Transportowego.

– Polska jest z Was dumna – zwrócił się do żołnierzy Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej. – Stanowicie wzór dla ludzi młodych, dla tych którzy pójdą waszym śladem i zostaną sportowcami i dla tych, którzy zostaną żołnierzami Wojskami Polskiego. To niezwykle istotne. Dziękuję wam za to – podkreślił szef MON.

REKLAMA

Zawodnikom w mundurach gratulował także Witold Bańka, minister sportu. – Te 60 medali to powód do dumy i satysfakcji – mówił. Podkreślił także wkład, jaki ma Ministerstwo Obrony Narodowej w rozwoju sportu. – Dziękuję za to, że Wojsko Polskie jest filarem indywidulanego wsparcia sportowców, że w Wojsku Polskim nasi reprezentanci znaleźli swoje miejsce i mogą nie tylko osiągać sportowe sukcesy, ale także służyć ojczyźnie – zaznaczył.

Sportowców witał również gen. broni Jarosław Mika, dowódca generalny rodzajów sił zbrojnych. – Już sam fakt, że zawodnicy zakwalifikowali się do tych igrzysk jest wielkim sukcesem. Tym bardziej cieszy świetny wynik i piąte miejsce w klasyfikacji generalnej – powiedział generał portalowi polska-zbrojna.pl.

W imieniu zawodników głos zabrał kapral Paweł Wojciechowski. Żołnierz w Wuhan zdobył złoty medal w skoku o tyczce. – Melduję wykonanie zadania. My sportowcy-żołnierze zjednoczyliśmy nasze siły w walce, między innymi po to, aby podziękować za wsparcie, jakie Wojsko Polskie daje nam każdego dnia. Nie każdy z nas zdobył medal, lecz każdy z nas dał z siebie wszystko – zaznaczył.

VII Światowe Wojskowe Igrzyska Sportowe w Wuhan rozpoczęły się 18 października. Do rywalizacji o medale przystąpiło 66 reprezentacji. Cel, który postawili sobie przed wylotem Polacy, to zdobycie piątego miejsca w klasyfikacji generalnej. – Udało się, misja została zakończona sukcesem – mówi Jacek Szustakowski, dziennikarz „Polski Zbrojnej”, który obserwował zmagania sportowców w Chinach. – Mieliśmy duże szanse na jeszcze wyższą lokatę, Francuzi wyprzedzili nas zaledwie o krok – komentował.

W sumie podczas igrzysk Polacy zdobyli 11 złotych medali, 15 srebrnych i 34 brązowe. Trenerzy i kibice od początku stawiali na dobry wynik lekkoatletów i pływaków, nie zwiedli się. W tym gronie znaleźli się nawet multimedaliści. Szer. Wojciech Kotowski, który zdobył złoto w pływaniu indywidualnie, a także drużynowo w konkurencji ratownictwo wodne, a szer. Michał Rozmys okazał się najlepszy w biegach na 800 i 1500 metrów. W tej ostatniej konkurencji pokonał nawet medalistę mistrzostw świata kpr. Marcina Lewandowskiego. – Uważam, że należy także docenić srebro szer. Sylwii Zyzańskiej w łucznictwie. W końcu ta dyscyplina to domena Azjatów, podobnie jak badminton. W tej kategorii walczyliśmy z nimi jako jedyni i niewiele nam zabrakło do medalu – dodaje korespondent „PZ”.

Światowe Wojskowe Igrzyska Sportowe odbywają się co cztery lata. Po raz pierwszy żołnierze rywalizowali w 1995 roku w Rzymie, następnie w Zagrzebiu, Katanii, Hajdarabadzie, Rio de Janeiro i Mungyeongu. Podczas siedmiu edycji igrzysk Polacy zdobyli łącznie 194 medale.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: MON, Jacek Szustakowski

dodaj komentarz

komentarze


F-16 z Krzesin przebazowane do Łasku
 
Kierunek: misja
Pancerniacy z Teksasu ćwiczą w Drawsku
Największa bitwa kawaleryjska XX wieku
Wzmacnianie sojuszu polsko-amerykańskiego
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
Galicyjskie przesilenie
Boje Pułku Morskiego na linii Bugu i Narwi
Lato z czerwonym terrorem
W MON o polsko-słowackiej współpracy
Rosyjskie zagrożenie w kosmosie
Posłowie o przyczynach tragedii z 10 kwietnia
Pirotechnik nie może być ryzykantem
Poćwicz online z siedmioma sportsmenkami
Na WF-ie dokładniej ocenią wytrzymałość żołnierzy
Ukraiński kurs na Zachód
Polskie porty bardziej otwarte
Układy ze skazą
Powstańcy – bohaterowie naszych czasów
„Wojownik Niezłomny” wśród terytorialsów
Wojskowy Hot450Challenge
Zanurkować i wymknąć się śmierci…
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Laserowa artyleria US Army
Skok na głęboką wodę
Innowacyjne rozwiązania dla wojska
McCarthy: Żołnierze USA w Polsce zwiększają bezpieczeństwo całego regionu
Godzina „W”. Aby ojczyźnie przywrócić wolność
Sześć minut w zawisie
Więcej celowników z PCO dla wojska
Bridge to Cooperation
F-16 kończą misję w Estonii
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Pamięci ofiar niemieckiej zbrodni
JTAC – mistrz podniebnej układanki
Więcej żołnierzy USA w Polsce
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
Szturmani nie boją się ognia
Wysunięte dowództwo V Korpusu w Polsce
Online z mistrzami sportu
Program kosmiczny dla wojska
Kurs dla saperskich ekspertów
Gen. Głąb: DGW to specyficzne dowództwo
30 lat GROM-u – serwis okolicznościowy
Wymiana podwodnych doświadczeń
Na misjach święta inne niż zwykle
Polsko-amerykańska współpraca
Strzelnice dla terytorialsów
Ruszyła budowa muzeum w Ossowie
Wyślij kartkę i wesprzyj bohaterów niepodległości
PGZ będzie obecna na MSPO
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Wojsko przeciw wirusowi
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
Amerykanie odmładzają F-16
Chwała powstańcom

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO