moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Ministrowie obrony NATO o sytuacji w Syrii

W Kwaterze Głównej NATO w Brukseli trwają obrady ministrów państw członkowskich Paktu Północnoatlantyckiego. Tematem rozmów jest między innymi sytuacja w Syrii. – Sojusznicy mają różne poglądy dotyczące rozwiązania konfliktu, jednak w pełni popierają wysiłki ONZ prowadzące do ustabilizowania sytuacji – mówił Jens Stoltenberg, sekretarz generalny Sojuszu.

W czwartek rozpoczęło się dwudniowe spotkanie ministrów obrony państw członkowskich NATO. Jednym z najważniejszych tematów pierwszego dnia obrad była turecka ofensywa na północno-wschodnie terytoria Syrii. Obszary te są zamieszkane przez Kurdów. Inwazja wojsk tureckich rozpoczęła się w połowie października i wywołała międzynarodowe protesty. Podobnie jak poprzedzająca turecką ofensywę decyzja prezydenta Donalda Trumpa, by wycofać z tego obszaru Syrii wojska amerykańskie. Wzbudziło to ogromne kontrowersje na całym świecie, gdyż Kurdowie walczyli u boku Amerykanów przeciwko tzw. Państwu Islamskiemu. Po tygodniu walk turecko-kurdyjskich i nałożeniu przez USA sankcji finansowych na Ankarę, został podpisany rozejm. Kurdowie musieli wycofać się z północno-wschodniej części kraju. – W ciągu ostatniego tygodnia zaobserwowaliśmy znaczne ograniczenie aktów przemocy. Zgadzamy się, że musimy ten stan utrzymać, aby znaleźć polityczne rozwiązanie tego konfliktu – mówił w Brukseli Jens Stoltenberg.

Ministrowie obrony państw należących do Paktu Północnoatlantyckiego rozmawiali w Brukseli także o wspólnych operacjach wojskowych. – Wszystkie nasze misje, od Bałkanów Zachodnich po Bliski Wschód, odgrywają kluczową rolę w budowaniu naszego bezpieczeństwa. Cieszę się, że wielu sojuszników potwierdziło swoje zaangażowanie, a nawet zapowiedziało jego zwiększenie, jeśli chodzi o tego typu działania – mówił sekretarz generalny NATO. Deklaracje te dotyczą – jak zauważył Stoltenberg – także inicjatywy 4x30, która zakłada utrzymanie 30 batalionów zmechanizowanych, 30 eskadr powietrznych oraz 30 okrętów bojowych gotowych do działania w czasie nie dłuższym niż 30 dni.

REKLAMA

Stoltenberg mówił, że kluczowe dla utrzymania bezpieczeństwa jest zapewnienie odpowiedniej ochrony infrastruktury cywilnej. Chodzi o to, aby systemy telekomunikacyjne, w tym także budowana właśnie przez Stany Zjednoczone i państwa partnerskie sieć 5G, działały niezawodnie zarówno w czasie pokoju, jak i kryzysu czy konfliktu. – Oczekuję, że ministrowie uzgodnią wymogi dotyczące oceny ryzyka, które pomogą w identyfikacji i zapobieganiu zagrożeniom cybernetycznym – powiedział.

Obrady w Brukseli będą kontynuowane jutro. W komunikacie wydanym przez polski resort obrony poinformowano, że ministrowie będą rozmawiać m.in. o „wzmocnieniu odstraszania i obrony Sojuszu”, kwestiach finansowych, przyszłości misji Resolute Support a także organizacji szczytu Sojuszu, który w grudniu odbędzie się w Londynie.

Reprezentanci Wielkiej Brytanii, USA, Kanady, Polski i Litwy mają również omówić kwestie związane ze wsparciem Ukrainy. Oprócz tego szef MON Mariusz Błaszczak odbędzie spotkania bilateralne – z ministrem obrony Gruzji Iraklim Garibashvilim, Szwecji – Peterem Hultqvistem, a także z Nicolasem Kayem, Wysokim Przedstawicielem NATO w Afganistanie.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: NATO

dodaj komentarz

komentarze


Wszyscy jesteśmy Darfurczykami
 
Defense Without Politics
Szturmani na Lipie
Double Eagle po nowemu
Ważka bliżej
Chcę zadbać o sprawy wszystkich żołnierzy
„Brilliant Jump” – gotowi na sygnał
We Are All Darfur
Jastrzębie przechwyciły rosyjskie myśliwce
Chciałem walczyć z Niemcami
Darłowo czeka na śmigłowce
„San 2020” – międzynarodowy trening na mapach
O Patriotach na WAT
Jałta była zdradą naszych sojuszników
Nowy wiceminister w MON
Iskra – dama polskiego lotnictwa
For the Right Cause
Żołnierze w dziesiątce najlepszych sportowców Polski
„Polski Czołg”, czyli żołnierz niepokonany w oktagonie
Polscy żołnierze niosą pomoc w Libanie
Podziemna potęga
Stulatka hydrografia
Powstanie Muzeum Bitwy Warszawskiej
Symulatory strzelań Rosomaków
Centrum dla Viperów w Łodzi?
Przekaż 1 proc. dla poszkodowanych saperów
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Klasy wojskowe – MON czeka na wnioski szkół
Rozpoznają skażenie Rosomaków
Arsenał Iranu
Czerwoni w odwrocie
Gen. Piotrowski: zagrożenie w Iraku nie wzrasta
Pamiętajmy o przeszłości – konkursy MON
Iran uderza w USA
Rok pod znakiem kondycji i zdrowia
Szer. Robert Baran wicemistrzem Europy w zapasach
Wojownicy w Akademii Wojsk Lądowych
Arsenał talibów rozbity przez polskich żołnierzy
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
Medyczne ćwiczenia zawiszaków
Jakie zmiany dla chętnych do służby za granicą?
„Defender 20”: pierwszy transport US Army już w Europie
They Train Together, They Fight Together
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Rywalizacja strzelców wyborowych
F-16 pod opieką sokołów i jastrzębi
Żyj zdrowiej
Nowy pilot F-16 Tiger Demo Team
Ćwierćwiecze lublinieckiej Mety
Władze Cassino chcą oddać hołd gen. Andersowi
USA nie zacznie wojny z Iranem
Operacja „Adolphus”, czyli pierwszy skok
Nauka zimowego pływania
Klasy wojskowe po nowemu
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
Hokeiści Grunwaldu o krok od podium Pucharu Europy
Własne interesy Europy
Krwawe walki o Monte Cassino
Obradowała Rada Gabinetowa

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO