moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
„Albatros” już na wodzie

Wodowanie niszczyciela min ORP „Albatros” i położenie stępki pod trzeci z okrętów projektu Kormoran II, który będzie nosił nazwę ORP „Mewa” odbyło się w gdańskiej stoczni Remontowa Shipbuilding. Do służby w polskiej marynarce jednostki powinny wejść odpowiednio w przyszłym oraz 2021 roku.

Kadłub z amagnetycznej stali i cichy napęd zwiększają ochronę przed minami reagującymi na pole magnetyczne, bądź wysokie natężenie dźwięku. System pędników cykloidalnych zapewnia ponadprzeciętną zwrotność. Do tego dochodzi nowoczesny system zarządzania walką SCOT-M, stanowisko dowodzenia ukryte w głębi kadłuba oraz szereg pojazdów podwodnych. O atutach niszczyciela min ORP „Kormoran” napisano już wiele. – W swojej klasie jest najnowocześniejszą jednostką NATO – podkreślał Bartłomiej Pomierski, wiceprezes stoczni Remontowa Shipbuilding. Kontradmirał Krzysztof Zdonek, wiceszef Inspektoratu Marynarki Wojennej dodaje, że okręt wzbudza zachwyt we wszystkich portach, które odwiedza. ORP „Kormoran” wszedł do służby w listopadzie 2017 roku. Wkrótce dołączą do niego kolejne dwa okręty tej serii.

 

REKLAMA

Pierwszy z nich będzie nosił nazwę ORP „Albatros”. Już dziś wiadomo, że na czele jego załogi stanie kpt. mar. Michał Narłowski. Wczoraj kadłub niszczyciela min został zwodowany, zaś matką chrzestną jednostki została Krystyna Patz – żona wiceadm. rez. Jerzego Patza, który w początkach swojej służby dowodził jednym z trzech w historii polskiej marynarki okrętów noszących nazwę „Albatros”. Tuż przed uroczystością została położona stępka pod trzeci z serii niszczycieli min Kormoran II, który w przyszłości będzie nosił nazwę ORP „Mewa”. Jednostki mają wejść do służby odpowiednio w przyszłym oraz 2021 roku. Ich wyposażenie może się nieznacznie różnić od tego, którym dysponuje ORP „Kormoran”. Na razie jednak jest zbyt wcześniej, by mówić o szczegółach.

– Budowane przez nas niszczyciele min zwiastują nadejście nowej generacji. Wyznaczają zupełnie nowe standardy działania i szkolenia, zarówno dla dowódców, jak i szeregowych marynarzy – podkreślał wiceprezes Pomierski. Dodał, że Kormoran II to skomplikowany projekt. W jego realizację zaangażowane są setki polskich firm, instytucji oraz uczelni i ośrodków badawczych. Liczba elementów, z których składa się tylko jeden okręt sięga 35 tysięcy.

„Nasza satysfakcja jest dziś tym większa, że w ostatnich latach wprowadzanie do służby w marynarce wojennej nowych platform, a tym bardziej takich, które powstają w polskich stoczniach, to rzadkie wydarzenie” – podkreślał prezydent Andrzej Duda w liście do uczestników uroczystości (odczytał go kmdr Jarosław Wypijewski z Biura Bezpieczeństwa Narodowego). „Jestem przekonany, że oprócz osłaniania polskich granic morskich i strzeżenia bezpieczeństwa na naszych wodach, okręt będzie reprezentował polską banderę w stałych przeciwminowych zespołach NATO” – dodał prezydent. W podobnym tonie wypowiadał się kadm. Krzysztof Zdonek. Zaznaczył on, że Polska odnosi duże sukcesy w budowie okrętów zapewniających ochronę siłom rażenia. I wyraził nadzieję, że – jeśli zajdzie taka potrzeba – stocznia będzie w stanie zrealizować także zamówienia na jednostki uderzeniowe. 

Tymczasem, jak zapewniał wczoraj prezes Remontowej, Marcin Ryngwelski, stocznia chętnie przyjmie ewentualne nowe zlecenia od resortu obrony. – Obecnie budujemy osiem jednostek dla marynarki wojennej. Oprócz dwóch niszczycieli min, również sześć holowników. Jeden jest już prawie gotowy, a bandera zostanie na nim podniesiona jeszcze w tym roku. Kolejne dwa ukończymy w najbliższych miesiącach, a trzeci w 2020 roku – wyliczał Ryngwelski. Zapewnia także, że stocznia jest w stanie zbudować każdy okręt nawodny dla marynarek z całego świata. – No może poza lotniskowcem – dodał.

Okręty typu Kormoran II będą służyły w 13 Dywizjonie Trałowców, który wchodzi skład 8 Flotylli Obrony Wybrzeża. W linii zastąpią niszczyciele min projektu 206FM – ORP „Flaming”, ORP „Czajka” i ORP „Mewa”. Ostatni z nich ma zostać wycofany ze służby jeszcze w tym roku.

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: Sekcja Prasowa 8.FOW

dodaj komentarz

komentarze


52 mld zł w budżecie MON na 2021 r.
 
Posłowie o przyczynach tragedii z 10 kwietnia
Ukraiński kurs na Zachód
Kierunek Turcja, czyli nowa misja polskich żołnierzy
Miasto niezłomne składa broń
Czarna Dywizja triumfuje na Spartakiadzie Wojskowej
Urodzony żołnierz
Dodatki dla specjalsów po nowemu
Polsko-amerykańskie szkolenie transportowców
W stołecznej hali Expo XXI powstaje szpital tymczasowy
Admirał Bauer nowym szefem Komitetu Wojskowego NATO
McCarthy: Żołnierze USA w Polsce zwiększają bezpieczeństwo całego regionu
Nowe wojskowe karetki kupione
Pilica – ostateczne odliczanie
F-16 kończą misję w Estonii
Brother from Overseas
Włosko-polski czołg?
„Gepard’ 20” na Mazurach
Korpus WOT i nowe specjalności w armii
84 medale żołnierzy na mistrzostwach kraju
Święto sportowców w mundurach
Charytatywny rekord Buzdygana
Laserowa artyleria US Army
Nowy sprzęt dla cyfrowej brygady
Rozejm dla prowadzenia wojny
WSzW i WKU – jesteśmy dla kandydatów
Uczniowie o zbrodni katyńskiej
Invictus Games rzuca weteranom wyzwanie
Amerykanie odmładzają F-16
Szef MON ma koronawirusa
WZU w Grudziądzu chcą otworzyć uczelnię
31 medali marynarzy i rezerwistów na torze kolarskim
Komisje sejmowe o umowie z USA
Terytorialsi nie ustają z pomocą
Amunicja z Meska
Żołnierze NATO na polskich drogach
Terytorialsi pomagają przy budowie szpitala tymczasowego
Podyplomówki dla nauczycieli klas mundurowych
Wsparcie żandarmerii w czasie pandemii
Nauka pobierania wymazów
Pod sztandarami Zielonej Wyspy
Tak się ćwiczy na rumuńskich poligonach
Galowy na półkę. Polowy to podstawa!
Obrady ministrów obrony NATO
Jakie tajemnice nadal skrywa pole bitwy o Westerplatte?
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Sukces polskich wioślarzy na mistrzostwach Europy
„Astral Knight” – sojusznicza integracja w powietrzu
Zobacz wystawę o gen. Maczku
Among Us, Allies
Kolejne Bieliki wylądowały w Dęblinie
Gotowi na trzynastą zmianę
Coraz więcej chętnych do armii
Jeszcze więcej OPW
NATO o przyszłości misji w Iraku i Afganistanie
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Żołnierze w „ustawie o dobrym samarytaninie”
Most pontonowy ponownie stanął na Wiśle

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO