moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
„Sophia” – certyfikacja zaliczona!

Pomyślnie zakończyła się certyfikacja czwartej zmiany unijnej misji „Sophia”. Główną siłę kontyngentu tradycyjnie stanowią żołnierze Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej. Na Sycylię powinni wyruszyć 30 września. Do tego czasu prezydent Andrzej Duda ma podpisać zgodę na przedłużenie misji.

Do załogi patrolowo-rozpoznawczego samolotu Bryza spłynął meldunek, że na morzu pojawiły się dwie podejrzane jednostki. Lotnicy otrzymują zadanie, by je namierzyć i zebrać jak najwięcej informacji na ich temat. Wkrótce maszyna wzbija się w powietrze. Na miejscu okazuje się, że pierwsza z jednostek wypełniona jest nielegalnymi migrantami, natomiast na drugiej prawdopodobnie przemycana jest broń lub ropa naftowa. Lotnicy naprowadzają na jej pozycję łódź z komandosami. Specjalsi przygotowują się do abordażu – wreszcie wchodzą na pokład jednostki i przeprowadzają przeszukanie.

Tak przebiegała zakończona w piątek certyfikacja czwartej zmiany unijnej misji „Sophia”. Została przeprowadzona na terenie bazy w Siemirowicach oraz na Bałtyku. Żołnierze, którzy wzięli w niej udział współpracowali między innymi z 3 Flotyllą Okrętów. W rolę pierwszej z zatrzymanych jednostek wcielił się kuter K-5, drugiej zaś cywilny statek. Certyfikacja zakończyła się pomyślnie. – Zapewne wkrótce wyruszymy na Sycylię. Oficjalne pożegnanie wstępnie zostało zaplanowane na 30 września – informuje kmdr ppor. Sebastian Stypułkowski z Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej, dowódca czwartej zmiany PKW EU „Sophia”. Wcześniej jednak prezydent Andrzej Duda musi podjąć decyzję o przedłużeniu misji. Obecna kończy się właśnie w ostatnim dniu września. Podpis prezydenta uzależniony będzie od rozstrzygnięć na forum Unii Europejskiej. Nieoficjalnie wiadomo jednak, że Wspólnota będzie chciała misję kontynuować.

REKLAMA

Misja „Sophia” rozpoczęła się w 2015 roku. Początkowo celem jej uczestników było zwalczanie przemytu ludzi z północnej Afryki. Z czasem mandat został rozszerzony o gromadzenie informacji na temat nielegalnego handlu ropą z ogarniętej chaosem Libii, a także szkolenie członków libijskiej marynarki wojennej i straży przybrzeżnej. Trzy lata później do misji dołączyła Polska. W lutym 2018 roku pierwsza zmiana polskiego kontyngentu wojskowego poleciała do bazy Sigonella na Sycylii. Składała się z ponad stu osób, zaś jej trzon stanowili żołnierze Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej. Do dyspozycji mieli oni samolot Bryza. Lotnicy otrzymali zadanie patrolowania wód Morza Śródziemnego między południem Włoch a Libią, bo tam właśnie przebiegają szlaki wykorzystywane przez organizatorów procederu nielegalnej migracji.

Obecnie na południu Włoch służbę pełni już trzecia zmiana PKW EU „Sophia”. – Mamy teraz gorący czas. Latem na morze wyrusza zwykle więcej łodzi z nielegalnymi migrantami. Loty patrolowe z udziałem naszych załóg organizowane są trzy, czasem cztery razy w tygodniu – wyjaśnia mjr Agnieszka Kossowska, rzecznik PKW. Obecna zmiana, tak jak poprzednie opiera się na żołnierzach BLMW. Na południe Europy nie wyjechali jednak żołnierze wojsk specjalnych. Wcześniej stacjonowali oni na jednym z włoskich okrętów i z jego pokładu wyruszali m.in. przeszukiwać wskazane statki i jednostki pływające. Jednak okręty zostały z misji wycofane.

Czwarta zmiana, która najpewniej wkrótce wyruszy do Włoch, w dużej części składa się z żołnierzy, którzy służyli już w PKW EU „Sophia”. – Wiemy zatem, czego spodziewać się po misji. Mamy nadzieję, że podczas niej zdobędziemy kolejne cenne doświadczenia i raz jeszcze pokażemy, że potrafimy sprawnie współdziałać z naszymi sojusznikami – podsumowuje kmdr ppor. Stypułkowski. 

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: sierż. Patryk Cieliński

dodaj komentarz

komentarze


PGZ będzie obecna na MSPO
 
Szturmani nie boją się ognia
Wojsko przeciw wirusowi
Chwała powstańcom
Pirotechnik nie może być ryzykantem
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Kurs dla saperskich ekspertów
Innowacyjne rozwiązania dla wojska
Ruszyła budowa muzeum w Ossowie
JTAC – mistrz podniebnej układanki
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Ukraiński kurs na Zachód
Wysunięte dowództwo V Korpusu w Polsce
W tym roku wojskowe święto bez defilady
Amerykanie odmładzają F-16
Godzina „W”. Aby ojczyźnie przywrócić wolność
Zanurkować i wymknąć się śmierci…
Układy ze skazą
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
Kierunek: misja
Gen. Głąb: DGW to specyficzne dowództwo
Na misjach święta inne niż zwykle
„Wojownik Niezłomny” wśród terytorialsów
Pamięci ofiar niemieckiej zbrodni
F-16 z Krzesin przebazowane do Łasku
Wojskowy Hot450Challenge
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Skok na głęboką wodę
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
Największa bitwa kawaleryjska XX wieku
Posłowie o przyczynach tragedii z 10 kwietnia
Więcej żołnierzy USA w Polsce
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Pancerniacy z Teksasu ćwiczą w Drawsku
Wzmacnianie sojuszu polsko-amerykańskiego
W MON o polsko-słowackiej współpracy
F-16 kończą misję w Estonii
Polsko-amerykańska współpraca
Galicyjskie przesilenie
Poćwicz online z siedmioma sportsmenkami
Bridge to Cooperation
Wyślij kartkę i wesprzyj bohaterów niepodległości
Boje Pułku Morskiego na linii Bugu i Narwi
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Rosyjskie zagrożenie w kosmosie
Wymiana podwodnych doświadczeń
Powstańcy – bohaterowie naszych czasów
Laserowa artyleria US Army
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
McCarthy: Żołnierze USA w Polsce zwiększają bezpieczeństwo całego regionu
Online z mistrzami sportu
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
Lato z czerwonym terrorem
Program kosmiczny dla wojska
Polskie porty bardziej otwarte
30 lat GROM-u – serwis okolicznościowy
Na WF-ie dokładniej ocenią wytrzymałość żołnierzy
Więcej celowników z PCO dla wojska
Strzelnice dla terytorialsów

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO