moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Spotkanie szefa MON z doradcą prezydenta USA

Polska jest znakomitym partnerem. Cieszę się, że możemy wzmacniać już teraz silne relacje obronne między Stanami Zjednoczonymi a Polską – mówił John Bolton, doradca prezydenta USA ds. bezpieczeństwa narodowego, po spotkaniu z ministrem obrony Mariuszem Błaszczakiem. Jednym z tematów rozmów było zwiększenie liczebności wojsk amerykańskich w Polsce.

Spotkanie odbyło się dziś w siedzibie MON przy ulicy Klonowej w Warszawie. – Wiele rozmawialiśmy na temat relacji polsko-amerykańskich. Są one najlepsze w historii, co jest też osobistą zasługą ambasadora Boltona. Między innymi dzięki jego zaangażowaniu osiągnęliśmy wspólny sukces, którym jest Deklaracja o Współpracy Obronnej podpisana w czerwcu w Waszyngtonie przez prezydentów USA i Polski – mówił minister Błaszczak. Jej następstwem miało być podpisanie aktu wykonawczego, tzw. Memorandum dot. bezpieczeństwa wojskowego. Jednak ze względu na przełożenie terminu wizyty w Polsce prezydenta USA Donalda Trumpa, zmieni się także data podpisania dokumentu. Jak zapewniali podczas spotkania przedstawiciele obu krajów, dokument jest gotowy, został przedstawiony do akceptacji prezydentom.

– Rozmawialiśmy o kolejnej lokalizacji dla wojska amerykańskich. Sześć mamy uzgodnionych, rozmawialiśmy o siódmej, a więc mamy trochę więcej czasu, żeby dojść do konkluzji. Obecnie w naszym kraju stacjonuje 5 tysięcy amerykańskich żołnierzy. Zwiększymy ich liczebności o co najmniej tysiąc – mówił minister Błaszczak.

REKLAMA

Rozmowy w MON dotyczyły także nowoczesnego sprzętu wojskowego, który jest kupowany przez polską armię. John Bolton przyznał, że Polska jest znakomity partnerem. – To kraj, który 2 proc. PKB wydaje na obronność, z czego 20 proc. przeznacza na modernizację armii. Deklaracja zakupu wielu systemów broni, w tym tak nowoczesnego, jak choćby samoloty F-35 to bardzo dobra wiadomość. Dzięki temu będziemy mogli pogłębić i wzmocnić już teraz silne relacje obronne między Stanami Zjednoczonymi a Polską – podkreślał.

Doradca prezydenta USA wspomniał też, że podczas spotkania zdał polskiemu ministrowi krótką relację ze swoich niedawnych wizyt, m.in. na Białorusi i Ukrainie. – Tam też poruszaliśmy ważne kwestie w kontekście regionalnego bezpieczeństwa. Stoimy bowiem na stanowisku, że po upadku ZSRR, kraje które powstały w wyniku tego procesu mają prawo do pełnej suwerenności i integralności terytorialnej – mówił Bolton. Dodał, że takie konsultacje w regionie są i będą prowadzone. – Bardzo chętnie czynię to także w Polsce, bo służy to wzmocnieniu naszych relacji – dodał amerykański doradca.

Minister Błaszczak nawiązał też do zmiany planów wizyty Donalda Trumpa i podkreślił, że przedstawiciele polskich władz doceniają, iż do Polski przyleci wiceprezydent Mike Pence. – To ważne dla Polski obchody. W 80. rocznicę wybuchu II wojny będziemy wspominać ten tragiczny czas, kiedy Polska została napadnięta przez sąsiadów – mówił minister. Zaznaczył, że dziś Polska choć jest w zupełnie innej sytuacji i jest krajem wolnym i suwerennym, to o bezpieczeństwo musimy dbać na co dzień. – Robimy to cały czas. Nasi żołnierze na co dzień współpracują z żołnierzami USA, a dzięki zakupom sprzętu amerykańskiego, np. systemu Patriot, rakiet Himars, a także negocjowanemu zakupowi najnowszych samolotów F-35, sukcesywnie wzmacniamy zdolności polskich sił zbrojnych. Dzięki modelowej współpracy z USA możemy czuć się bezpiecznie – mówił szef MON. 

Paulina Glińska

autor zdjęć: kpt. Robert Suchy/CO MON

dodaj komentarz

komentarze


Laserowa artyleria US Army
 
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
30 lat GROM-u – serwis okolicznościowy
Na WAT o cyberbezpieczeństwie
Polsko-amerykańska współpraca
Wojsko przeciw wirusowi
Lotnicy uratowali Wielką Brytanię
F-16 z Krzesin przebazowane do Łasku
Kawalerowie Orderu Krzyża Wojskowego, wystąp!
Think tank z siedzibą w Rembertowie
Prezydent Andrzej Duda w Białym Domu
„Wojownik Niezłomny” wśród terytorialsów
Szkolenie wodne podhalańczyków
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
Żołnierze w sztafecie pomocy
Więcej osób będzie mogło wstąpić do wojska
Strzelnice dla terytorialsów
Kawalerzyści na Jeziorze Solińskim
F-16 kończą misję w Estonii
Rakiety z Mesko w F-35
Amerykanie odmładzają F-16
Kraby w Bolesławcu
Odznaka dla ratowników pola walki
Wzmacnianie sojuszu polsko-amerykańskiego
Operator GROM, czyli żołnierz do zadań specjalnych
Polskie porty bardziej otwarte
Amerykanie zredukują swój kontyngent w Niemczech
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Na misjach święta inne niż zwykle
Oficer jak biała karta...
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Wojsko ma ofertę dla cywili
Więcej celowników z PCO dla wojska
Emisariusz heroiczny
Dogrywka „Defendera”
„Defender” – pracowity poligon saperów
Andrzej Duda ponownie wybrany prezydentem RP
Minister Błaszczak dziękuje medykom
Weterani znów staną na macie
Krwawy Wołyń
Rosyjskie zagrożenie w kosmosie
Mały Katyń pod Augustowem
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
MON dofinansuje mural o Bitwie Warszawskiej
W MON o polsko-słowackiej współpracy
„Karakal ’20”: wyzwanie w Nowej Dębie
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
PGZ będzie obecna na MSPO
Czarna taktyka w kawalerii powietrznej
Ochotnicy na ratunek
Na WF-ie dokładniej ocenią wytrzymałość żołnierzy
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Online z mistrzami sportu
Prezydent Duda jedzie do USA
Poćwicz online z siedmioma sportsmenkami
Kolejne Groty dla wojska
Ułańska szarża
Powstaje Szkoła Podoficerska Logistyki

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO