moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Odprawy mieszkaniowe będą korzystniejsze?

Żołnierze sami wybiorą okres, według którego zostanie im naliczana odprawa mieszkaniowa. Taką zmianę w przepisach o zakwaterowaniu przyjęła sejmowa podkomisja pracująca nad projektem o Agencji Mienia Wojskowego. Posłowie zgodzili się także na propozycje, aby u żołnierzy mieszkających w internatach mogły zatrzymywać się żony i dzieci.

 

Podczas prac nad ustawą łączącą Agencję Mienia Wojskowego i Wojskową Agencję Mieszkaniową posłowie wprowadzili zmiany dotyczące zakwaterowania żołnierzy. Jedną z propozycji zgłosił płk Marian Babuśka, przewodniczący Konwentu Dziekanów Korpusu Oficerów Zawodowych Wojska Polskiego. Dotyczyła ona odprawy mieszkaniowej, jaką dostają żołnierze odchodzący z armii. Mają do niej prawo ci, którzy np. nie wykupili służbowego mieszkania.

– Obecnie wysokość odprawy nalicza się w dniu zakończenia służby i jest to krzywdzące dla wielu żołnierzy – mówi płk Babuśka i dodaje, że chodzi o zasady związane z wyliczaniem samej kwoty.

REKLAMA

Przy obliczaniu wysokości odprawy bierze się pod uwagę nie tylko wskaźnik ceny metra kwadratowego określony w przepisach, ale też liczbę członków rodziny żołnierza (tzw. normy mieszkaniowe). Jeśli jednak wojskowy odchodzi ze służby, gdy jego dziecko ukończyło już 25 lat, to w wysokości oprawy nie zostanie uwzględniona kwota, jaką mógłby dostać na dziecko. –Z tego powodu niektórzy tracili nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych – dodaje pułkownik.

Dlatego Konwent Dziekanów zaproponował, by żołnierze mieli prawo wyboru najkorzystniejszego okresu do naliczenia wysokości odprawy. Poprawkę zaakceptowali posłowie z sejmowej Podkomisji Obrony Narodowej.

Podkomisja przychyliła się też do drugiej propozycji płk. Babuśki. Zmiana dotyczy przepisów o zakwaterowaniu żołnierzy w internacie. Według obecnych przepisów żona odwiedzająca żołnierza nie może się u niego zatrzymać. Jeśli nowa ustawa wejdzie w życie, bliscy żołnierza mieszkającego w wojskowym internacie będą mogli zatrzymać się u niego na siedem dni w miesiącu.

Rozwiązanie ma dotyczyć tylko najbliższych członków rodziny, czyli na przykład żony i dzieci. Goście za swój pobyt będą musieli zapłacić.

Zmiany przewidują też przydzielenie miejsca w internacie dla wojskowych samotnie wychowujących małoletnie dzieci. Jeśli żołnierze nie mają przydzielonego mieszkania, im oraz ich dzieciom będzie przysługiwać miejsce w internacie. Pobyt żołnierza będzie nieodpłatny, jednak za dziecko trzeba będzie zapłacić pełną stawkę.

Poprawki do ustawy musi jeszcze zaakceptować Sejmowa Komisja Obrony Narodowej. Potem ustawę musi uchwalić parlament i podpisać prezydent.

Odprawa mieszkaniowa przysługuje żołnierzom odchodzącym z wojska, np. tym, którzy nie wykupili wojskowego M. Przy obliczaniu wysokości tego świadczenia bierze się pod uwagę m.in. wskaźnik ceny 1 m2 powierzchni użytkowej budynku mieszkalnego oddanego do użytkowania w poprzednim kwartale (określany w komunikacie Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego) i liczbę tzw. norm mieszkaniowych – czyli np. członków rodziny żołnierza.

Paulina Glińska

autor zdjęć: WAM Poznań

dodaj komentarz

komentarze

~pazerniak
1465159980
"Obecnie wysokość odprawy nalicza się w dniu zakończenia służby i jest to krzywdzące dla wielu żołnierzy" - i kto to mówi; półkownik, który i tak ma o jedną normę więcej niż inni. Dziecko to dziecko, a nie 25-cio letni dorołsy człowiek, który potrafi samodzielnie egzystować. Czas z tym rozczeniowym podejściem do służby skonczyć. Jesli ktoś nie ma pomysłu na pracę w cywilu i nie odejdzie wcześniej ze służby, niech wystarczą mu inne wiadczenia za długoletni służbę.
2F-8B-69-0A
~gosc
1434485220
Może warto by podnieść temat wysokości świadczenia mieszkaniowego. koszty wynajmu mieszkań w zależności od miejscowości są praktycznie jednakowe czego nie można powiedzieć o wysokości świadczenia mieszkaniowego.
93-B5-41-4F
~zawodowiec
1434443820
A Dlaczego my szeregowi zawodowi musimy tak duzo placic za grunt w Choszcznie ? Wiecej jak za mieszkanie ?! Dlaczego wam nic nie pisze o 1 normie za mieszkanie tylko odsyla do Dz.U. ?! Dlaczego okłamuje wszytkich ?! Powinno być sprawiedliwie dla wszytkich !
4C-2D-8C-29

„Orca” na Atlantyku
 
Prezydent Duda: współpraca wojskowa z USA ponad polityką
Gepardy już na Mazurach
Oświetlenie podczas ćwiczeń polowych. Czy wiesz jak się przygotować?
EkstraKLASA dla uczniów
Kierunek Turcja, czyli nowa misja polskich żołnierzy
Żołnierze pomagają w domu dziecka
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
F-16 kończą misję w Estonii
31 medali marynarzy i rezerwistów na torze kolarskim
Ukraiński kurs na Zachód
„Iron Wolf '20” – siłą szpicy jest współdziałanie
Amerykanie odmładzają F-16
Start w nieznane
Pierwsze międzynarodowe ćwiczenia „Ślązaka”
NATO broni cyberprzestrzeni
Proobronni wspierają potrzebujących
Kolejny dzień walki z pandemią
Jakie zmiany w umundurowaniu?
Żołnierze – gdzie i komu pomagają podczas epidemii
Posłowie o przyczynach tragedii z 10 kwietnia
Wsparcie żandarmerii w czasie pandemii
Poznań z dowództwem amerykańskiego korpusu
Admirał Bauer nowym szefem Komitetu Wojskowego NATO
Debata nad wyzwaniami przyszłości
A17 – następcy Kobbenów?
Komisje sejmowe o umowie z USA
„GeoTrashing”, czyli aplikacja na medal
Dwanaście Bielików jest już w Dęblinie
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Tak się ćwiczy na rumuńskich poligonach
Zmiany w dodatkowym wynagrodzeniu
Wymagający sprawdzian podoficerów
Kolejne wozy Aero trafiły do spadochroniarzy
Stał prosto, o łaskę nie prosił
Święto sportowców w mundurach
Nowe zasady wynagradzania za służbę przygotowawczą
Prąd od wojska dla szpitala tymczasowego we Wrocławiu
Podchorążowie – studenci medycyny szykują się do pracy w szpitalach
Walka z COVID-19 trwa
13 medali żołnierzy na ringu
Sąd nad systemem
Laserowa artyleria US Army
Lwów otrzymuje Virtuti Militari
Dominatorzy biegów na orientację
Polowe fortyfikacje
Sukces polskich wioślarzy na mistrzostwach Europy
Żołnierze pomagają w walce z pandemią
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Będzie kodyfikacja wojskowych przepisów
„Brilliant Jump 2020” – skok na miarę szpicy
Będą zmiany w opiniowaniu zawodowców
Świąteczne prezenty od AMW
NATO o przyszłości misji w Iraku i Afganistanie
Obrady ministrów obrony NATO
Tymczasowy szpital na Okęciu szuka pracowników
Płk Korpowski pokieruje Rządowym Centrum Bezpieczeństwa
Kolejny sukces wojownika z Błękitnej Brygady
Bitwa zwana „maszynką do mielenia mięsa”

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO