moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
ORP „Mewa” najlepsza na kanale La Manche

Każdy z okrętów musiał dotrzeć do wyznaczonego akwenu, a potem w ciągu 24 godzin zlokalizować jak najwięcej rozmieszczonych tam min ćwiczebnych. Tak wyglądał sprawdzian skuteczności jednostek przeciwminowych, który przeprowadzono przy okazji operacji „Beneficial Cooperation”. Test najlepiej zaliczył polski niszczyciel min ORP „Mewa”.


– Mamy sporą satysfakcję – przyznaje kmdr ppor. Michał Dziugan, dowódca ORP „Mewa”. – Jeszcze raz się okazało, że nasza Gavia jest niezwykle skutecznym narzędziem – dodaje.

Gavia to niewielki, nowoczesny pojazd podwodny, z którego od niedawna korzystają specjaliści z 12 i 13 Dywizjonu Trałowców. Można go tak zaprogramować, by przeszukiwał wskazany akwen, a następnie spuścić pod wodę. Załoga ORP „Mewa” korzystała już z niego podczas manewrów „Northern Coasts 2014” u wybrzeży Finlandii. A ostatnio w czasie ćwiczeń bojowych „Route Survey Kiel” na wodach Zatoki Kilońskiej. Teraz Gavia okazała się pomocna podczas sprawdzianu skuteczności okrętów na kanale La Manche.

Wzięło w nim udział siedem jednostek przeciwminowych, które w tej chwili operują pod flagą NATO. Po kolei wchodziły one na wyznaczony przez organizatorów akwen, by odnaleźć rozmieszczone tam miny ćwiczebne. Każda z załóg na wykonanie zadania miała 24 godziny. – W tym czasie udało nam się odnaleźć osiem różnego typu min. Był to najlepszy rezultat – mówi kmdr ppor. Dziugan.

Test został zorganizowany podczas operacji „Beneficial Cooperation”. Polegała ona na oczyszczaniu kanału La Manche z niebezpiecznych pozostałości po II wojnie światowej. W tym roku wyjątkowo wzięły w niej udział oba stałe natowskie zespoły przeciwminowe – zarówno ten strzegący bezpieczeństwa na morzach północnej Europy (SNMCMG1), jak i ten na co dzień operujący przede wszystkim na Morzu Śródziemnym (SNMCMG2). – To doskonała okazja, by przećwiczyć współpracę obu grup – podkreśla wiceadmirał Bruno Paulnier z MARCOM-u, czyli Dowództwa Morskiego NATO. – Operacja nie tylko pozwoli na doskonalenie naszych umiejętności, lecz również uczyni nasze wody bezpieczniejszymi dla żeglugi – dodaje.


Morze Północne, a zwłaszcza kanał La Manche i jego okolice, to akweny, w których zalega mnóstwo starych min i niewybuchów. Podczas wojny właśnie tam brytyjskie samoloty pozbywały się bomb, których nie udało się zrzucić nad Niemcami. Miejsca spoczynku starej amunicji nie rozkładają się jednak równomiernie, o czym mogli się przekonać uczestnicy operacji. Łącznie zlokalizowali oni i zniszczyli dwie bomby lotnicze. Na jedną z nich trafiła załoga ORP „Mewa”.

Ostatni weekend okręty SNMCMG1 spędziły we francuskim Cherbourgu. Teraz czeka je kolejna dwutygodniowa operacja poszukiwania starych min i niewybuchów. Tym razem jednak okręty przemieszczą się nieco dalej na południe i będą działały mniej więcej na wysokości Normandii.

SNMCMG1 jest najstarszym natowskim zespołem. Jego historia sięga 1973 roku. Od 13 lat w misjach biorą udział polskie okręty. W tym czasie dwukrotnie działaniami zespołu kierowali oficerowie Marynarki Wojennej RP. Dla ORP „Mewa” obecna misja jest już czwartą. Polski niszczyciel min pozostanie w zespole przez cztery miesiące.

Głównym zadaniem SNMCMG1 jest pilnowanie bezpieczeństwa żeglugi na Bałtyku, Morzu Północnym i w północnej części Oceanu Atlantyckiego. Okręty biorą udział w ćwiczeniach i operacjach bojowych. W razie potrzeby mogą zostać użyte w konflikcie zbrojnym. Do tego jednak potrzebna jest zgoda państw, do których należą.

REKLAMA

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: NATO

dodaj komentarz

komentarze


Jakie tajemnice nadal skrywa pole bitwy o Westerplatte?
 
Amunicja z Meska
84 medale żołnierzy na mistrzostwach kraju
Wsparcie żandarmerii w czasie pandemii
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Jeszcze więcej OPW
Brother from Overseas
Polsko-amerykańskie szkolenie transportowców
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Czarna Dywizja triumfuje na Spartakiadzie Wojskowej
Zobacz wystawę o gen. Maczku
Rozejm dla prowadzenia wojny
Sukces polskich wioślarzy na mistrzostwach Europy
Korpus WOT i nowe specjalności w armii
Laserowa artyleria US Army
NATO o przyszłości misji w Iraku i Afganistanie
Charytatywny rekord Buzdygana
Most pontonowy ponownie stanął na Wiśle
WZU w Grudziądzu chcą otworzyć uczelnię
31 medali marynarzy i rezerwistów na torze kolarskim
Pilica – ostateczne odliczanie
Nauka pobierania wymazów
52 mld zł w budżecie MON na 2021 r.
Terytorialsi nie ustają z pomocą
Dodatki dla specjalsów po nowemu
Ukraiński kurs na Zachód
WSzW i WKU – jesteśmy dla kandydatów
Komisje sejmowe o umowie z USA
Nowy sprzęt dla cyfrowej brygady
Pod sztandarami Zielonej Wyspy
Terytorialsi pomagają przy budowie szpitala tymczasowego
Admirał Bauer nowym szefem Komitetu Wojskowego NATO
Żołnierze NATO na polskich drogach
„Astral Knight” – sojusznicza integracja w powietrzu
Posłowie o przyczynach tragedii z 10 kwietnia
Amerykanie odmładzają F-16
Szef MON ma koronawirusa
Kierunek Turcja, czyli nowa misja polskich żołnierzy
Gotowi na trzynastą zmianę
Urodzony żołnierz
McCarthy: Żołnierze USA w Polsce zwiększają bezpieczeństwo całego regionu
Nowe wojskowe karetki kupione
Coraz więcej chętnych do armii
Galowy na półkę. Polowy to podstawa!
Among Us, Allies
„Gepard’ 20” na Mazurach
W stołecznej hali Expo XXI powstaje szpital tymczasowy
900 tys. zł na pomoc dla kombatantów
Włosko-polski czołg?
F-16 kończą misję w Estonii
Obrady ministrów obrony NATO
Tak się ćwiczy na rumuńskich poligonach
Invictus Games rzuca weteranom wyzwanie
Uczniowie o zbrodni katyńskiej
Miasto niezłomne składa broń
Kolejne Bieliki wylądowały w Dęblinie
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Święto sportowców w mundurach
Żołnierze w „ustawie o dobrym samarytaninie”

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO